SON DAKİKA
GSS prim borçları silinecek mi? GSS borcu tamamı siliniyor mu? GSS ödeyenlere para iadesi yapılacak mı?

GSS prim borçları silinecek mi? GSS borcu tamamı siliniyor mu? GSS ödeyenlere para iadesi yapılacak mı?

Genel Sağlık Sigortası (GSS) borcu olanları ilgilendiren çok önemli gelişme... GSS prim borçlarının düzenlenmesi hakkında bir madde Meclis'e sunulan 80 maddelik torba yasa teklifi içerisinde yer aldı. Buna göre GSS prim borçları silinecek. Peki GSS prim borçları silinecek mi? GSS borcu tamamı siliniyor mu? Genel Sağlık Sigortası borçlarına af mı geldi? 1 Ocak 2014 öncesi GSS prim borcu ödeyenler para iadesi alabilecek mi?

Ekonomi

23.02.2024, 09:04

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren çok önemli GSS gelişmesi yaşandı. Geçtiğimiz günlerde vatandaşları yakından ilgilendiren 80 maddelik torba yasa teklifi Meclis'e sunulmuştu. Torba yasada GSS prim borçlarının düzenlenmesine ilişkin bir madde de yer alıyor. Buna göre düzenleme Meclis'ten geçtiği takdirde GSS prim borçlarına af gelecek.

16 Şubat BİM AKTÜEL ÜRÜNLER KATALOĞU! Bu hafta BİM'de Deterjan,... Haberi Görüntüle

GSS PRİM BORÇLARI SİLİNECEK Mİ?

Torba yasa olarak adlandırılan 80 maddelik yasa teklifinin içinde Genel Sağlık Sigortası prim borçluları ile ilgili madde yer alıyor. Torba yasa teklifindeki 54. madde kapsamında GSS borçlarına af gelecek. Ancak bu af tüm GSS borçları için geçerli değil. 

19 Şubat BİM AKTÜEL ÜRÜNLER KATALOĞU! Bu hafta BİM'de UHD... Haberi Görüntüle

GSS BORCU TAMAMI SİLİNECEK Mİ?

TBMM’ye sunulan 80 maddelik yeni Torba Yasada GSS borçlarıyla ilgili madde de yer alıyor. GSS borçlarına af gelecek. 1 Ocak 2014 öncesi GSS prim borcu olanlar bu aftan yararlanabilecek. Af kapsamında da ödenmemiş genel sağlık sigortası primleri ile gecikme cezası ve gecikme zammının tamamından vazgeçiliyor.

TCMB faiz kararı ne oldu? Faiz sabit mi tutuldu Şubat... Haberi Görüntüle

GSS AFFI NE ZAMAN?

Teklif, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilmesi halinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yasalaşacak. 2023 yılı sonuna doğru GSS prim borcu affının uygulanması bekleniyor. 

Altın yatay çizgisinde devam ediyor! Gram altın yeni güne nasıl... Haberi Görüntüle

GSS NEDİR?

Genel sağlık sigortası; esasen 1 Ekim 2008’de yürürlüğe giren, sonradan 1 Ocak 2012 tarihi itibarı ile AK Parti Hükûmeti tarafından zorunlu statüsünde uygulanmaya başlanmış, Türkiye’de ikamet eden herkesi kapsayan bir sigorta türüdür.GSS sistemi, herkesin sağlık hizmetlerine erişimini eşit ve standart hâle getirme gerekçesiyle kurulmuştur.

Bakan Şimşek'ten küçük yatırımcılara destek: 'Finans Akademisi' projesini hayata geçiriyoruz Haberi Görüntüle

AYLIK GSS PRİMİ NE KADAR?

2023 aylık prim tutarı 402 lira, yıllık da 4 bin 802 TL. 2024 yılında GSS primleri de artacak. 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading