Yandex Metrica
SON DAKİKA
Eğer hastalığınız varsa, o hastalık grubunda iseniz emekli olabileceksiniz, işte SGK’nın belirlediği 18 hastalığın listesi

Eğer hastalığınız varsa, o hastalık grubunda iseniz emekli olabileceksiniz, işte SGK’nın belirlediği 18 hastalığın listesi

Milyonlarca vatandaşa emekli olma hakkı doğdu. Vatandaşlara müjdeli haberi SGK duyurdu. Sigortalı olarak çalışmaya başlayanlar çeşitli sebeplerle malul duruma geldiklerinde erken emeklilik imkanına sahip olabiliyor. Bu kapsamında sosyal güvenlik mevzuatı kapsamında sağlık sorunlarına bağlı olarak ortaya çıkıyor. Sağlık sorunları nedeniyle erken emekli olma şansına sahip olan kişiler genellikle iki temel kategori altında değerlendiriliyor.

Ekonomi

15.02.2024, 11:51

Erken emeklilik hayali kuran milyonlarca vatandaşa müjde geldi. Söz konusu düzenlemeye göre, sağlık durumu kötüleşen, ameliyat geçiren veya rapor alan çalışanların erken emeklilik süreci başlıyor. Peki hangi şartlarda emekli olunabilecek? Erken emekli olmak için hangi hastalıklara sahip olmamız gerekir?

SGK tarafından belirlenen düzenleme kapsamında malulen emeklilik ve engelli haklarına dayalı emeklilik olmak üzere iki temel kategori altında toplanıyor. İki kategoride de emeklilik hakkı doğsa da farklı belirgin farklar oluşuyor. 

5 LİTRE AYÇİÇEK YAĞI SADECE 134 TL! ŞOK marketlerde Ramazan... Haberi Görüntüle

EMELİLİKTE ÖNE ÇIKAN 18 HASTALIK

SGK tarafından belirlenen 18 hastalık vatandaşlara emeklilik yolunda avantaj sağlıyor. Peki bu hastalıklar neler? İşte o hastalıklar...

İşte sizi erken bir bir tarihte emekli yapacak 18 hastalık, "Kanser, Epilepsi, Parkinson hastalığı, Beyin tümörleri, Behçet hastalığı, Organ nakli (kemik iliği hariç), AIDS, Tüberküloz, Siroz, Zeka geriliği,Şizofreni, Bipolar bozukluk, Multipl skleroz (MS), Serebral palsi, Felç, Uzuv kayıpları, Demans, Görme kaybı.

Enerjide tam bağımsızlığa koşar adım! TPAO bir şehirde daha petrol... Haberi Görüntüle

MALULEN EMEKLİ OLMAK İÇİN GEREKEN ŞARTLAR

Malulen emeklilik olabilmek için, çalışanın en az 10 yıl süreyle sigortalı olarak çalışmış olması, malullük durumunun sigortalı işe giriş tarihinden sonra meydana gelmesi, 1800 günlük prim ödemesi yapılmış olması, maluliyet durumunun malulluk raporu ile belgelenmesi, emeklilik başvurusu için en az %60 oranında bir güç kaybının bulunması gerekmekterdir.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading