Yandex Metrica

Sitede Ara

FED'den son dakika faiz kararı! 26-27 Temmuz'da...

FED'den son dakika faiz kararı! 26-27 Temmuz'da...

ABD Merkez Bankasının son toplantısında tutulan tutanaklar, yüksek enflasyon baskılarının devam etmesi durumunda para politikasında daha kısıtlayıcı bir duruşun benimsenebileceğini ortaya koydu.

Ekonomi

23.01.2024, 19:30

FED'in son toplantısında, enflasyon baskılarının sürmesi durumunda para politikasında daha sıkı bir politika uygulanabileceği belirtildi. 

FED'in Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) 14-15 Haziran'da düzenlenen toplantısına ilişkin tutanakları yayımlandı.

Hesaplarınızı kontrol edin! Bakanlık ödemeleri erkene çekti: 180 milyon 450 bin TL'den payınıza ne düşmüş öğrenin Hesaplarınızı kontrol edin! Bakanlık ödemeleri erkene çekti: 180 milyon 450... Haberi Görüntüle

PARA POLİTİKASINDA SIKILAŞMA DEVAM EDECEK 

Politika faizinin 75 baz puan artışla yüzde 1,50-1,75 aralığına yükseltildiği son toplantının tutanakları, bankanın yüksek enflasyonun devam etmesi halinde para politikasında "daha kısıtlayıcı" olabileceğini gösterdi.

Tutanaklarda, "Üyeler, ekonomik görünümün kısıtlayıcı bir politika duruşuna geçmeyi gerektirdiği konusunda hemfikirdi ve yüksek enflasyon baskılarının devam etmesi halinde daha da kısıtlayıcı bir duruşun uygun olabileceği ihtimalini kabul ettiler." değerlendirmesi yer aldı.

Bayramdan önce altınlarınızı satın! Ünlü ekonomist uyardı: Çok zarar edersiniz! Bayramdan önce altınlarınızı satın! Ünlü ekonomist uyardı: Çok zarar edersiniz! Haberi Görüntüle

SIKILAŞMA BÜYÜMEYİ YAVAŞLATABİLİR 

Fed yetkililerinin politika sıkılaşmasının ekonomik büyüme hızını bir süreliğine yavaşlatabileceğini kabul ettiği belirtilen tutanaklarda, ancak enflasyonun yüzde 2'ye düşürülmesinin sürdürülebilir bir temelde maksimum istihdama ulaşılması için kritik olduğu vurgulandı.

Tutanaklarda, birçok katılımcının, Komitenin politika duruşunu gerektiği gibi ayarlama kararlılığının sorgulamaya başlanması halinde yüksek enflasyonun kalıcı hale gelebileceği yönünde önemli bir riskin bulunduğunu değerlendirdiği aktarıldı.

Fed yetkililerinin temmuz ayı toplantısında "50 veya 75 baz puanlık bir faiz artışının uygun olacağı görüşünde olduğuna" işaret edilen tutanaklarda, yetkililerin birçoğunun enflasyonun kalıcı hale gelme riskini gördüğü kaydedildi.

Köprüden önce son çıkış! Uzmanlar bas bas bağırıyor: Altın almayan pişman olacak! İşte güncel fiyatlar Köprüden önce son çıkış! Uzmanlar bas bas bağırıyor: Altın almayan... Haberi Görüntüle

26 TEMMUZ KRİTİK TARİH 

Tutanaklarda, arz kısıtlarının enflasyonun kontrol altına alınmasına yardımcı olacak kadar gevşediğine dair bugüne kadar çok az kanıt görüldüğü ifade edildi.

Fed yetkililerinin çoğunun büyümeye yönelik aşağı yönlü riskler gördüğü belirtilen tutanaklarda, enflasyonun yüzde 2 hedefine inmesinin ise muhtemelen biraz zaman alacağı kaydedildi.

ABD'de mayısta yüzde 8,6 ile 41 yılın zirvesine çıkan enflasyon Fed'in üzerindeki baskıyı artırmıştı.

Fed, haziran ayı toplantısında politika faizini 75 baz puan artışla yüzde 1,50-1,75 aralığına yükselterek 1994'ten bu yana tek seferde en fazla faiz artışını gerçekleştirmişti.

Fed'in bir sonraki FOMC toplantısının 26-27 Temmuz'da yapılması planlanıyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading