banner2

EYT'de staj sigortası düğümü sona erdi! Bakan Bilgin müjdeyi verdi

EYT staj ve çıraklık sigortasıyla ilgili gelişmeler yakından takip ediliyor. Emeklilikte Yaşa Takılanlara ilişkin kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yürürlüğe girdi. Böylece prim günü ve sigortalılık süresi şartlarını taşıyanlar emekli olmaya hak kazandı. Bu noktada staj mağdurları, staj ve çıraklık sigortasının EYT'de başlangıç kapsamına alınıp alınmayacağı çok konuşuluyordu. Konuyla ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den açıklama geldi. İşte detaylar...

Ekonomi 15.03.2023, 21:49
Abone ol
EYT'de staj sigortası düğümü sona erdi! Bakan Bilgin müjdeyi verdi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, AK Parti Grup Toplantısı öncesi basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Bakan Bilgin EYT Staj Digortası başlangıç sayılacak mı, staj yapanlar EYT kapsamına alınacak mı?  sorularını cevapladı. 

"BU HAFTA MECLİSİN GÜNDEMİNE ALINIR"

Bakan Bilgin, geçici işçilerle ilgili düzenlemenin hafta içerisinde Meclis gündemine geleceğini belirtti. Emeklilikte yaşa takılanlardan sonra geçici işçiler konusuna el atacaklarını söylediğini hatırlatan Bilgin, “Tahmin ediyorum bu hafta Meclis gündemine alınır. Geçici işçi sorununu çözüyoruz. Dosya önümüzde. Ele aldığımız her konuyu çözerek dosyayı kapatıyoruz. EYT’den sonra geçici işçiler demiştim. Şimdi de Meclisin vereceği karar ile geçici işçiler meselesi de kapanıyor” dedi. 

"KAVRAMLARI DOĞRU KULLANIN"

"Staj mağdurları" kavramının doğru olmadığını ve prim yatırılmadan emekli olunmayacağının altını çizen Bakan Bilgin, “Staj mağduru diye bir kavram doğru değil. Primini yatırmamış kişiler primini yatırmadan emekli olabilir mi, patronları kim?

Kendi adlarına sigorta primi yatıracak olan ismi bize bildirsinler, onları tespit edelim, primlerini yatırsınlar. Siz kendi iş verenlerinize sorun, staj için gelen çocuklar için prim yatırırsanız staja alır mısınız. Staj bir eğitimdir, bu durumu siz de yaşamışsınızdır. Kavramları doğru kullanın” açıklamasında  bulundu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!