banner2

Fast ücreti ne kadar? Fast ödemelerinde limit nedir?

Merkez Bankası Fast limit tutarına ilişkin son dakika açıklamasında bulundu. Peki, fast ödemelerinde limit ne kadar? FAST işlem tutarı ne kadar oldu? İşte detaylar...

Ekonomi 14.02.2022, 13:48 14.02.2022, 13:57
Abone ol
Fast ücreti ne kadar? Fast ödemelerinde limit nedir?

Mesai saati, bankaların çalışma saatleri sistemini devre dışı bırakarak günün her saatinde, mesai saatleri dışında para transferine izin veren rast sisteminde limit bir kez daha artırıldı. Peki fast limit ne kadar oldu? Fastta ne kadara kadar para gönderilebilir? Merak edilen soruların yanıtlarını sizler için derledik.

TR KAREKOD İLE İŞ YERİ ÖDEMELERİ LİMİTİ ÜCRETİ NE? 

“TR Karekod” kullanılarak gerçekleştirilecek işyeri ödemelerinde tek seferde 10.000 TL’ye kadar işlem yapılabilecektir. TR Karekod’un yaygınlaşarak hayatımıza girmesi ile birlikte vatandaşlarımız alışverişlerde işyeri tarafından oluşturulan ödeme karekodunu mobil uygulamaları ile okutarak FAST sistemi altyapısı ile anlık ödeme gerçekleştirebileceklerdir.

7/24 anlık para transferine olanak sağlayan FAST Sistemi aracılığıyla günlük ortalama 3,5 milyon adet ödeme gerçekleştirilmekte olup, transferler müşteri hesapları arasında bir saniyeden daha kısa sürede tamamlanmaktadır.

FAST İŞLEM TUTARI NE KADAR?

FAST Sistemine gösterilen yoğun ilgi ve ödemeler ekosisteminin dinamik gereksinimleri göz önünde bulundurularak para transfelerinde 2.000 TL olan FAST işlem tutar limiti de 21 Şubat 2022 tarihi itibarıyla 5.000 TL’ye yükseltilecektir.

FAST NE KADAR PARA KESİYOR?

İşlem tutarının 1.000 lira ila 50 bin lira arasında olması halinde bu sınırlar sırasıyla 2 lira, 5 lira ve 10 lira olarak, işlem tutarının 50 bin lira üzerinde olması durumunda ise 25 lira, 50 lira ve 100 lira olarak uygulabiliyor.

FAST İLE GÖNDERİLEN PARA NE ZAMAN HESABA DÜŞER?

FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) Sistemi, Merkez Bankası tarafından yeni işletime alınan anlık ödeme sistemidir. FAST ile gönderilen paralar anında karşı tarafın hesabına yatar.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!