banner2

Ekonomi için kritik gün! Faiz kararı açıklanıyor

Merkez bankalarının faiz kararları için gözler bu haftaya çevrildi. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, yılın 7'nci faiz kararını saat 14'te açıklayacak. Küresel tarafta ise Avrupa Merkez Bankası'nın faizi belirleyeceği toplantı var.

Ekonomi 21.07.2022, 00:57
Abone ol
Ekonomi için kritik gün! Faiz kararı açıklanıyor

Dünya global ekonomik krizin etkileriyle boğuşmaya devam ederken, gözler bu hafta kritik faiz kararlarında. Yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz kararı var. 
Para Politikası Kurulu, yılın 7'nci toplantısını bugün gerçekleştirecek. Kurul geride kalan 6 ayda faiz oranında değişikliğe gitmedi. Ekonomistler bu toplantıda da politika faizinin yüzde 14'te sabit tutulmasını bekliyor.

AVRUPA DA AÇIKLIYOR

Küresel tarafta ise bugün Avrupa Merkez Bankası'ndan faiz kararı gelecek. Euronun dolar karşısında değer kaybı sürerken, politika faizinin 25 ya da 50 baz puan artırılması öngörülüyor.
ABD Merkez Bankası (FED) ise faiz kararını 27 Temmuz'da açıklayacak 41 yılın en yüksek enflasyon rakamının ardından alınacak faiz kararını piyasalar yakından izliyor. Beklenti Fed'in enflasyonu dizginlemek için faizi 75 ya da 100 puan artıracağı yönünde.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!