Yandex Metrica

Emeklilere Temmuz müjdesi geldi: Maaş zammı, özel ve ayrıcalıklı haklar, sosyal refah desteği, 65 yaş aylığı baştan sona güncelleniyor

Emeklilere Temmuz müjdesi geldi: Maaş zammı, özel ve ayrıcalıklı haklar, sosyal refah desteği, 65 yaş aylığı baştan sona güncelleniyor

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, emekliler için kollarını sıvadı. Temmuz ayında yapılacak maaş zammına ek olarak sosyal refah desteği için kapsamlı bir çalışma yürütülüyor. Yeni destek paketi adı altında emeklilere birçok hak sağlanacak, maaş zammı, özel ve ayrıcalıklı haklar, sosyal refah desteği, 65 yaş aylığı baştan sona güncelleniyor.

Ekonomi

11.05.2024, 17:55

Hükümet emekliler için kollarını sıvadı. SSK ve Bağ-kur emeklileri Temmuz ayı için maaş zammı beklerken, emekliler için yürütülen sosyal refah desteği çalışmaları gün yüzüne çıktı. Emeklilere temmuz ayında maaş zammına ek olarak sosyal refah desteği de sağlanacağı belirtildi.

Yaklaşık 16 milyon emeklinin merakla beklediği maaş zammı müjdesi, emeklilere sağlanacak yeni destek paketinin gölgesinde kaldı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın katkılarıyla emekliler 2024 yılında artık rahat bir nefes alacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2024 yılının emekli yılı ilan etmesinin ardından, TBMM'de emekliler için çalışmalar aralıksız olarak devam ediyor.

15 Mayıs dolar kaç para? Bugün 1 dolar kaç TL? 15 Mayıs dolar kaç para? Bugün 1 dolar kaç TL? Haberi Görüntüle

TEMMUZ AYINDA EMEKLİLERE YÜZDE KAÇ ZAM GELİR?

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, geçtiğimiz günlerde emeklileri yakından ilgilendiren bir açıklamada bulunmuştu. Yılmaz, ''Temmuz ayında memurlarda olduğu gibi emeklilerimiz için de bu değerlendirmeler yapılacaktır.'' ifadelerini kullanarak emeklilere gelecek Temmuz maaş zammına ilişkin ipuçlarını duyurmuştu.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın enflasyon beklentisine göre, Temmuz ayında emekli maaşlarına yüzde kaç zam geleceği, en düşük emekli maaşının ne kadar olacağı gibi konularda netlik kazanmaya başladı.

Sıfır faizli evlilik kredisi ne zaman yatacak? 150 bin TL ne zaman ödenecek? Sıfır faizli evlilik kredisi ne zaman yatacak? 150 bin TL... Haberi Görüntüle

EN DÜŞÜK 12 BİN TL OLABİLİR...

6 aylık enflasyon farkıyla belirlenen emekli maaşlarına, TCMB'nin enflasyon beklentisine göre yüzde 15 ila yüzde 20 arasında zam gelmesi gündemdeki yerini koruyor. TCMB'nin enflasyon beklentilerinden yola çıkarak ufak bir hesaplama ile emeklilere Temmuz ayında yaklaşık olarak ne kadar zam uygulanacağı belirlenebiliyor.

TCMB beklentisine göre, mayıs ayında enflasyonun pik yapması, daha sonrasında ise enflasyonda düşüş bekleniyor. Mayıs ayında yüzde 73 enflasyon beklentisi oluşurken, 6 aylık toplam enflasyon oranı göz alındığında, emekli maaşlarının en düşük 12 bin lira olacağı tahmin edilmekte. Ekonomistlerin yorumuna göre ise emekli maaşları 13 bin lira, 14 bin lira arasında olacak.

Asgari ücrete düzeltme! Gizli tutma nedenleri deşifre oldu Asgari ücrete düzeltme! Gizli tutma nedenleri deşifre oldu Haberi Görüntüle

SOSYAL REFAH DESTEĞİNİN DETAYLARI...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile emeklilerin yüzünü güldürmeyi başardı. Bakan Işıkhan, emeklilere özel olarak sosyal refah imkanı içeren yeni destek paketi için çalışmaların hızlandığını duyurdu.

TBMM'nin gündeminde yoğun olarak rol sahibi olan emekliler için çalışmalar sona yaklaşmış durumda. Aile Bakanlığı'nın katkılarıyla emeklilerin hayat kalitesini artırmaya yönelik çalışmaların ipuçları vatandaşlar ile paylaşıldı. Bu ipuçlarına göre emeklilere;

Tarım Kredi Kooperatif marketleri başta olmak üzere, gıda konusunda emeklilere ayrıcalık,

Giyim mağazalarında sıra beklemeden alışveriş, emeklilere özel indirim kartı,

Türk Hava Yolları uçakları ile indirimli uçuş imkanı, emeklilere ayrıcalıklı bilet satışı,

Yüksek Hızlı Tren biletlerinde gerekli şartları sağlayan emeklilere ucuz bilet imkanı,

Kamuya ait restoran ve kafelerde, indirimli menü avantajı,

Gibi sosyal refahları yükseltilecek çalışmaların olduğu bilinmekte. Bu ek ve özel ayrıcalıkların içinde bulunduğu 'Destek Paketi'nin Mayıs ayı içerisinde açıklanması bekleniyor.

65, 66, 67, 68... yaşında olanlara müjde: 3.616 TL devlet desteği hesaplara yatacak: Başvuru yap parayı kap 65, 66, 67, 68... yaşında olanlara müjde: 3.616 TL devlet... Haberi Görüntüle

65 YAŞ AYLIĞINA ZAM MÜJDESİ...

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, ihtiyaç sahibi ailelere verilen sosyal yardımlara Temmuz ayında tekrardan zam yapmaya hazırlanıyor. Birçok sosyal yardım ödemelerine zam gelirken, 65 yaş aylığına gelecek olan zam miktarı ise dikkat çekti.

65 Yaş aylığı, 6 aylık enflasyon artışı baz alınarak, tekrardan güncellenecek. güncel olarak 4 bin 747 lira 80 kuruş olan 65 yaş aylığının, 5 bin 200 lira seviyelerine çıkacağı iddia ediliyor.

Habere Tepki Ver

6

2

1

0

0

0

0

1

Hakan ULUDAĞ

TRHaber.com - Ekonomi


Loading