Yandex Metrica

Erdoğan'dan emeklilerin gönlünü alın talimatı: Emekli maaşları Temmuz'da o rakamlara çıkabilir...

31 Mart yerel seçimlerinden sonra özeleştiri yapacağız diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ekonomi yöneticilerine "Temmuz'da emeklinin maaşını iyileştirin" talimatı verdiği ifade edildi. Kabine toplantısı öncesi kulis kaynaklarından gelen bilgilere göre emekli maaşı için düşünülen ilk rakam belli oldu.

Ekonomi

23.04.2024, 08:58

16 milyon emeklinin beklediği zam haberine ilişkin kulis kaynaklarından bilgiler sızmaya başladı. Elde edilen bilgiye göre bugün Kabine toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan ekonomi yöneticilerine emeklilerin yüzünü güldürün talimatı vereceği öğrenildi. 

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz müjdeyi verdi: Kamu çalışanına destek geliyor Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz müjdeyi verdi: Kamu çalışanına destek geliyor Haberi Görüntüle

GÖZLER 3 KRİTİK VERİDE

Temmuz ayında yapılacak zammı dört gözle bekleyen emekliler mart ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından emekli maaşlarına ne kadar zam yapılır? sorularını sormaya başladı. Yılın ilk 3 aylık döneminde enflasyon rakamları belli oldu. gözler Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında açıklanacak enflasyon verilerine çevrildi.

Asya ülkesinden çılgın sipariş: Çin donanmasını Türk füzesi ile vuracaklar Asya ülkesinden çılgın sipariş: Çin donanmasını Türk füzesi ile vuracaklar Haberi Görüntüle

ERDOĞAN'DAN EMEKLİLERİ MUTLU EDİN TALİMATI

Yerel seçimlerden sonra balkon konuşması yapan ve özeleştiri yapacağız diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ilk gündem maddesi emekliler... Cumhurbaşkanı Erdoğan Temmuz ayında yapılması beklenen emekli zammı için kesenin ağzını sonana kadar açacak

Dövizcilere koşun! Ünlü ekonomist Batırel'den dolar tahmini: 25 liraya kadar düşecek Dövizcilere koşun! Ünlü ekonomist Batırel'den dolar tahmini: 25 liraya kadar... Haberi Görüntüle

TEMMUZ'DA EMEKLİ MAAŞINA KAÇ TL ZAM GELECEK?

Kabine toplantısı öncesi gelen kulis bilgilerine göre en düşük emekli maaşının 10 binden 17 bin TL'ye çıkarılacağı ayrıca emeklilerin ek ödemeler ile destekleneceği bildirildi.

Emekli maaşlarına ilişkin açıklamalarda bulunan Sosyal Güvenlik Müşaviri Emin Yılmaz, "Geçtiğimiz haftalarda TÜİK tarafından açıklanan mart ayı enflasyon verisi yüzde 3.16 olarak piyasalara duyurulmuştu. Ocakta yüzde 6.70 ve şubatta açıklanan yüzde 4.53’ün üzerine mart ayını da ekleyince 3 aylık toplam enflasyon farkı yüzde 15.05 olarak kesinleşti." ifadelerini kullandı.

"İşte buradaki yüzde 15.05’lik rakam üzerinden emeklilerimizin kök aylıklarına gelecek zam oranı şimdiden netleşmiş oldu" diyerek sözlerine devam eden uzman isim, "Şu an için okuyucularımız e-Devlet vasıtası ile kök aylıklarının üzerine yüzde 15.05’lik rakamı hesaplayarak kendileri de bunu tespit edebilirler." dedi.

Açıklamalarına devam eden Emin Yılmaz, "Normalde yasal olarak emeklilerimize TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranı üzerinden zam yapılmaktadır. Refah payı uygulaması yasalarımızda yok, fakat son emekli maaşlarına bakıldığı zaman refah payı eklentisini siyasi iktidarın yaptığını gözlemlemekteyiz" şeklinde konuştu.

İŞKUR'dan personel alımı! 24 yaşını dolduran kişiler dikkat: Başvuru için 3 gününüz var! İŞKUR'dan personel alımı! 24 yaşını dolduran kişiler dikkat: Başvuru için... Haberi Görüntüle

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI TEMMUZ'DA NE KADAR OLACAK?

16 milyon emeklinin merak ettiği "En düşük emekli maaşına ne kadar zam yapılacak?" sorusunu rakam vererek cevaplayan uzman isim, "Emeklilerimiz ocak ve temmuz aylarında yılda iki defa maaş farklarını almaktadırlar. Temmuz maaş farkları için nisan, mayıs ve haziran verilerinin de ortaya çıkması lazım." ifadelerini kullandı.

Sözlerine devam eden Emin Yılmaz, "Bu sebepten dolayı tahminler üzerinden bazı verileri hesaplayabiliriz. 2024 yılı enflasyon verisi yüzde 36 olarak tahmin edilmektedir. Mayıs ayında enflasyonun yüzde 70 ile yüzde 75 arası bir seviyede tepe yapması beklenmektedir." dedi.

"Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in beyanatları ve uygulanan sıkı maliye ve para politikası vasıtasıyla sonrasında baz etkisi ile bu rakamın düşüşe geçeceği ve yıl sonunu yüzde 36 ile kapatacağı hedeflenmektedir." diyerek sözlerine devam eden uzman isim, "2024 yılı altı aylık enflasyon rakamının yüzde 24 seviyesinde gerçekleşeceği kanaatindeyim." şeklinde konuştu.

Sosyal Güvenlik Müşaviri Emin Yılmaz "Geçmiş dönemlerde refah payı eklentisinin yapıldığını gözlemlemekteyiz. Bir önceki dönemde memur, SSK ve Bağkur emeklilerinin maaşlarının refah payı vasıtası ile eşitlendiğini gördük. Eğer enflasyon yüzde 24 olarak açıklanırsa memur ve memur emeklilerine yüzde 18,60 oranında toplu sözleşmeden kaynaklı zam yapılacaktır. Ben bu dönemde de memur emeklileri, SSK ve Bağkur emeklilerine aynı oranda zam yapılacağını düşünüyorum. Enflasyon tahminine göre emeklilere yüzde 24 civarında bir zam yapılacaktır." ifadelerini kullandı.

Habere Tepki Ver

3

2

0

0

0

0

1

0

Yorumlar (0)

Ozan KOLTUK

TRHaber.com - Ekonomi


Loading