Yandex Metrica

Enflasyon tek haneye ne zaman düşecek? 'Başaracağız' diyen Bakan Şimşek tarih verdi

Enflasyon tek haneye ne zaman düşecek? 'Başaracağız' diyen Bakan Şimşek tarih verdi

Almanya'nın Düsseldorf kentinde düzenlenen 8. Türk-Alman Ekonomi Günü'nde konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Bizim en büyük önceliğimiz fiyat istikrarı. Uygulamaya koyduğumuz programla birlikte enflasyon hızlı bir şekilde düşecek ve 2026 yılında biz tekrar tek haneli enflasyona dönmüş olacağız" dedi.

Ekonomi

09.05.2024, 15:03

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Almanya'nın Düsseldorf kentinde düzenlenen 8. Türk-Alman Ekonomi Günü'nde konuştu. Bakan Şimşek, burada yaptığı açıklamada ekonomiye dair önemli mesajlar verirken enflasyonun Mayıs ayından sonra keskin bir şekilde düşeceğini belirtti. Bakan Şimşek, ayrıca enflasyonun tek haneye düşeceği tarihten de bahsetti.

''Türkiye hem büyük bir ekonomi hem de son 20 yılda performansı güçlü bir ekonomi.'' diyen Bakan Şimşek, ''Dünyada büyük bir borç sorunu var. Faizler yüksek o nedenle borçluluğun düşük olması büyüme açısından önemli. Almanya bu konuda tabi en disiplinli ülkelerden bir tanesi. Türkiye'nin toplam borcu yani özel sektör, hane halkı, şirketlerin, finans sektörünün, devletin toplam borcunun milli gelire oranı yüzde 108, bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde bu oran yüzde 255. Dünyada da yüzde 330'un üzerinde.'' ifadelerini kullandı.

Son dakika: PPK toplantı özeti yayımlandı Son dakika: PPK toplantı özeti yayımlandı Haberi Görüntüle

ÖNCELİK FİYAT İSTİKRARI

En büyük önceliklerinin fiyat istikrarı olduğunun altını çizen Bakan Şimşek, şunları kaydetti;

''Bizim en büyük önceliğimiz fiyat istikrarı. Yani enflasyonun tek haneye düşürülmesi, mali disiplin ve tabiki yapısal dönüşüm. Yapısal dönüşümden kastettiğimiz yeşil dönüşüm, dijital dönüşüm ve sanayide dönüşüm. Bütün bunlar bize daha yüksek sürdürülebilir büyüme imkanını artıracak.''

Kamuda çalışma modeli için geri sayım başladı! Detaylar belli oldu: 6 model gündemde! Kamuda çalışma modeli için geri sayım başladı! Detaylar belli oldu:... Haberi Görüntüle

ENFLASYON NE ZAMAN TEK HANEYE DÜŞECEK

Enflasyonun mayıs ayından itibaren keskin bir şekilde düşeceğine dikkat çeken Bakan Şimşek, ''Türkiye'nin enflasyonu maalesef oldukça yüksek. Mayıs ayında yüzde 70'in üzerinde bir enflasyonla zirveyi bulacağız. Daha sonra uygulamaya koyduğumuz programla birlikte enflasyon hızlı bir şekilde düşecek ve 2026 yılında biz tekrar tek haneli enflasyona dönmüş olacağız. Uzun bir yolculuk ama başaracağız. Çünkü iyi bir programımız var.'' dedi.

İstihdam oranında dikkat çeken artış! Mart ayı işsizlik rakamları belli oldu! İstihdam oranında dikkat çeken artış! Mart ayı işsizlik rakamları belli... Haberi Görüntüle

''BÜTÇE AÇIĞI GEÇEN SENE ÇOK ARTTI''

Kahramanmaraş merkezli depremlerden dolayı bütçe açığının geçen yıl çok arttığını belirten Bakan Şimşek, ''Bütçe açığı deprem nedeniyle geçen sene çok arttı. Deprem hariç bütçe açığımız yüzde 1,6 milli gelire oran olarak. Maastricht Kriterleri ile uyumluyuz. Ama depremden dolayı yüzde 5,2. Geçen sene çok tedbir aldık. O tedbirleri almasaydık bütçe açığı çok daha yüksek olacaktı. Biz önümüzdeki yıllardan itibaren bütçe açığını deprem etkisi dahil kalıcı olarak yüzde 3'ün altına düşüreceğiz. Borcun da milli gelire oranını yüzde 35'in altında tutacağız. Yani Maastricht Kriterleri ile uyumlu olacağız.'' ifadelerini kullandı.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Ekonomi


Loading