SON DAKİKA
Gabar'dan petrol fışkırmaya devam ediyor: Yeni bir petrol kuyusu açıldı!

Gabar'dan petrol fışkırmaya devam ediyor: Yeni bir petrol kuyusu açıldı!

Terörden arındırılan Şırnak'ta bulunan Gabar Dağı'nda yapılan sismik ve sondaj çalışmaları sonrası her gün yeni bir rezerv keşfiyle birlikte bölgeden petrol fışkırıyor. 2020'de başlatılan sismik araştırmaların ardından petrol rezervi bulunması üzerine, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı koordinesinde Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) çalışma başlattı. Çalışmalarla 13 Eylül 2021'de ilk kuyu, 'Şehit Esma Çevik-1' adıyla faaliyete alınmıştı.

Ekonomi

23.01.2024, 21:46

Şırnak’ta Gabar Dağında “Şehit Esma Çevik Petrol Üretim Sahasında” bir kuyunun daha açılışı yapılarak, üretime geçildi. "Şehit Esma Çevik Petrol Sahasında" toplam 36 petrol kuyusu açıldı.22 tanesinde petrol üretimi yapılırken, 14 tanesinde ise sondaj çalışması sürüyor. Gabar'dan sondaj çalışmalarıyla birlikte  petrol fışkırmaya devam ediyor. 22 kuyudan günlük 27 bin varil petrol çıkartılıyor.

YÖK'ten üniversite öğrencilerine müjde! Lisans ve lisansüstü burs ücretleri arttırıldı! Haberi Görüntüle

VALİ VE BERABERİNDEKİ HEYET İNCELEMELERDE BULUNDU 

Şırnak Valisi Cevdet Atay, beraberinde İl Jandarma Komutanı Tümgeneral Murat Bulut, İl Emniyet Müdürü Cemal Dalman ile petrol arama çalışmalarının yürütüldüğü sahada incelemede bulundu. Atay, çalışmalarla ilgili Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Şırnak Bölge Müdürü Oğuz Şahin’den bilgi aldı. Şırnak Valisi Cevdet Atay ve beraberindekiler ile birlikte start tuşuna basarak, ilk vananın açılışını yaptı. 

Türkiye'ye yatırımlar artacak! Trilyonluk proje: Suudi Arabistan 3 trilyon dolarlık... Haberi Görüntüle

GABAR'DA YENİ BİR KUYU DAHA AÇILDI 

Şırnak Valisi Cevdet Atay, petrol rezervinin bulunduğu Gabar Dağı bölgesinde ekiplerin çalışma yürüttüğü bölgede yeni bir petrol kuyusunun açıldığını ifade ederek, "Gabar Dağı bölgesinde yer alan Şehit Esma Çevik Petrol Kuyularından 30 No’lu Petrol Üretim Kuyusu'nun üretime başlayarak toplamda 22’inci kuyuyu devreye aldık" dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan evlilik kredisi bekleyenlere müjdeli haber geldi! Başvuru şartları... Haberi Görüntüle

2 BİN VARİL PETROL ÇIKACAK 

Açılan kuyuda günlük 2 bin varil petrol çıkacağının altını çizen Atay, "Kuyumuzda yaklaşık 1.600 metre derinlikte petrol çıkmaktadır. 12 saat içerisinde de 32 nolu kuyumuzu da devreye alacağız. Buradan şu mesajı vermek istiyorum; Huzurla beraber, özverili çalışmayla çok güzel sonuçlar almaya başladık. İnşallah memleketimiz, milletimiz için hayırlar getirir. Bu sadece Şırnak için değil Türkiye için umut verici gelişmeler. Burada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." açıklamasında bulundu. 

İslam Memiş yeni tahminini açıkladı: 2088 TL'ye yükselen gram altın... Haberi Görüntüle

"ÇALIŞANLARIN BÜYÜK BİR ÖZVERİSİ VAR"

Bölgede 36 kuyuda lokasyon çalışmalarının sürdüğünün altını çizen Atay, şu açıklamalarda bulundu; "Şu anda 14 kuyuda sondaj 22 kuyuda lokasyon çalışmalarımız var. 27 bin varil günlük üretimimiz var. Bunu yıl sonuna kadar hizmete girecek kuyularımızla birlikte günlük 35 bin varile ulaşacağız. Ana hedefimiz 100 kuyuda 100 bin varil. Buda 2024 yılı sonuna kadar inşallah bu hedefimize de ulaşacağız. Çalışmalarımız Allah’a hamdolsun kazasız belasız bir şekilde sürüyor. Bu çalışmalarımızda jandarmamız, güvenlik korucularımız, buradaki çalışanların büyük bir özverileri var. Onlara da teşekkür ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun.”

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading