Yandex Metrica

Engelli maaşı, 65 yaş aylığı, evde bakım maaşı alanlar dikkat: Bakanlık müjdeyi verdi: O tarihte zam geliyor

Engelli maaşı, 65 yaş aylığı, evde bakım maaşı alanlar dikkat: Bakanlık müjdeyi verdi: O tarihte zam geliyor

65 yaş aylığı, engelli ve evde bakım maaşı alanlar dikkat! Nisan ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla gözler sosyal destek ödemelerine yapılacak olan Temmuz zammına çevrildi. Ocak, Şubat, Mart, Nisan enflasyonlarının belirlenmesiyle birlikte maaşlara gelecek zam az çok netlik kazanmaya başladı. 

Ekonomi

24.05.2024, 08:33

65 yaş aylığı, evde bakım maaşı, engeli maaşı alanlara zam müjdesi geldi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın zam kararı ile birlikte sosyal destek ödemelerinde rakamlar sil baştan değişiyor. Peki Engelli maaşı, evde bakım maaşı, 65 yaş aylığı kaç TL olacak?

Ocak, Şubat, Mart ve son olarak Nisan ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte memur maaşlarına yapılacak olan zam oranı da yavaş yavaş netlik kazanmaya başladı. Memur maaşları ile memur emeklisinin aylıklarına 2024'ün ilk 6 ayında yüzde 15, ikinci 6 ayında yüzde 10, 2025'in ilk 6 ayında yüzde 6, ikinci 6 ayında yüzde 5 zam yapılacak. 

Hal böyle olunca sosyal devlet kapsamında vatandaşlarının yanında olmaya devam eden Türkiye'de 65 yaş aylığı, evde bakım parası ve engelli aylıklarına yapılacak zam oranları da yavaş yavaş netlik kazanmaya başladı.

Piyango bu ilçede yaşayanlara vurdu: Burda ikamet edenlere geri ödemesiz 180.000 TL hibe verilecek! Piyango bu ilçede yaşayanlara vurdu: Burda ikamet edenlere geri ödemesiz... Haberi Görüntüle

SOSYAL DESTEK YARDIMLARINA NE KADAR ZAM GELECEK?

Sosyal destek ödemeleri Temmuz ayında sil baştan değişiyor. Özellikle engelli aylıklarında %20’lik bir zam öngörülüyor. Temmuz ayında yapılacak zamla birlikte devlet vatandaşların yaşam standartlarını yükseltecek.

Öte yandan ocak ayında  yüzde 49,25'lik bir zam ile 3.504,84 TL’ye yükseltilen 65 yaş aylığının yapılacak olan ara zam ile birlikte 4.506 TL bandına yükselmesi bekleniyor.

Ayrıca bir diğer sosyal destek aylığı olan engelli maaşları Ocak-Temmuz 2024 arasında engelli aylıklarında yapılan belirlemelere göre, %20 oranında bir zam durumunda bu ödemelerin sırasıyla 3.357 TL, 5.036 TL ve 3.357 TL’ye yükselmesi öngürülüyor.

Evde bakım destek ücretlerinde de temmuz revizesine gidecek olan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, 7.608 TL olan evde bakım aylığını 10.346 TL'ye yükseltmesi bekleniyor. 

Öte yandan okul öncesi çocuklar için %20’lik bir artışla 4.336 TL’ye, ilköğretimde okuyan çocuklar için 6.505 TL’ye çıkması beklenen Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) ödemeleri de artacak.

Togg müjdeyi verdi: Bayrama özel yüzde 50 İndirim: Tüm modellerde geçerli Togg müjdeyi verdi: Bayrama özel yüzde 50 İndirim: Tüm modellerde... Haberi Görüntüle

SOSYAL DESTEK YARDIMLARI (SED) NEDİR, NASIL YARARLANILIR?

Sosyal devlet kapsamında vatandaşını desteklemeye devam eden Türkiye, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile vatandaşların hesaplarına SED yardımı yatırıyor. Peki sosyal destek yardımları nelerdir?

Sosyal destek yardımları; ailede çalışan birey bulunmasına rağmen ailenin temel ihtiyaçlarını karşılamada zorluk yaşaması, ailede çalışan bireyin ya da çalışabilecek durumda olan bireyin bulunmaması ekonomik olarak bir kriz sürecinde olması (olağanüstü bir felaket, tabii afet, hastalık, kaza, işten çıkarılma, iş bulamama…) sağlanan hizmetin çocuk odaklı olması sebebiyle ailede en az 1 çocuğun bulunması, en az 1 çocuğun ve ebeveyninin veya çocuğun bakıcısı konumundaki kişinin kimliğinin bulunması gerekmektedir.

Tüm bu şartları uygun vatandaşlar bu destek programına başvurması için aşağıda bulunan evrakları ilgili kuruma göndermelidir.

Ailedeki tüm bireylerin kimlik fotokopisi

Ebeveyn adına düzenlenmiş ikametgâh

Ailede engelli varsa engelli raporu

Ailedeki bireylerin sağlık sorunlarına dair rapor/belge

Ailede çalışabilecek durumda olup iş bulamadığı için çalışmayan bireyin bulunması durumunda iş aradığına dair İş-Kur İş Arayan kayıt belgesi

Çalışan kişilerin iş yeri telefon numarası ve adresi

Gelir Beyan Formu

Çocukların güncel öğrenci belgeleri

Kira sözleşmesi fotokopisi

İş göremezlik raporu

Ebeveyne ait Ziraat Bankası hesap cüzdanı

Habere Tepki Ver

72

24

15

10

2

1

1

3

Yorumlar (0)

Ozan KOLTUK

TRHaber.com - Ekonomi


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading