Yandex Metrica

Sitede Ara

Gürcistan biletleri iptal: Bakanlık resmen duyurdu: Yurt dışından cep telefonu getirenler için yeni düzenleme

Gürcistan biletleri iptal: Bakanlık resmen duyurdu: Yurt dışından cep telefonu getirenler için yeni düzenleme

Yurt dışından getirilen cep telefonları için yeni bir düzenlemeye gidilirken konuya ilişkin açıklama Ticaret Bakanlığı'ndan geldi. Hediyelik eşya statüsünde veya beyana aykırı şekilde yolcu beraberinde yurda sokulmak istenen ikinci cep telefonlarının maktu vergileri ödenerek teslim edilmesi uygulaması kaldırıldı. Amaç vergi kaybının ve kaçağının önüne geçebilmek.

Ekonomi

21.05.2024, 22:58

Ticaret Bakanlığı, yurt dışından getirilen cep telefonlarıyla ilgili olarak yeni bir karar aldı. Bakanlık, muafiyet fazlası getirilen cep telefonlarının yurda girişinde vergi kayıp ve kaçağının önüne geçilmesi amacıyla söz konusu uygulamada değişikliğe gitti. Konuya ilişkin açıklama Ticaret Bakanlığı'ndan geldi.

Yapılan açıklamada, yolcu beraberinde yurda sokulmak istenilen eşyalar kapsamının, Gümrük Kanununun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkındaki Karar kapsamında düzenlendiği belirtilerek, GSM-cep telefonunun da liste kapsamında yer aldığı hatırlatıldı.

Açıklamada cep telefonunun, yabancı misyon mensupları hariç, yolcunun kimlik numarasına kayıtlı hatlarla kullanılması kaydıyla, üç takvim yılında 1 adet getirilebildiğine işaret edildi. Açıklamanın devamında bu cep telefonunun da yolcu beraberi kişisel eşya statüsünde gümrük vergilerinden muaf olarak serbest dolaşıma sokulabildiğine dikkat çekildi.

Bayram öncesi akaryakıta dev zam: Vatandaşın cepleri alev alacak! Benzin ve motorin araç sahipleri dikkat! Bayram öncesi akaryakıta dev zam: Vatandaşın cepleri alev alacak! Benzin... Haberi Görüntüle

VERGİ KAYIP VE KAÇAĞININ ÖNÜNE GEÇİLMESİ İÇİN BU TEDBİR ALINDI

Açıklamada, bunun haricinde yolcu beraberinde hediyelik eşya statüsünde veya posta/hızlı kargo taşımacılığı yoluyla muafen veya vergileri ödenmesi suretiyle dahi cep telefonu getirilmesinin mümkün olmadığının altı çizilirken şu ifadelere yer verildi;

“Kararın uygulanması esasında, yolcuların beraberindeki eşya statüsünde ve muafiyet limiti dışında beyanlarına aykırı olarak getirdikleri cep telefonunun gümrük vergilerinin iki kat olarak alınması ve eşyanın sahibine teslim edilmesi, bu durumda, 1 adet muafiyet sınırını aşan ve vergileri alınarak teslim edilen telefonların getiren kişi veya üçüncü kişiler adına ulusal ağa tanıtılarak doğabilecek vergi kayıp ve kaçağının önüne geçilmesi amacıyla gerekli tedbir alındı. Bölge Müdürlüklerince, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna 1 adet muafiyet sınırını aşan telefonların kişi ve IMEI numaralarının bildirilmesi gerektiği hususu talimatlandırılmıştır.”

Kulis bilgisi sızdırıldı! Bayram sonrası asgari ücretliye ara zam müjdesi: Gözler Temmuz ayında! Kulis bilgisi sızdırıldı! Bayram sonrası asgari ücretliye ara zam müjdesi:... Haberi Görüntüle

İKİNCİ CEP TELEFONLARININ İMEİ KAYDI YAPILMAYACAK

Bakanlığın yaptığı düzenlemeyle birlikte sadece yolcu beraberinde getirilen kişisel eşya statüsünde olan bir adet cep telefonuna muafiyet tanınması uygulamasında değişiklik olmadığına vurgu yapıldı. Bakanlığın açıklamasında, yolcu beraberi hediyelik eşya statüsünde veya beyana aykırı bir şekilde yurda sokulmak istenen ikinci cep telefonlarının İMEİ kaydı yapılmamak suretiyle kullanımı engellenemediği için bu kapsamdaki telefonun maktu vergileri ödenerek teslimi uygulamasının kaldırıldığı bildirildi.

Bayramda bankalar açık mı? Bayramda EFT- Havale yapılır mı? Kurban bayramında açık bankalar Bayramda bankalar açık mı? Bayramda EFT- Havale yapılır mı? Kurban... Haberi Görüntüle

3 AY GÜMRÜK AMBARINDA BEKLETİLEBİLECEK

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi;

“Bununla birlikte yolcu beraberinde muafiyet fazlası olarak getirilen cep telefonunun, yolcu tarafından tekrar yurt dışına çıkışında teslim alınmak istenmesi halinde Gümrük Kanunu'nda belirtilen 3 aylık süre boyunca gümrük ambarlarında bekletilmesi ve süre içerisinde yolcunun tekrar yurt dışına çıkarken beraberinde teslim edilerek iade edilmesi mümkün bulunmaktadır.” 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Ekonomi


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading