Yandex Metrica

Sitede Ara

Emekli maaşı ödenecek! 20 yıldan fazla evli olanlara SGK'dan müjde

Emekli maaşı ödenecek! 20 yıldan fazla evli olanlara SGK'dan müjde

Devletten vatandaşa bir emeklilik müjdesi daha geldi. Yasa çalışmaları kapsamında, daha önce primini tamamlayan ve 20 yıl evli olan ev hanımları emekli olabilecek. 25 yıl ve üzeri evliliklerde ise prim şartı aranmayacak.

Ekonomi

23.01.2024, 19:11

20 yıldan fazla evli olan ancak hiç çalışmamış kadınlara devletten emeklilik müjdesi geldi. İşte şartlar...

Yasalarımızda vatandaşların emekli olması için 3 temel şart aranıyor. İsteğe bağlı prim sistemiyle de dışarıdan prim ödeyerek emekli olunabiliyor. Bu kapsamda ev hanımları nasıl emekli olacağı konusunda yapılan açıklamaları yakından takip ediyor. Ayrıca Meclis'e ev hanımları için sunulan tasarıdaki son durum merak konusu oluyor.

Kredi kartıyla yapılan harcamalar enflasyonu tetikliyor! Limitler düşürülecek, taksitler sınırlandırılacak Kredi kartıyla yapılan harcamalar enflasyonu tetikliyor! Limitler düşürülecek, taksitler sınırlandırılacak Haberi Görüntüle

HİÇ ÇALIŞMAYAN EV HANIMLARI EMEKLİ OLABİLECEK

Hiç çalışmayan ev hanımlarına da emeklilik ihtimalinin yolu doğdu. 2022'de hazırlanan yasa tasarısındaki teklife göre; en az 25 yıl evli olan ve 50 yaşını doldurup emekli olamayan ev kadınlarına emeklilik olup olamayacağı merak ediliyor.

Sigortası 2008 yılından sonra başlayan kadınların emekli olabilmesi için 7.200 gün prim günü ve 20 yılı tamamlaması gerekiyor. Ancak, çalışma hayatına katılamayan ve emekli olacak kadar evli kalan kadınların faydalanması için bir tasarı sunuldu.

06.01.2020 tarih 2/2492 esas no ile TBMM Komisyonu'na sevk edilen yasa teklifine göre en az 25 yıl evli kalmak koşuluyla 50 yaşını doldurduğu halde emekli olamayan ev hanımları emekli olabilecekler.

En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Ünlü ekonomistten olay tahmin En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Ünlü ekonomistten olay... Haberi Görüntüle

EV HANIMLARI MAAŞ ALACAK

Tasarı kapsamında, ev kadınları hiç çalışmamış olsa bile emekli olabilecek. Borçlanma yöntemiyle olacak emeklilik, kadınların doğum borçlanmasını da içeriyor. SGK'ya düzenli olarak borçların ödenmesiyle emeklilik aktif olacak ve ev hanımları da maaş almaya başlayacak.

Teklifin kapsamında belirlenen şartlardan ilki kadınların 1995 yılı ve öncesinde resmi nikah ile evlenmiş olmasıdır. Başka bir ifade ile 25 yıl ve üzerinde evlilik süresi olan ev kadınları bu haktan yararlanabilecek.

Devlet kadınlar için düğmeye bastı! Emeklilikten doğum iznine kadar işte 4 önemli destek! Devlet kadınlar için düğmeye bastı! Emeklilikten doğum iznine kadar işte... Haberi Görüntüle

25 YIL VE ÜZERİ EVLİLİK SÜRESİ ARANIYOR

Teklifin kapsamında belirlenen şartlardan ilki kadınların 1995 yılı ve öncesinde resmi nikah ile evlenmiş olmasıdır. Başka bir ifade ile 25 yıl ve üzerinde evlilik süresi olan ev kadınları bu haktan yararlanabilecek.

Teklifin ikinci maddesi ise kadınların yaşı ile alakalıdır. Buna göre; ev hanımlarının 1970 yılı ve öncesinde doğması şarttır. Kadınların bu haktan faydalanabilmesi için 50 yaşını doldurması istenir.

Emeklilik için başvuruda bulunacak kişilerin SGK ile bağının olmaması şarttır. Ev hanımları sigortalı olarak SGK'ya bildirilmemiş olmalı ve herhangi bir iş yerinde çalışmamalıdır.

SGK bünyesinde herhangi bir maaş (dul ve yetim aylığı vb.) alınmaması gereklidir.

Gözler temmuz ayına çevrildi: Emekli maaşına yapılacak zam netleşti Gözler temmuz ayına çevrildi: Emekli maaşına yapılacak zam netleşti Haberi Görüntüle

ÇALIŞMADAN EMEKLİ OLMAK İÇİN ARANAN ŞARTLAR NELER?

  • Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile herhangi bir bağının bulunmaması
  • Belirli bir süre SGK sisteminde kaydı bulunanların ise; ev hanımlarına emeklilik kapsamında başvuru yaptığı tarihte herhangi bir kaydının olmaması
  • 1995 yılı ve öncesinden beri evli olmak (En az 25 yıl evli kalmak)
  • 50 yaşını doldurmuş olmak (1970 yılı ve öncesinden doğmak)
  • 18 yaşından büyük olmak
  • Malullük ve yaşlılık aylığı almamak
  • Gelir vergisine tabii olmamak (herhangi bir gelire sahip olmamak) aranılan şartlar içerisinde yer alıyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading