Yandex Metrica

Euro bölgesinde enflasyon zirve yaptı! Üç Avrupa ülkesinde yüzde 22'nin üzerinde çıktı

Euro bölgesinde enflasyon zirve yaptı! Üç Avrupa ülkesinde yüzde 22'nin üzerinde çıktı

Avro Bölgesi’nde enflasyon ağustos ayının ardından eylülde çift haneye yükselerek rekor tazeledi. Bu durum Avrupa Merkez Bankası’ndan jumbo faiz artış beklentilerini güçlendirdi.

Ekonomi

23.01.2024, 19:52

Rusya-Ukrayna savaşının etkisinin giderek daha görünür hale gelmesiyle 3 Baltık ülkesinde enflasyon yüzde 22'nin üzerine çıktı.

Resmi Gazete'de yayımlandı: Elektrik ve doğalgaz sayaçlarına bunu yaptırmayanlar ceza geliyor! Resmi Gazete'de yayımlandı: Elektrik ve doğalgaz sayaçlarına bunu yaptırmayanlar ceza... Haberi Görüntüle

AVRO BÖLGESİNDE YILLIK ENFLASYON İLK KEZ ÇİFT HANEYE YÜKSELDİ

Avro Bölgesi'nde, yıllık enflasyon eylülde yüzde 9,1’den 10’a yükselerek avronun piyasaya sürülmesinden bu yana ilk kez çift haneleri gördü.

Avrupa Birliği (AB) uyumlu yıllık enflasyon, eylül ayında Almanya'da yüzde 10,9, İtalya'da 9,5, İspanya'da 9,3, Belçika'da 12, Yunanistan'da 12,1, Avusturya'da 11, Slovenya'da 10,6, Slovakya'da 13,6, Hollanda'da 17,1, Letonya'da 22,4, Litvanya'da 22,5 ve Estonya'da yüzde 24,2 seviyesinde ölçüldü.

Togg müjdeyi verdi: Bayrama özel yüzde 50 İndirim: Tüm modellerde geçerli Togg müjdeyi verdi: Bayrama özel yüzde 50 İndirim: Tüm modellerde... Haberi Görüntüle

İTALYA'DA YILLIK ENFLASYON YÜZDE 9,5 OLDU

İtalya’da eylülde yıllık enflasyon yüzde 9,5 olurken, Fransa'da ise yüzde 6,2 ile en düşük oran şeklinde tespit edildi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB), yüzde 2 enflasyon oranıyla Avro Bölgesi'nde orta vadeli istikrarlı fiyatlar hedeflerken, keskin bir şekilde artan enerji fiyatları ve arz darboğazlarının aylardır enflasyonu yukarı yönlü baskılaması dikkati çekiyor.

Enflasyon, 2021'in ortalarından bu yana ECB’nin yüzde 2 hedefinden uzaklaşmaya devam etti. Bu da ECB üzerinde faiz artırımlarına devam etmesi için baskıyı artırıyor.

Aile Bakanlığı duyurdu: 18-55 yaş arası vatandaşlara 4.500 TL devlet desteği ödenecek! Aile Bakanlığı duyurdu: 18-55 yaş arası vatandaşlara 4.500 TL devlet... Haberi Görüntüle

AVRUPA MERKEZ BANKASI EN YÜKSEK FAİZ ARTIŞINA GİTTİ

ECB Yönetim Konseyi, 8 Eylül'deki toplantısında bankanın üç temel politika faizini 75 baz puan artırdı. Böylece, banka 1999’da Avrupa Ortak Para Birimi'nin kullanılmasından bu yana en yüksek faiz artışına gitmiş oldu.

ECB yetkilileri, enflasyonda risklerin yukarı yönlü olduğunu ve talebi düşürmek için faiz oranlarında artışın gelecek toplantılarda devam edeceği mesajını verdi.

Emeklilerin beklediği fırsat geldi! 4A, 4B, 4C'liler dikkat! 3 Bin TL emekli ikramiyelerinde karar verildi! Emeklilerin beklediği fırsat geldi! 4A, 4B, 4C'liler dikkat! 3 Bin... Haberi Görüntüle

YILLIK ENFLASYON 40,8 İLE ENERJİDE GERÇEKLKEŞTİ

Avro Bölgesi'nde eylül ayındaki enflasyonun ana bileşenlerine bakıldığında, en yüksek yıllık enflasyon yüzde 40,8 ile enerjide gerçekleşti. Ağustos ayındaki enerjideki artış yüzde 38,6 idi.

Önemli ölçüde yüksek enflasyon oranları, AB’de daha önce bu seviyeleri görmeyen nüfus için sıkıntılara neden oluyor. Enerji ve gıda fiyatlarındaki keskin artış enflasyonu yukarı yönlü baskılarken savaş da bu eğilimi artırdı. Enerjiden gıdaya son dönemde hızlanan fiyat artışları, birçok ülkede tüketicilerin yaşam maliyetini kayda değer oranda artırdı.

Erken emeklilik geliyor! 52 yaşında emekli olunabilecek: Eve bir maaş daha girecek Erken emeklilik geliyor! 52 yaşında emekli olunabilecek: Eve bir maaş... Haberi Görüntüle

AVRUPA SARMAL BİR ENERJİ KRİZİYLE KARŞI KARŞIYA

Avrupa, Rusya-Ukrayna savaşının ardından Moskova'nın Kuzey Akım 1 doğal gaz boru hattı üzerinden gaz akışını durdurma kararının tetiklediği sarmal bir enerji kriziyle karşı karşıya.

Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin endişeler enerji kaynakları üzerinde baskı oluşturmaya devam ederken, Avrupa Birliği de bu kış sanayinin çarklarının dönmesi, ışıkların açık ve evlerin sıcak kalmasını sağlamak için çabalıyor.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz indirince ne olur? Euro, dolar, altın düşer mi, yükselir mi? Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz indirince ne olur? Euro, dolar,... Haberi Görüntüle

ENFLASYON ORANININ ARTMASI BEKLENİYPOR

Ekonomistlere göre, Avro Bölgesi ekonomisi, enerji krizi nedeniyle gelecek aylar için bazı zorluklarla yüz yüze. Enerjideki yüksek fiyatlar, tüketicilerin satın alma gücünün düşmesine ve üretimi birçok şirket için karsız hale getirmeye neden oluyor.

Uzmanlar, elektrik ve gaz fiyatları hanelere kademeli olarak yansıtıldığı için, gelecek aylarda enerji maliyetinin de enflasyon oranını artırmaya devam etmesini bekliyor.

Avrupa ülkeleri, yüksek enerji fiyatlarının halkı fazla etkilememesi adına çok farklı şekilde mücadele içerisinde. Örneğin Fransa, gaz fiyatlarını Ekim 2021 seviyelerinde dondurulurken, Almanya'da gaz fiyatlarına üst sınır planlanıyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading