Yandex Metrica

Fahiş fiyat ve stokçulukla mücadele teklifi TBMM'de! Stokçuya kepenk kapatma cezası yolda

Fahiş fiyat ve stokçulukla mücadele teklifi TBMM'de! Stokçuya kepenk kapatma cezası yolda

Fahiş fiyat ve stokçuluk cezalarının artırılmasını da içeren kanun teklifi TBMM Genel Kurulu'nda. Teklifin ilk 3 maddesi kabul edildi. 23 maddelik kanun teklifi piyasa dengesini bozan işletmelere yönelik ağır cezalar içeriyor.

Ekonomi

17.05.2024, 08:17

Vatandaşın cebine göz diken işletmelere rekor cezalar yolda. Yeni yasa teklifi ile uygulanacak cezalar 10 kat artılacak, fahiş fiyat uygulayan, stokçuluk yapan işletmelere göz açtırılmayacak.

İlgili cezaları kapsayan Türk Ticaret Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı'na sunuldu.

AK Parti tarafından hazırlanan 23 maddelik kanun teklifi ile, Türk Ticaret Kanunu'nda cezaların artırılmasına yönelik değişiklik yapılması bekleniyor.

Cezaların 10 kat artırılmasını isteyen bakanlıklar, 100 bin lira uygulanan cezaların, artık 1 milyon liraya kadar yükseltmeyi, bu sayede caydırıcılığı artırmayı planlıyor.

Türk donanmasına katkı sağlayacak: O bölgemizde 22 bin ton uranyum rezervi bulundu! Türk donanmasına katkı sağlayacak: O bölgemizde 22 bin ton uranyum... Haberi Görüntüle

İLK ÜÇ MADDE KABUL EDİLDİ

TBMM Genel Kurulunda, fahiş fiyat artışı ve stokçuluk cezalarının artırılmasını da içeren Türk Ticaret Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi'nin ilk 3 maddesi kabul edildi.

Kabul edilen maddelere göre, kooperatif ve üst kuruluşları yönetim kurulu üyelerinin, kooperatifin ticaret sicili kayıtlarını, finansal tablolarını, yönetim kurulu yıllık faaliyet raporlarını, genel kurul toplantı evrakını, ortaklarının kimlik, iletişim, pay ve ödemelerine ilişkin bilgilerini Kooperatif Bilgi Sistemi'ne (KOOPBİS) aktarmaya yönelik geçiş sürecinin tamamlanamadığının tespit edilmesi halinde Ticaret Bakanlığınca birer yıl olmak üzere iki defa daha süre uzatımı yapılabilecek.

Bu süre sona erinceye kadar kooperatif ve üst kuruluşlarının yönetim kurulu üyeleri ve memurları hakkında KOOPBİS yükümlülüğüne aykırı davranmalarına yönelik hükümler uygulanmayacak. Bu düzenleme, 26 Nisan 2024 tarihinden itibaren uygulanmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girecek. Kooperatiflerin ana sözleşmelerini intibak ettirmeleri için öngörülen süre, 2 yıl daha uzatılıyor.

Teklifle Anayasa Mahkemesinin kararı doğrultusunda Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'da değişikliğe gidiliyor. Buna göre, Kanun'un ekinde yer alan cetvellerdeki kadro unvanlarıyla sınırlı olmak kaydıyla dolu kadrolarda derece değişikliği ile boş kadrolarda sınıf, unvan ve derece değişiklikleri Rekabet Kurulu kararıyla yapılacak.

65 yaş aylığı, evde bakım maaşı, engelli maaşı alanlar dikkat! Temmuzda rakamlar sil baştan değişiyor 65 yaş aylığı, evde bakım maaşı, engelli maaşı alanlar dikkat!... Haberi Görüntüle

STOKÇUYA KEPENK KAPATMA CEZASI

Düzenlemeye göre; fahiş fiyat uygulayanlara yönelik ceza 100 bin liradan 1 milyon liraya, stokçuluk yapanlara uygulanan ceza da 1 milyon liradan 12 milyon liraya çıkarılacak. Stokçuluk yaptığı için bir yılda 3 kez ceza alan işletmeye de 6 güne kadar kepenk kapatma cezası verilebilecek. Ayrıca satıştan kaçan işletmelere de ürün bedelinin yüzde 10'u kadar ceza kesilecek.

Cebinde 835 TL'si olan Milli Emlak'tan arsayı kapar: 29 ilde hazine arazilerinin satışı başladı Cebinde 835 TL'si olan Milli Emlak'tan arsayı kapar: 29 ilde... Haberi Görüntüle

TEZGAHLAR PAZARCILARA DOĞRUDAN TAHSİS EDİLECEK

Söz konusu teklifle kapalı pazar yerlerinde pazar yerlerindeki tezgahların aracılar yoluyla kiralanması da yasaklanacak.Tezgahlar pazarcılara doğrudan tahsis edilecek.

 

 

 

 

Habere Tepki Ver

1

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Ekonomi


Loading