Yandex Metrica

Emeklinin gözü kulağı maaş ve ikramiyede! 7500 TL maaş + 2000 TL’lik fark ödemesi: Kim kaç TL alacak? Temmuz maaşı ne zaman, nasıl olacak?

Emeklinin gözü kulağı maaş ve ikramiyede! 7500 TL maaş + 2000 TL’lik fark ödemesi: Kim kaç TL alacak? Temmuz maaşı ne zaman, nasıl olacak?

TBMM gündeminde bu hafta Engelli ya da ağır hasta çocuğu bulunan annelere infaz ertelemesini öngören teklif bu hafta Meclis'te yer alacak. İcra ve İflas Kanunu ile birlikte kiracı ve ev sahibi anlaşmazlıklarını düzenleyen teklifler de TBMM'de görüşülecek. Milyonlarca emekliye maaş ve ikramiye zammı müjdesi de Plan ve Bütçe Komisyonu'nda ele alınacak. Toplantıda en düşük emekli maaşının 7 bin 500 TL, emekli bayram ikramiyesinin ise 2 bin TL olması teklifi görüşülecek. İşte detaylar..

Ekonomi

23.04.2024, 14:51

Emeklilerin beklediği 7 bin 500 TL emekli maaşı ve 2000 TL bayram ikramiyesi için TBMM Pan ve Bütçe Komisyonu yarın toplanacak Toplantıda en düşük emekli maaşı ele alınacak. Bayram ikramiyelerinin de 2000 TL’ye yükselmesi gündeme gelecek.

Dolara karşı baskı azaldı: Dolarda 7 TL'lik değişim olacak! İşte güncel fiyatlar Dolara karşı baskı azaldı: Dolarda 7 TL'lik değişim olacak! İşte... Haberi Görüntüle

TEMMUZ ZAMMI NASIL OLACAK?

Yeni taban maaşlar ağırlıklı olarak SSK ev Bağ-Kur emeklilerini ilgilendiriyor. Memur emeklilerinde en düşük maaş 7.500 TL'nin üzerinde olduğu için orada değişiklik beklenmiyor. Ancak 7.500 TL'nin altındaki tüm maaşlar yasa çıktıktan sonraki ödeme döneminde, bu rakama tamamlanacak. Örneğin şu anda 5.500 TL taban maaş alanların hesabına artık 7.500 TL yatırılacak. 6.500 TL alan bir emekliye de yine 1000 TL seyyanen artış yapılarak 7.500 TL ödenecek. Bu ek ödemeler emeklilerin kök maaşlarını ise değiştirmeyecek.Örneğin 4.000 lira maaş alan bir emekliye şu an 7.500 TL ödenecek. Temmuz ayında bu emekliye yüzde 30 zam yapıldığında yeni kök maaşı 4000 X % 30 = 5200 TL'ye çıkacak. Bu rakam da 7.500 TL'ye tamamlanacak. Yani bu emekli Temmuz'da da 7.500 TL alacak. Tabi burada Temmuz'da en düşük emekli maaşı yeniden belirlenebilir. Bu durumda tüm taban aylıklar yeniden artacak.

Altın borcu olan kafasını duvardan duvara vuracak! Elinizi çabuk tutun: Altın rekor için hazırlanıyor Altın borcu olan kafasını duvardan duvara vuracak! Elinizi çabuk tutun:... Haberi Görüntüle

MART AYINDA BAŞVURUNLAR İKRAMİYEDEN YARARLANACAK

İkramiye SGK'dan maaş alan tüm hak sahiplerine ödeniyor. Emekliler maaşları ne kadar olursa olsun 4000 TL ikramiye alacak. Dul ve yetim maaşlarında ise maaş oranına göre ikramiye ödenecek. Bu arada EYT'liler açısından da ikramiye alma imkanı bulunuyor. Mart ayında başvurup emekli maaşı 1 Nisan'dan itibaren hesaplanan tüm EYT'liler Nisan ayında emekli ikramiyesini alacaklar. Daha sonra başvuranlar ise Haziran ayındaki Kurban bayramı ikramiyesini alacak. Hazirandan sonra başvuran EYT'liler ise artık yeni ikramiyelerini 2024 yılındaki Ramazan ve Kurban bayramlarında alacak. Emeklilere ödenen ikramiye için herhangi bir başvuru yapmaya gerek bulunmuyor. SGK ödemeleri maaş alınan hesabı doğrudan yapıyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading