SON DAKİKA
Elektrik faturalarında zam oranı geri çekilecek! Milyonlara nefes aldıracak formülün detayları belli oldu

Elektrik faturalarında zam oranı geri çekilecek! Milyonlara nefes aldıracak formülün detayları belli oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kabine'nin ardından müjdesini verdiği elektrikteki yeni düzenlemeler 1 Mart itibarıyla yürürlüğe girecek. Esnafın faturası %25 düşecek. Vatandaşın üzerindeki fatura yükü azaltılacak. İşte yeni düzenlemenin tüm detayları...

Ekonomi

23.01.2024, 18:50

Cuumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kabine Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamada elektrikteki yeni düzenlemelerin yürürlüğe gireceği tarih belli oldu. Böylece, vatandaşın üzerindeki fatura yükü azaltılacak. Vatandaşın elektriğinde zam oranı geri çekilecek. Esnafın faturası %25 düşecek. Yapılacak düzenlemeler kapsamında bakkal, kahvehane, berber, kuaför, manav gibi küçük işletmelere de kademeli sistem getirilecek.

2024 ekonomisi için olumlu sinyaller! Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi açıkladı: 10... Haberi Görüntüle

ZAM ORANI GERİ ÇEKİLECEK

Sabah Gazetesinin aktardığı bilgiye göre; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, tüm dünyada enerji fiyatlarının yüzde 500'ler seviyesinde arttığı bu dönemde yeni bir destek paketini hayata geçirecek. 1 Ocak itibarıyla meskenlerde elektrikte kademeli tarifeye geçilmişti. Önce ortalama hane tüketimi 150 kilovatsaat olarak belirlenmişti. Daha sonra rakam 210 kilovatsaate çıkarılarak, hanelerde yüzde 11'lik bir indirim yapılmıştı. 1 Şubat itibarıyla ortalama tüketimde tarifeler, alt kademede 137, üst kademede 206 kuruş olarak hesaplanmaya başlanmıştı. Yeni düzenleme ile ilk kademede yer alan yaklaşık yüzde 64'lük kesim için enerji birim fiyatı daha da aşağıya çekilecek. Böylece her 3 haneden 2'si daha düşük elektrik faturası ödeyecek.

Mansur Yavaş'ın toplam mal varlığı ne kadar, kaç TL? Mansur... Haberi Görüntüle

ESNAFIN FATURASI YÜZDE 25'E DÜŞECEK

Yapılacak düzenlemeyle birlikte bakkal, kahvehane, berber, manav, kuaför, tamirci gibi küçük esnafa da kademeli tarife gelecek. Esnafın faturalarını yüzde 25 düşürecek, bir model uygulanacak.Türkiye'de yine her 3 esnaftan 2'sine denk gelecek şekilde ortalama bir tüketim miktarı belirlenecek. Cemevi, dernek ve vakıflar mesken aboneliğine alınacak. Ortalama olarak 1 kilovatsaatlik tüketimde 1 lira indirim alacak olan bu kesimlerin örneğin 500 kilovatsaatlik ortalama tüketimde faturası 500 lira daha az olacak.

15 Şubat Tarım Kredi Marketlerinde indirimler devam ediyor! Tarım Kredi... Haberi Görüntüle

4 MİLYON İNSAN RAHAT NEFES ALACAK

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı geçtiğimiz yıl yaklaşık 2.1 milyon haneye 2.3 milyar liralık elektrik desteği faturası yardımında bulunurken, destek miktarı verilen hane sayısı bu yıl 4 milyona çıkarılacak. Aynı şekilde doğalgaz yardımından da 4 milyon hane faydalanacak. Elektrikte 2022 için yardımın üst limiti 206 lira olarak belirlenirken, 1-2 kişi oturan haneler için ise alt limit 103 lira olarak belirlenmişti. Yapılacak çalışmayla bu miktarların da artırılması bekleniyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading