Yandex Metrica

Dolar 7 lira birden düşecek! Ünlü ekonomistten faiz açıklaması

Dolar 7 lira birden düşecek! Ünlü ekonomistten faiz açıklaması

Ünlü Ekonomist Mahfi Eğilmez, Dolar kuru hakkında yeni tahminde bulundu. Hızlı düşüş yaşanan Dolar ve Euro için ilginç iddialarda bulundu. Ekonomist Eğilmez, Dolar kurunun 7 Lira birden düşebileceğini belirtti.  

Ekonomi

12.05.2024, 00:32

Kapalıçarşı'da dolar, Bankalararası Piyasa'ya göre daha ucuz fiyattan satılıyor. 32 Lira dolar için direnç noktası haline gelmiş durumda. Analistler, doların bu hafta içerisinde tekrardan 33 TL'yi test etmesini bekliyor. 

1999, 2000, 2008 SGK girişliler dikkat: SGK yaş şartı 43, 44, 45, 46'ya düşüyor: İşte erken emeklilik tablosu 1999, 2000, 2008 SGK girişliler dikkat: SGK yaş şartı 43,... Haberi Görüntüle

''DOLAR KURUNDA DÜŞÜŞ DEVAM EDECEK''

TCMB Başkanı Fatih Karahan, "Aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı düşüş sağlanıp, enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına yakınsayana kadar sıkı para politikası duruşumuzu sürdüreceğiz." ifadelerini kullandı.

Gıda ve enerji fiyatlarını içermeyen 'Çekirdek' enflasyon, belirgin bir şekilde düşene kadar yüksek faiz Türkiye'de devam edecek. Faizin yüksek olduğu süre boyunca ülkeye sıcak para girişi sağlanacak, dolar kurundaki düşüş ise devam edecek.

17 milyon emeklinin beklediği haber geldi: Maaş ödeme ve kurban bayramı ikramiye tarihinde değişiklik! 17 milyon emeklinin beklediği haber geldi: Maaş ödeme ve kurban... Haberi Görüntüle

''DOLAR 25 TL OLABİLİR''

Ünlü Ekonomist Mahfi Eğilmez, ''Sadece faizi artırarak bu işin içinden çıkılmıyor. Benim bir tanımım var, faiz yanlış belirlenirse ekonomiyi batırabilir. Doğru belirlenirse de ekonomiyi kurtaramaz. Yanına mutlaka bir şeyler koyman lazım. ABD ekonomisini tek başına faizle kurtarabilirsin. Çünkü onun büyük yapısal reformlara ihtiyacı yok. Öyle hukuk, demokrasi, eğitim reformuna ihtiyacı yok. Bizim çok ihtiyacımız var. Bunları koymadan tek başına faizle bu işin içinden çıkamayız.'' ifadelerini kullanmıştı. Eğilmez, doların nasıl düşeceğinin bilgisini de paylaştı.

Emekliye gıcır gıcır ek ikramiye: 4A 4B 4C'li o tarihte ödeme alacak Emekliye gıcır gıcır ek ikramiye: 4A 4B 4C'li o tarihte... Haberi Görüntüle

''FAİZ YÜKSELİRSE KUR DÜŞER''

Ekonomist Eğilmez, ''Kuru tutuyoruz şimdi mesela. Kura baskı uyguluyor, ne yapıyor satıyor. Döviz satıyor, şimdilerde alıyor. Tersine döndü ama tekrar satacak. Kuru 32’lerde tutmaya çalışıyor. Niye tutmaya çalışıyor? Gayrisafi Millî Hasıla (GSMH) yüksek görünsün diye… Çünkü GSMH hesaplarken biz piyasadaki cari fiyatla topluyoruz her malı bu bize toplam GSMH veriyor. Onu yıl ortalaması döviz kuruna bölüyoruz. Döviz kuru ne kadar düşükse sonuç o kadar yüksek çıkıyor. Bunları önlemek için baskı oluşturuyoruz. Bu da tabi enflasyonun biraz daha düşük çıkmasına sonuç oluyor. Enflasyon 50-55’ten aşağı düşmez. IMF 45 diyor bence biraz iyimser, 50-52 civarı diyorum. Kuru bıraksak nereye geleceğiz? Tabi faizi artırsak Türk Lirası değer kazanır. Faizi bugün 50’den 80’e çıkar kur büyük ihtimalle 25'e düşer'' dedi.

Habere Tepki Ver

2

0

0

0

0

0

0

0

Hakan ULUDAĞ

TRHaber.com - Ekonomi


Loading