Yandex Metrica

Sitede Ara

EPDK'dan son dakika elektrik kararı! 6 ay daha sürecek

EPDK'dan son dakika elektrik kararı! 6 ay daha sürecek

EPDK kış önecsi enerji fiyatları hakkında aldığı yeni kararı duyurdu. EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, azami uzlaştırma fiyat mekanizması uygulamasının süresinin 6 ay uzatıldığını açıkladı.

Ekonomi

23.01.2024, 19:52

EPDK'den yapılan yazılı açıklamada, Avrupa ülkesinin enerjide arz güvenliği için tedbirler aldığına, bunlardan birinin de azami uzlaştırma fiyat mekanizması olduğuna dikkat çekilerek 6 ay uzatıldığı bildirildi. 

15 Temmuz Şehitler Köprüsü zamlı ücreti ne kadar oldu 2024? 15 Temmuz Şehitler Köprüsü zamlı ücreti ne kadar oldu 2024? Haberi Görüntüle

6 AY DAHA UZATILDI 

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Yılmaz, şunları ifade etti:

İlk 6 aylık uygulamamız sonucunda hiçbir santral kapanmadı ve arz güvenliği sıkıntısı yaşamadık ancak tedbiri elden bırakmamak gerekiyor. Hem serbest piyasa yapısını koruyacağız hem de içinden geçtiğimiz dönemin doğasına uygun önlemleri almaya devam edeceğiz. Artan ham madde fiyatları sebebiyle yüksek maliyetle elektrik üreten santrallerin, ki büyük bir istihdam kaynağı bu santraller kapanması Türkiye'nin arz güvenliğini sekteye uğratabilir. Bu durum tüketicilerimiz için hem maliyet yükü hem de olası kesintiler anlamına gelebilir. Buna izin veremeyiz. Azami uzlaştırma fiyat mekanizması ile piyasalarımızdaki dengeyi gözetmeye devam edeceğiz.

Yılmaz, ithal ürün maliyetlerindeki artışın piyasa fiyatlarını hala çok yüksek seviyede tuttuğunu, kanunun verdiği yetkiyle uygulanan bu kararın enerji piyasalarının adil ve rekabetçi yapısının korunmasına yönelik bir emniyet sübabı olarak görülmesi gerektiğini belirtti.

Ali Koç bankasını Araplara satıyor: Milyar dolar gelince Atatürk şartı aramadı Ali Koç bankasını Araplara satıyor: Milyar dolar gelince Atatürk şartı... Haberi Görüntüle

AZAMİ UZLAŞTIRMA FİYATLARI 

EPDK tarafından alınan kararla megavatsaat başına azami uzlaştırma fiyatları doğal gaz santralleri için 4 bin 500 lira, ithal kömür santralleri için 2 bin 750 lira, yerli kömür santralleri için 2 bin 50 lira, yenilenebilir kaynaklar için 1540 lira olarak belirlendi.

Serbest piyasada oluşan bedeller ile azami uzlaştırma fiyatları arasındaki fark "destekleme bedeli" olarak kaynak bazlı destekleme havuzunda toplanacak. Bu havuzda oluşan gelirin, düzenlemeye tabi bütün tüketicilerin elektrik tüketimleri için kullanılarak tüketicilerin piyasada oluşan artışlardan korunması hedefleniyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading