Yandex Metrica

Göktepe-2'de doğalgaz müjdesi: Bakan Karadeniz'deki yeni keşfi duyurdu: Sondaj çalışmaları başladı

Göktepe-2'de doğalgaz müjdesi: Bakan Karadeniz'deki yeni keşfi duyurdu: Sondaj çalışmaları başladı

"Karadeniz’de yeni keşiflere yelken açıyoruz." diyerek doğalgaz müjdesini duyuran Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bayraktar, "Fatih Sondaj Gemimiz, Sakarya Gaz Sahası’nda Göktepe-2 adını verdiğimiz kuyuda sondaj çalışmalarına başladı. Bir taraftan üretimi artırırken diğer yandan yeni sahalarda aramalarımızı sürdüreceğiz." dedi.

Ekonomi

23.05.2024, 16:29

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bayraktar, "Karadeniz'de yeni keşiflere yelken açıyoruz." ifadeleri ile yeni müjdelerin sinyalini verdi.

Paylaşımına devam eden Bayraktar, "Fatih Sondaj Gemimiz, Sakarya Gaz Sahası'nda Göktepe-2 adını verdiğimiz kuyuda sondaj çalışmalarına başladı. Bir taraftan üretimi artırırken diğer yandan yeni sahalarda aramalarımızı sürdüreceğiz" ifadelerini kullandı.

Bakan Şimşek'ten enflasyon mesajı: İyileşme sürüyor Bakan Şimşek'ten enflasyon mesajı: İyileşme sürüyor Haberi Görüntüle

"YENİ KEŞİFLERE YELKEN AÇIYORUZ"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bayraktar'ın sonsyal medya hesabından yaptığı paylaşım şu şekilde;

"Karadeniz'de yeni keşiflere yelken açıyoruz. Fatih Sondaj Gemimiz, Sakarya Gaz Sahası'nda Göktepe-2 adını verdiğimiz kuyuda sondaj çalışmalarına başladı. Bir taraftan üretimi artırırken diğer yandan yeni sahalarda aramalarımızı sürdüreceğiz."

Öte yandan Göktepe 1 kuyusunda da çalışmalarını sürdüren Türkiye 40 milyon metreküp doğalgaz çıkarmaya adım adım ilerliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2002 yılında 'Enerjide tam bağımsız Türkiye' sloganıyla yaktığı ateş Türkiye'yi adım adım hedeflerine ulaştırıyor, Milli yazılım ZEKİ'nin 540 milyar metreküp doğalgaz olduğunu belirttiği Sakarya Gaz Sahası'nda günlük üretim 4,5 milyon metreküpe çıktı. Bu artışla birlikte günlük 7 milyon 200 bin vatandaşın gaz ihtiyacı karşılanmış olacak.

Araç sahipleri dikkat! Trafik sigortasında prim artış oranı belli oldu: Kim ne kadar ödeyecek? Araç sahipleri dikkat! Trafik sigortasında prim artış oranı belli oldu:... Haberi Görüntüle

2030 HEDEFLERİNE EMİN ADIMLARLA

Sakarya Gaz Sahası'nın günlük hedefi ise günlük 40 milyon metreküp doğalgaz üreterek, 60 milyon vatandaşın ihtiyacını karşılamak. Türkiye'de yaşayan 85 milyon kişinin, neredeyse yarısından fazlasına yetecek gaz ihtiyacı Sakarya'da mevcut. 2016 yılında 154 milyon dolar bedelle alınarak, 87,5 milyon dolara yenilenen Fatih Sondaj Gemisi, Türkiye'nin enerjide bağımsızlığına dev katkı sağlıyor.

24 aktif kuyu ile çalışmalarına Sakarya Gaz Sahası'nda devam eden Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), Mavi Vatan'da bulunan 4 adet sondaj gemimiz ile harika işler çıkartmaya devam ediyor. Dünyanın en güçlü enerji filoları arasında yer alan Türkiye, 2030 hedeflerine Fatih, Kanuni, Yavuz ve Abdülhamid Han Sondaj Gemisi ile daha kısa sürede ulaşacak.

Türkiye'nin Mavi Vatan'da 4 adet sondaj gemisi bulunuyor. Bunlar sırasıyla;

Fatih Sondaj Gemisi

Kanuni Sondaj Gemisi

Yavuz Sondaj Gemisi

 

Abdülhamid Han Sondaj Gemisi

Habere Tepki Ver

7

0

0

1

0

0

2

0

Yorumlar (0)

Ozan KOLTUK

TRHaber.com - Ekonomi


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading