Yandex Metrica

EYT'de son dakika! O gruptakiler de kapsama alındı! İşte EYT ile merak edilenler

EYT'de son dakika! O gruptakiler de kapsama alındı! İşte EYT ile merak edilenler

Emeklilik bekleyen milyonlarca EYT'linin gözü kulağı aralık ayında. Önümüzdeki günlerde Meclis'te görüşülmesi beklenen düzenlemeyle ilgili çalışmalarda sona gelindi. Emeklilikte Yaşa Takılan çok sayıda vatandaş, 18 yaşından önce sigorta girişi yapılanlar için ne olacağını araştırmaya başladı.

Ekonomi

23.01.2024, 19:59

HaberTürk Yazarı Ahmet Kıvanç canlı yayında açıklamalarda bulundu. 18 yaş öncesi sigortalı olanların sayısının oldukça yüksek olduğunu belirten Kıvanç, 'Yasa değişiminden önce özellikle anne- babalar çocuklarının etkilenmesin diye önceden sigortalı yapma çabası içine giriyorlar. O dönemde yaygın olarak bu yapılmıştı.' dedi.

Çalışma Bakanı Vedat Bilgin en son yaptığı açıklamada, çalışma biter bitmez aralık ayının ilk haftasında Meclis'e intikal edeceklerini söylemişti. Dün de kabine toplantısında Bakan Bilgin sunum yaptı. Takvim hızlandıkça herkes EYT'den nasıl yaralanacağını merak ediyor.

Kıvanç, kanunun 18 yaşından önce uzun vadeli sigorta kollarına prim yatıran kişilerin, yani normal sigortalı kişilerin sigortalılık sürelerinin 18 yaşını doldurdukları tarihte başlatılmasını öngördüğünü söyleyerek, 18 yaşından öncesi için ödenen primlerin prim ödeme günlerine dahil edileceğini ve bu sürelerin emekli aylıklarına yansıyacağını söyledi.

Öte yandan kişilerin aynı zamanda emeklilik koşulları bakımından da kazanılmış haklar elde edeceğini bildirdi. Yani 18 yaşından önce başlamış olsalar bile o tarihteki emeklilik koşulları ne ise o koşullarda emekli olma haklarını elde edecekler.

SSK ve Bağ-Kur emeklilerine sevindiren haber! 11.000, 12.000 ve 12.500 TL altında maaş alanlar dikkat! Kök maaşlarda büyük değişiklik! SSK ve Bağ-Kur emeklilerine sevindiren haber! 11.000, 12.000 ve 12.500... Haberi Görüntüle

18 YAŞINDAN ÖNCE PRİMİ OLANLAR EYT KAPSAMINDA YER ALACAK

Kıvanç, EYT düzenlemesiyle birlikte 8 Eylül 1999 öncesinde çalışmaya başladığı tarihte 18 yaşından küçük olanların da EYT kapsamında yer alacağını bildirdi.

Tek ücret dönemi başlıyor! Kamuda tasarruf paketi Meclis'te yasalaştı! Tek ücret dönemi başlıyor! Kamuda tasarruf paketi Meclis'te yasalaştı! Haberi Görüntüle

BU SİGORTALILIK SÜRESİ HESABI NASIL OLACAK?

Sigortalılık süresinin hesabıyla ilgili olarak;

'Örneğin, 1 Ocak 1982 doğum bir erkek ele alalım kişiyi alalım. Bu kişi henüz 18 yaşını doldurmamış olmamakla birlikte, sigorta girişi 8 Eylül 1999 tarihinden önce başlamış olduğu için EYT'li olacak.

Fakat sigortalılık süresi kadınlarda 20 yıl erkeklerde 25 yıl sigortalılık süresi aranıyor. Bu 25 yıllık sigortalılık süresinin hesabında 18 yaşının doldurduğu, 1 Ocak 2000 tarihinden itibaren başlatılacak sigortalılık süresi. Bu durumda örneğimizdeki kişinin 25 yıllık sigortalılık süresi 2025 yılında dolacak. Normalde 18 yaşınından önce başlatılmış olsaydı 2024 yılında başlayacaktı.' açıklamasını yaptı.

Piyasaların gözü faiz kararında: Merkez Bankası'ndan yeni adım gelecek mi? Piyasaların gözü faiz kararında: Merkez Bankası'ndan yeni adım gelecek mi? Haberi Görüntüle

BİRDEN FAZLA STATÜDE ÇALIŞANLAR NASIL EMEKLİ OLACAKLAR?

Birden fazla statüde çalışanların fazla olduğunu söyleyen Kıvanç kanuna göre, birden fazla statüden çalışanlar için hizmet birleştirmesi yapıldığını ve hizmet birleştirmesi yapılırken de son 7 yıl içerisinde en fazla hangi statüde çalışmışlarsa o statüde emeklilik koşulları yerine getirmeleri istendiğini belirtti.

SGK resmen duyurdu: 1993-2019 arasında çalışanlar müjde: Bu şartı karşılayan herkes artık emekli! SGK resmen duyurdu: 1993-2019 arasında çalışanlar müjde: Bu şartı karşılayan... Haberi Görüntüle

YARGITAY'IN EMSAL KARARLARI VAR

Kıvanç, kanunun ne kadar 7 yıl alsa da Yargıtay'ın bu konu da çok fazla emsal kararı olduğunun altını çizerek, Yargıtay, birden fazla statüde çalışsa bile kişinin bir statüdeki çalışmaları tek başına emekli olmaya yeterli ise bu kişi hizmet birleştirmesi yapmaya zorlanamaz diyor. Kıvanç öte yandan Yargıtay'ın bu kararlarının dava açan kişileri bağladığını da belirtti.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading