Yandex Metrica

Geçiş yolunun yarısından fazlası hazır: 1915 Çanakkale Köprüsü'nde 2023 gizemi

Geçiş yolunun yarısından fazlası hazır: 1915 Çanakkale Köprüsü'nde 2023 gizemi

87 tabliyesinden 55'inin montajı tamamlanan 1915 Çanakkale Köprüsü'nde geçiş yolunun yarısından fazlası tamamlandı.

Ekonomi

23.01.2024, 17:55

Temeli 18 Mart 2017'de atılan 1915 Çanakkale Köprüsü'nde geçiş yolunun yarısından fazlası hazır durumda.  Çanakkale'nin Lapseki ve Gelibolu ilçeleri arasında yapımı süren 1915 Çanakkale Köprüsü'ndeki 87 tabliyeden 55'inin montajı tamamlandı.

Kuyumcular uyarıyor! Elinde altını olanlar dikkat: Küçük yatırımcılar kar satışı yaptı! Kuyumcular uyarıyor! Elinde altını olanlar dikkat: Küçük yatırımcılar kar satışı... Haberi Görüntüle

5 BİN KİŞİLİK DEV EKİP GÖREVDE

"Çanakkale Boğazı'nın gerdanlığı" olarak zihinlere kazınan proje için Asya yakasında yer alan Lapseki Şekerkaya ile Avrupa yakasında yer alan Gelibolu Sütlüce mevkilerindeki şantiyelerde 649'u mühendis 5 bin kişiyle çalışmalar yoğun bir şekilde sürdürülüyor.

ÇİMTAŞ firması tarafından Bursa'nın Gemlik ve Kocaeli'nin Gölcük ilçelerinde bulunan fabrikalarda üretimleri yapılan ve her biri yaklaşık 700 ton ağırlığında olan tabliye blokları belirlenen noktalara sırayla yerleştiriliyor.

Ay sonuna kadar bitirilmesi planlanan çalışma kapsamında iki kule arasındaki 55 tabliyenin montajı sona erdi. Kalan 32 tabliye için çalışmalar hızla devam ediyor.

Her biri 45 metre genişliğinde, 48 metre uzunluğundaki mega tabliye bloklarının yüzde 63'ünün yerlerine monte edilmesiyle köprüde araçların geçeceği yol belirginleşmeye başladı.

Gece ve gündüz çift vardiya yapılan montaj işlemi süresince bazı günlerde Çanakkale Boğazı transit gemi geçişlerine kapalı tutuluyor. Diğer günlerde ise belirlenen bölgelerde gemi trafiği tek yönlü işletiliyor.

Hakan Fidan, Yaşar Güler ve İbrahim Kalın, ABD'nin kovulduğu uranyum ülkesine çıkarma yaptı Hakan Fidan, Yaşar Güler ve İbrahim Kalın, ABD'nin kovulduğu uranyum... Haberi Görüntüle

KÖPRÜNÜN İKİ AYAK ARALIĞI 2023 METRE UZUNLUĞUNDA OLACAK

Özellikleri gereği "simgelerin köprüsü" olarak nitelendirilen ve mühendisliğindeki ince detaylarla öne çıkan, "dünyanın en uzun orta açıklıklı köprüsü" olacak 1915 Çanakkale Köprüsü'nün iki ayak aralığı, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100'üncü yılına atıfla 2023 metre olarak tasarlandı.

Köprünün kule bağlantıları ve unsurları, Türk bayrağına atfen kırmızı ve beyaz renklerde olacak. Her iki yakada kulelerin üst kısmı, Seyit Onbaşı'nın Çanakkale Savaşı'nda namluya sürdüğü top mermisini temsil edecek şekilde yapılacak.

İki ayak aralığına ilaveten 770'er metre yan açıklıklar, 365 ve 680 metrelik yaklaşım viyadükleriyle Çanakkale Boğazı'nın ilk asma köprüsünün uzunluğu 4 bin 608 metreyi bulacak.

"2x3" şeritle hizmet verecek köprünün tabliyesi 3,5 metre yüksekliğe sahip. Tabliyenin her iki tarafında inşa edilecek yürüme yolları, bakım onarım amacıyla kullanılacak.

Köprünün, Çanakkale Deniz Zaferi'nin 107'nci yıl dönümüne rastlayan 18 Mart 2022'de hizmete alınması planlanıyor.
 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading