Yandex Metrica

Elektrik faturalarında yeni dönem başladı! Başvuru yapana rekor destek verilecek

Elektrik faturalarında yeni dönem başladı! Başvuru yapana rekor destek verilecek

Cihaza bağlı kronik hastalara bu ay elektrik faturasına destek ödemesi yapacak. Peki, destek ödemesi nasıl alınır? Şartlar neler?

Ekonomi

23.01.2024, 19:11

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Cumhurbaşkanı kararı ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca 65 yaşını doldurmuş, muhtaç, güçsüz ve kimsesiz vatandaşlara bağlanan aylığın yan ısıra, düzenli sosyal yardım almaya hak kazananlara “Elektrik Tüketim Desteği” (ETD) yapıldığını belirtti.

Psikolojik sınır aşıldı: Gram altından rekor üstüne rekor! Artık tutmak imkansız Psikolojik sınır aşıldı: Gram altından rekor üstüne rekor! Artık tutmak... Haberi Görüntüle

ELEKTRİK DESTEĞİ NE KADAR?

ETD programı kapsamında iki kişilik haneye 75, 3 kişilik haneye 100, 4 kişilik haneye 120 ve 5 ile daha üzeri üyesi bulunan hanelere ise 150 kilovatsaat elektrik karşılığı para desteği verildiğini aktaran bakanlık, Nisan 2022 ödeme dönemi itibarıyla bu yardımların 103 TL ile 206 TL arasında değiştiğini kaydetti.

Bakanlık, elektrik yardımı dışında hak sahiplerine ilk ay tek sefere mahsus olmak üzere hanelerin cihaz bağlama tarihideki birikmiş borçlarının ödenmesi ve kesintisiz güç kaynağı desteği verildiğini anımsattı.

Erdoğan müjde diyerek duyurmuştu: Döviz uygulaması bugün başladı! Erdoğan müjde diyerek duyurmuştu: Döviz uygulaması bugün başladı! Haberi Görüntüle

SİSTEM ÇALIŞMALARI NİSAN SONUNDA TAMAMLANIYOR

Cihaza bağlı olanlara verilecek elektrik desteğine ilişkin “sistem çalışmalarının nisan sonu” itibariyle tamamlanmasının planlandığını belirten bakanlık, toplumdaki daha fazla kronik hastanın bu destekten yararlanması için kriterlerde de esnemeye gidiyor. Suiistimalleri önleyici sıkı tedbirlerle belirlenen destek kriterlerinin, daha çok hastanın yararlanması için gevşetildiği, bu çerçevede ilk ödemelerin de bayram sonrasında gerçekleştirileceği öğrenildi. Böylece 2021 yılında Türkiye genelinde sadece 144 haneye 170 bin 837 TL’lik elektrik tüketim desteği verilirken, yeni kararla bu desteği alanların sayısı da katlanarak artacak.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading