Dolar, euro, sterlin ve altın yatırımcıları dikkat! Merkez Bankası'nın faiz kararı belli oldu

Merkez Bankası bu hafta faiz kararını açıklayacak. TCMB'nin politika faizini sabit bırakacağı öngörülürken Reuters anketine katılan 20 farklı kurum dikkat çeken tahminlerde bulundu.

Ekonomi 14.02.2022, 16:09
Dolar, euro, sterlin ve altın yatırımcıları dikkat! Merkez Bankası'nın faiz kararı belli oldu

Reuters anketine katılan 20 kurumun tümü perşembe günü saat 14.00'da sonuçları açıklanacak olan Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faizlerin sabit tutulmasını bekliyor.

Reuters anketinde yıl sonu politika faizi sorusuna cevap veren dokuz kurumun medyan tahmini yüzde 14'te şekillenirken tahminler yüzde 9-yüzde 14 bandında yer alıyor.

GOLDMAN SACHS, SABİT TUTULMASINI BEKLİYOR

Goldman Sachs bir araştırma notunda enflasyonun mevcut seviyesine rağmen yetkililerin faiz artışı olmayacağını vurgulaması ve yapılacak herhangi bir faiz indiriminin lirayı dengesizleştirme riski sebebiyle politika faizinin sabit tutulmasını beklediklerini belirtti.

Hala mevcut politika gidişatının sürdürülemez olduğunu düşündüklerini belirten Goldman Sachs, yetkililerin politika faizi yerine dolarizasyonda çözülmeyi sağlamak ve rezervleri desteklemek için başka birçok önlem kullanmayı tercih edeceklerini öngördüklerini söyledi.

Raporda, "Şimdiye kadarki politika hareketlerine bakılırsa, lirada yeni bir baskı oluşması durumunda yetkililerin artan oranda alternatif önlemlere yöneleceğini düşünüyoruz" görüşüne yer verildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!