Yandex Metrica

Sitede Ara

FED'in yeni hamlesi belli oldu! Dolar ve altın uçuşa geçiyor: 2000 yılından beri en yükseği olacak

FED'in yeni hamlesi belli oldu! Dolar ve altın uçuşa geçiyor: 2000 yılından beri en yükseği olacak

ABD Merkez Bankası (Fed), parasal sıkılaşma döneminde bilanço küçültme evresine geçiş yapıyor. Pandemi döneminde 9 trilyon dolara ulaşan bilançosunu yarın itibarıyla küçültmeye başlıyor. İşte ayrıntılar...

Ekonomi

23.01.2024, 19:20

ABD Merkez Bankası (Fed), salgın döneminde büyüklüğü yaklaşık 9 trilyon dolara ulaşan bilançosunu hazirandan itibaren aylık 47,5 milyar dolar azaltacak. İlk 3 ayın ardından Fed'in bilanço daralmasında aylık miktar toplam 95 milyar dolara yükselecek.

Evlilik kredisi tarihleri belli oldu mu? 150 bin evlilik kredisi ne zaman hesaplara yatacak? Evlilik kredisi tarihleri belli oldu mu? 150 bin evlilik kredisi... Haberi Görüntüle

KÜÇÜLTMEYE GİDİYOR!

Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) 3-4 Mayıs'ta gerçekleştirilen toplantısının ardından açıklanan plana göre; ilk etapta hazine tahvillerinde aylık 30 milyar dolar ve ipoteğe (mortgage) dayalı menkul kıymetlerde 17,5 milyar dolar azalmaya gidilecek. Banka, böylece bilanço büyüklüğünü toplamda aylık 47,5 milyar dolar azaltacak.

Fed, ilk 3 ayın ardından ise eylül itibarıyla bilanço küçültmede aylık miktarı hazine tahvilleri için 60 milyar dolar ve ipoteğe dayalı menkul kıymetler için 35 milyar dolar olmak üzere toplam 95 milyar dolara yükseltecek. 

Alım zamanı başladı mı? Altın fiyatları tekrardan düşüşe geçti: 13 Mayıs güncel altın fiyatları Alım zamanı başladı mı? Altın fiyatları tekrardan düşüşe geçti: 13... Haberi Görüntüle

EN HIZLI FAİZ ARTIŞI OLACAK!

Aylık 120 milyar dolarlık varlık alım programında geçen sene kasımda 15 milyar dolarlık azalışa gidileceğini açıklayan Fed, aralık toplantısında ise varlık alımlarını azaltma hızını artırmış ve aylık 15 milyar dolardan 30 milyar dolara çıkarma kararı almıştı.

Fed, mart toplantısında ise 25 baz puan artışla 2018'den bu yana ilk kez faiz artırımına gitme kararı almıştı. Banka en son faiz artırımını, Kasım 2018'de küresel finansal krizin ardından devreye aldığı genişlemeci para politikalarını sonlandırma amacıyla gerçekleştirmişti.

Bankanın mayıs toplantısında kararlaştırdığı 50 baz puanlık artış ise 2000 yılından bu yana gerçekleştirilen en hızlı faiz artışı olmuştu.

Fed, mayıs toplantısında faiz oranındaki yarım puanlık artışın yanı sıra, salgın sonrası politika normalleşmesinde bir başka adım olan bilanço küçülmesine başlayacağını duyurmuştu.

ABD'de mart ayında yüzde 8,5 ile 41 yılın zirvesine çıkan yıllık enflasyon, nisanda yüzde 8,3'e gerilemesine rağmen piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşmişti.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading