SON DAKİKA

Sitede Ara

Fed tutanakları açıklandı! 'Faiz artırımlarına devam' sinyali

Fed tutanakları açıklandı! 'Faiz artırımlarına devam' sinyali

Fed'in son toplantısına ait tutanaklar, ülkede enflasyon önemli ölçüde düşene kadar faiz artırımlarının süreceği sinyalini verdi.

Ekonomi

23.01.2024, 22:12

ABD Merkez Bankası'nın (Fed), Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) 26-27 Temmuz'da düzenlenen toplantısına ilişkin tutanakları yayımladı.

Hükümet harekete geçti! İlk defa ev alacaklara 500 bin TL... Haberi Görüntüle

GSYH'DE YUKARI YÖN BEKLENTİSİ

Politika faizinin 75 baz puan artışla yüzde 2,25-2,50 aralığına yükseltildiği son toplantının tutanakları, enflasyon önemli ölçüde düşene kadar faiz artırımlarının devam edeceğini gösterdi. Tutanaklarda, iş gücü piyasasının gücünün, ekonomik faaliyete ilişkin mevcut gayrisafi yurtiçi hasıla (GSYH) verilerinin gösterdiğinden daha güçlü olabileceği ve bunun GSYH verisinde yukarı yönlü bir revizyon olasılığını artırdığı belirtildi.

2024 SONU TÜFE BEKLENTİSİ / Yıl sonu TÜFE beklentisi yüzde... Haberi Görüntüle

ARZ SIKINTISI FİYATLARI BASKILIYOR

Fed yetkililerinin enflasyon baskılarının azaldığına dair bugüne kadar çok az kanıt olduğu konusunda hemfikir olduğuna işaret edilen tutanaklarda, arz darboğazlarının fiyat baskılarına katkıda bulunmaya devam ettiği kaydedildi. Tutanaklarda, toplam talepteki yavaşlamanın enflasyon baskılarını azaltmada önemli bir rol oynayacağı vurgulandı.

Bayram ikramiyesi 5 bin TL olacak! 16 milyon emekliye müjde... Haberi Görüntüle

"KISITLAYICI POLİTİKA" ÖNERİSİ

Faiz oranında süren artışların uygun olacağının öngörülmeye devam edildiği aktarılan tutanaklarda, "Enflasyonun Komite'nin hedefinin oldukça üzerinde kalmasıyla, yetkililer, Komite'nin maksimum istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerini yerine getirmek için kısıtlayıcı bir politika duruşuna geçmenin gerekli olduğu kanaatine vardılar." ifadesi yer aldı.

Kira beyannamesi sınırı ne 2024? Kira beyannamesi nasıl, nereden, ne... Haberi Görüntüle

41 YILIN ZİRVESİ GÖRÜLMÜŞTÜ

ABD'de haziranda yüzde 9,1 ile 41 yılın zirvesine çıkan enflasyon, Fed'in üzerindeki baskıyı artırmıştı. Fed, haziran toplantısının ardından temmuz toplantısında da politika faizinde 75 baz puanlık artışa gitmiş ve federal fon oranını yüzde 2,25-2,50 aralığına yükseltmişti.

ABD'de enflasyon, temmuz ayında ise benzin fiyatlarında son dönemde yaşanan düşüşün etkisiyle aylık bazda değişim göstermezken, yıllık bazda yüzde 8,5 ile beklentilerin altında artış kaydetmişti. Fed'in bir sonraki FOMC toplantısının 20-21 Eylül'de yapılması planlanıyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading