Yandex Metrica

EYT'yi kıl payı kaçıranların dikkat! SGK uzmanından açıklama geldi: 1 milyondan fazla EYT'li emekli olabilir!

EYT'yi kıl payı kaçıranların dikkat! SGK uzmanından açıklama geldi: 1 milyondan fazla EYT'li emekli olabilir!

EYT'yi kıl payı kaçıranlar için Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş, konuya ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. EYT düzenlemesinden en çok SSK'lıların yararlandığını vurgulayan Karataş, 2023 yılında emekli olan 2 milyon 293 bin kişinin yaklaşık 1 mikyon 925'inin SSK'lı olduğunu belirtti. İşte detaylar...

Ekonomi

31.03.2024, 00:24

25 yıllık sigortalılık süresi sebebiyle emekli olamayan vatandaşlar için önemli açıklamlarda bulunan SGK Uzmanı İsa Karakaş, ''25 yıllık sigortalılık süresinin dolacak olması ve ayrıca memurlara 3600 ek göstergenin verilmesi ile matrah bazında düzeltmeler olması bunu başlıca nedenleri arasında." diye konuştu. 

Temmuzda emekli bayramı var! üçlü zam paketi onaylandı: Maaşlar rekor rakama çıkacak Temmuzda emekli bayramı var! üçlü zam paketi onaylandı: Maaşlar rekor... Haberi Görüntüle

1 MİLYON EMEKLİLİK MÜJDESİ YOLDA!

Bağ-Kur prim indirimi ile birlikte prim gününün 9000'den 7.200'e düşürülmesi halinde 1 milyona yakın Bağ-Kur'lu esnafın EYT düzenlemesinden yararlanabileceğini ifade eden Karakaş 1 milyonunun çok üzerinde bir rakama tekabül ettiğini de aktardı.

Bir yıl önce TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yürürlüğe alınan EYT düzenlemesinin 8 Eylül 1999 tarihi öncesinde çalışanları kapsıyordu. Uzun süredir merak edilen istatistikler ise geçtiğimiz günlerde SGK 2023 istatistikleri olarak yayımlandı.

Karakaş, ''Fakat 2 milyon yüz 193 bin kişinin tamamı EYT’li değil. Çünkü SGK’nın istatistiklerine baktığımız zaman önceki yıllara genel olarak 380 binle 440 bin arası zaten emekli çıkması söz konusu. Dolayısıyla bu ortalama rakam 440 bin civarı dediğimiz taktirde 2023 yılında emekli olanların sayısı da 2 milyon 193 bin olduğuna göre bu durumda 1 milyon 750 binle 1 milyon 800 bin arası EYT’li 2023 yılında emekli oldu'' dedi.

Akaryakıt istasyonlarında kuyruk oluşacak: O yakıt türüne dev indirim geliyor! Akaryakıt istasyonlarında kuyruk oluşacak: O yakıt türüne dev indirim geliyor! Haberi Görüntüle

1 MİLYON 925 BİNİ SSK'LI

SSK kapsamında emekli olduğunu vurgulayan İsa Karakaş, ''1 milyon 925 bin SSK'dan emekli vatandaşın olduğunu aktardı. Bağ-Kur'da bu oran 81.000 civarında görülürken memurlarda 86.000 civarında emekli bulunuyor. Rakamlar doğrultusunda en fazla emekli olan vatandaşın SSK kapsamında emekli olduğunu vurgulayan İsa Karakaş, Bağ- Kur'dan vatandaşların neden emekli olmadığını da açıkladı.

Cazip şartlarda prim yapılandırılması yapılmış olsa dahi esnaf kesiminin borçlarının ödeyemediğinden dolayı emekli olamadığını aktardı. Bağ-Kur ve SSK prim eşitlemesi ile 9.000 olan Bağ-Kur prim gün sayısının 7.200'e düşmesi durumunda Bağ-Kur'dan emekli olan vatandaş sayısında da artış yaşanacak.'' ifadelerini kullandı.

 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Kübra Ak

TRHaber.com - Ekonomi


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading