SON DAKİKA
Fahiş fiyat oyunu ifşa oldu! Bakın fiyatların düşmemesi için ne yaptılar?

Fahiş fiyat oyunu ifşa oldu! Bakın fiyatların düşmemesi için ne yaptılar?

Market ve üretici arasındaki fiyat makası her geçen gün açılıyor. Bu konu hakkında, canlı yayında önemli açıklamalarda bulunan İstanbul Ziraat Odası Başkanı Ömer Demir, fiyatların çeşitli oyunlarla nasıl yükseltildiğini açıkladı.

Ekonomi

23.01.2024, 19:11

İstanbul Ziraat Odası Başkanı Ömer Demir, üretici, zincir market ve pazarcı arasındaki fiyat makasının neden yüksek olduğunu anlatırken fiyatların çeşitli oyunlarla nasıl yükseltildiğini canlı yayında anlattı.

Ömer Demir, fiyatlar düşmesin diye piyasaya ürün sürülmediğini söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

"Fiyatları düşürmüyorlar. Bazıları fiyatlar düşmesin diye piyasaya sürmediler. Bu insanların üretmiş olduğu ürünleri köylüye, çiftçiye para kazandırmadıkları gibi tüketiciye de ucuz gitmesin diye bu malları ortadan yok ettiler.

Meyve sebzeyi ne kadar tutabilirsin. Birileri bunu fiyat düşmesin diye çöpe attı. Bizim Rusya’ya yıllık satmış olduğumuz ürün belli. Orada savaş olduğundan dolayı bunun yüzde 80’ini satamıyoruz. Neden düşmüyor fiyatlar? İki gün önce dereotunu 18 liraya almadınız mı?

21 Şubat akaryakıtta dev indirim! Benzin ve motorin kaç TL... Haberi Görüntüle

"BİZİM 2 LİRAYA ÜRETTİĞİMİZİ TÜKETİCİ 22 LİRAYA YEDİ"

Devletimizin fiyatlarla ilgili bir çalışması var. Biz de kabul ediyoruz artarak devam etmesini istiyoruz. Bunlar boşluk vermeye gelmiyorlar.

Değerli devlet büyüklerime sesleniyorum. Dün akşam Silivri Fener Muhtarı ile, Büyükçekmece Kanaat Muhtarı ile görüştüm. Yaşamış olduğumuz sıkıntı ufak takviyelerle atlatabileceğimiz sıkıntıdır. Biz bu ürünleri geçen senenin maliyetlerine göre ürettik. Burada yeni ürün yaş meyve ve sebze dışında yok.

Geçen senenin girdileri ile bu ürünü ürettik. Bizim 2 liraya ürettiğimizi 22 liraya tüketiciler yedi. Bizim zarar ederek ürettiğimiz ürünü fahiş fiyattan tüketiciye sattılar.

Kripto paradan vergi mi alınacak? Bitcoin, Ethereum vergisi ne zaman... Haberi Görüntüle

"SEBZENİN ÇOĞU SERADA ÜRETİLİYOR"

İstanbul ve etrafında bu bahsettiğimiz ürünleri üretebilecek imkanlarımız var. Biz İstanbul’da 60 milyon ton yaş sebze ve meyve üretiyoruz. İstanbul’u meyve sebze konusunda desteklersek bu yıllık ürettiğimizi İstanbul’da üretiriz ve yurt dışına ihracat yaparız.

Sebzenin birçoğu serada üretiliyor. Bunu biz İstanbul ve yakın illerde üretirsek nakliyeden sıkıntı çekmeyiz ve hemen pazara ulaştırırız.

Evi olan emeklileri yakından ilgilendiriyor! Emekliler vergiden muaf olacak! Emlak... Haberi Görüntüle

"ÇIKIŞ FİYATI 12 LİRA SATIŞ FİYATI 25 LİRA"

26 Nisan 2022 tarihli hal ve market fiyatı çileğin Antalya’dan çıkış fiyatı 12 lira İstanbul’daki markette satışı 25 lira. İthal muz Antalya halden çıkışı 18 lira İstanbul’da markette 40 lira, patates Antalya çıkışlı 4.5 lira İstanbul markette 12 lira, portakal Antalya hal çıkışında 2 lira İstanbul’da markette 17 liradan satılıyor."

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading