Yandex Metrica
SON DAKİKA
Fed gözünü kararttı! Sinyaller peş peşe geldi! Dolarda büyük hareketlilik

Fed gözünü kararttı! Sinyaller peş peşe geldi! Dolarda büyük hareketlilik

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, bankanın 3-4 Mayıs'ta gerçekleşecek faiz toplantısında 50 baz puanlık faiz artışının yapılabileceğini açıkladı.

Ekonomi

23.01.2024, 19:10

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Uluslararası Para Fonu (IMF)-Dünya Bankası Bahar Toplantıları kapsamında küresel ekonomiye ilişkin düzenlenen panelde değerlendirmelerde bulundu.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre; ABD ekonomisinin Rusya-Ukrayna savaşının etkilerine Avrupa'ya kıyasla biraz daha uzakta olduğunu belirten Powell, savaşın etkilerinin ABD'de yukarı yönlü enflasyon baskısı olarak hissedileceğini kaydetti.

Powell, ABD ekonomisinin çok güçlü ve çok iyi performans gösterdiğine işaret ederek, iş gücü piyasasının ise olağanüstü derecede sıkı olduğunu anlattı.

Resesyon olmadan enflasyonu düşürmeyi amaçladıklarını vurgulayan Powell, bunu gerçekleştirmek için ellerinden gelenin en iyisini yapacaklarını aktardı.

Acil nakit para arıyorum diyenlere can suyu! O bankadan anında... Haberi Görüntüle

'ARAÇLARIMIZI KULLANMAYA HAZIRIZ'

Powell, Fed'deki birçok kişinin bir veya birden fazla kez 50 baz puanlık faiz artışının uygun olacağına inandığını belirterek, "Yüzde 2'lik enflasyona geri gelmek için araçlarımızı kullanmaya kararlıyız." dedi.

Enflasyon halihazırda çok yüksek ve para politikasının ise eskiye göre hala daha destekleyici olduğuna işaret eden Powell, biraz daha hızlı hareket etmenin uygun olduğunu kaydetti.

Bakan Şimşek'ten FATF açıklaması: 'Son aşamaya gelindi' Haberi Görüntüle

'MAYIS AYINDA 50 PUANLIK ARTIŞ MASADA'

Powell, "Mayıs ayı toplantısı için 50 baz puanın masada olacağını söyleyebilirim" dedi.

Enflasyonun küresel bir sorun olduğunu belirten Powell, ama ülkeler arasında bazı farklılıklar olduğunu anlattı.

Powell, enflasyonun mart ayında zirve yapmış olabileceğini ancak buna güvenmeyeceklerini kaydederek, faiz oranlarını artıracaklarını, hızla daha nötr hale geleceklerini, ardından uygunsa sıkı politikaya geçeceklerini ifade etti.

Ukrayna'daki olayların siyasi ve ekonomik konumda daha fazla parçalanmaya yol açma olasılığı olduğuna işaret eden Powell, daha yüksek bir enflasyon dünyasının olabileceğini, küreselleşmenin ise yavaşladığını aktardı.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading