Yandex Metrica

Fahiş fiyatlarda yeni detaylar ortaya çıktı! Marketlere ceza yağdı

Fahiş fiyatlarda yeni detaylar ortaya çıktı! Marketlere ceza yağdı

Marketlerdeki fahiş fiyatlara dair detaylar gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. Bazı marketlerin maliyeti düşük olan ürünlerin bile fiyatlarını artırdığı tespit edildi.

Ekonomi

02.03.2024, 12:30

Fahiş fiyat artışları ve stokçuluk uygulamalarına yönelik denetim ve incelemelerde bulunmak üzere kurulan Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu, cuma günü toplanarak yapılan denetimler ve vatandaş şikayetlerini masaya yatırdı.

Kurulun marketlere yönelik yaptığı denetimlerde bazı marketlerin ürün alış fiyatları artmamasına rağmen bazı ürün gruplarında yüzde 20'leri aşan oranlarda sebepsiz yere zam yaptığı tespit edildi.

Marketlerin beyaz et, kırmızı et, tavuk kanadı, beyaz peynir, kaşar peyniri gibi ürünlerde alış maliyetleri artmamasına rağmen yaptıkları zam oranlarının ticareti bozucu ve vatandaşı mağdur edici faaliyet olarak değerlendirildiği belirtildi.

Bakan Şimşek'ten enflasyon mesajı: Önceliğimiz tek haneye düşürmek Bakan Şimşek'ten enflasyon mesajı: Önceliğimiz tek haneye düşürmek Haberi Görüntüle

MARKETLERE CEZA YAĞDI

Fahiş fiyat artışı ve stokçuluk uygulamalarına yönelik denetim ve incelemelerde bulunan Kurul, 81 ilden gelen şikayetleri inceledi. Bazı marketlerde alış fiyatları ile satış fiyatları arasında yapılan incelemede, yapılan zamların alış fiyatları aynı olmasına rağmen yapıldığı belirlendi.

Kurul, bu kapsamda maliyeti artmamasına rağmen vatandaşa sattığı ürünlere yüzde 20'yi aşan oranda zam yaptığı tespit edilen A101, Bim, Şok, CarrefourSa ile Metro marketlere idari para cezası uygulanmasını kararlaştırdı.

Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu haksız fahiş fiyat artışı yapan 5 büyük zincir markete idari para cezası uygulanmasına hükmederken, Kurul'un yönetmeliği kapsamında marketlere 14 bin 860 liradan, 143 bin 860 liraya kadar para cezası kesilmesi öngörülüyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading