Yandex Metrica

Sitede Ara

Doğalgaz faturası yüksek gelenler dikkat! Bu yöntemle yarı yarıya daha az ödeyebilirsiniz

Doğalgaz faturası yüksek gelenler dikkat! Bu yöntemle yarı yarıya daha az ödeyebilirsiniz

Kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte doğalgaz faturalarına ödenen tutarlar da yükselmeye başladı. Ancak alacağınız ufak tasarruf önlemleriyle birlikte faturalarınızı dikkate değer oranda düşürmeniz mümkün.

Ekonomi

23.01.2024, 20:07

Havaların iyiden iyiye soğumasıyla birlikte özellikle doğalgaz faturalarına ödenen tutarlar artmaya başladı. Bununla birlikte vatandaşlar, tasarruf yaparak faturaları düşürme yoluna gitti. Peki, doğalgaz faturaları nasıl düşer? İşte tasarruf önlemleri...

Kanun teklifi sunuldu: Staj ve çıraklık sigortası mağdurlarına EYT müjdesi Kanun teklifi sunuldu: Staj ve çıraklık sigortası mağdurlarına EYT müjdesi Haberi Görüntüle

"YILLIK FATURA 5 BİN TL CİVARI"

GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan Enerji Zirvesi’nde yaptığı değerlendirmede, Türkiye’de konutlardaki doğal gaz bedelinin ciddi sübvanse edildiğini hatırlatarak, “Genelde Türkiye ortalaması 1000 metreküp ama 1200 metreküpü baz aldığınızda bir ailenin yıllık gelecek faturası 5 bin TL civarı görünüyor. Kömür kullananlar ise minimum 10 bin TL ödeyecek” dedi.

Sanayideki doğalgaz fiyatlarının konut fiyatlarına göre yüksek olduğunu söyleyen Arslan, “Sanayide LPG kullanarak daha ucuz çözüm bulabilme şansı olanlar bu çözümü deniyorlar. Konut sektöründe ise hiçbir yakıtın doğalgaz ile rekabet edebilmesi mümkün değil” dedi. Yaşar Arslan faturaları düşürmek için şu tavsiyeleri verdi...

Emekliye fıstık gibi zam! Refah payı, kök maaş belli oldu Emekliye fıstık gibi zam! Refah payı, kök maaş belli oldu Haberi Görüntüle

TERMOSTAT KULLANIMI ÖNEMLİ

“Temel olarak binanın izolasyonu herkesin bildiği bir konu ama bir maliyeti var. Tasarruf yapmanın en önemli yolu, herkesin evini 1 derece daha soğutması olacak. 1 derece soğutarak yüzde 7 tasarruf edebiliriz. Evlerde herkesin termostat kullanması ve sıcaklığı ayarlaması önemli.”

Arslan, “Şu an sanayideki artışlar yüzde 1 ile 3 arasında ama Avrupa’daki enerji kriziyle birlikte birçok tesisin kapandığı ve bu tesislerin Türkiye’ye geldiğini görüyoruz. Türkiye enerji yoğun sanayileri Türkiye’ye getirdiği için sanayide enerji tüketimi biraz daha yükselebilir. Türkiye’nin 68.8 milyonuna doğalgaz gitmiş durumda. Önümüzdeki 5 yıl Türkiye doğalgaz dağıtım şebekesi yüzde 50 daha büyüyecek. Büyümeyle birlikte 370 yerleşim yerine daha doğalgaz gitmiş olacak. Şu an 19 milyar metreküp olan tüketimin 5 yılda 25 milyar metreküpe kadar çıkması söz konusu. Enerji üretimindeki doğalgaz tüketimi ise düşecek.Sebebi; yenilenebilir enerjinin miktarının artması ve doğalgaz fiyatlarının yüksek olması." dedi.

Hürriyet'te yer alan habere göre Arslan, yılın ilk sekiz ayında Türkiye’nin yaklaşık 38,7 milyar metreküp gaz ithalatı gerçekleştirdiğini belirterek, geçtiğimiz yıllarda 10 milyar Dolar seviyelerinde olan Doğalgaz ödemelerinin bu yıl 50 milyar doların üzerine çıkma ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi. Yaşar ayrıca, Karadeniz’deki doğalgazın çıkarılmasıyla birlikte ticaret merkezi olma yolunda önemli bir kaynağın da olacağını ve İsrail gazının Türkiye’ye gelme ihtimali de doğacağını ifade etti.

İstanbul’da halk ekmeğe yüzde 60 zam: 250 gram ekmek bakın ne kadar oldu İstanbul’da halk ekmeğe yüzde 60 zam: 250 gram ekmek bakın... Haberi Görüntüle

"YALITIM YOKSA FATURANIN YARISI BOŞA GİDİYOR"

Enerji Verimliliği Uzmanı Altuğ Karataş, doğal gaz faturalarını düşürecek önemli püf noktalarını açıklayarak, "Binada yalıtım yoksa gelen faturanın yarısı boşa ödenmiş oluyor." dedi.

Karataş, doğal gaz faturasından tasarruf sağlamak için oturulan evde yalıtım olması gerektiğine dikkat çekerek, "Öncelikle evdeki doğal gaz giderinin çok büyük bir kısmı ısınma amaçlı. Isınma amaçlı kullandığımız doğal gazda faturayı etkileyen birincil unsur binalarda yalıtım. Eğer binada yalıtım yoksa, ödedikleri ısınma amaçlı doğal gaz faturasının yüzde 35 ile yüzde 50'si ısı kaybı olarak dışarıya gidiyor." 

2024 GSYİH verileri belli oldu: Türkiye dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer aldı! 2024 GSYİH verileri belli oldu: Türkiye dünyanın en büyük ekonomileri... Haberi Görüntüle

PETEK ARKASINA YALITIM MALZEMESİ KOYULABİLİR

Karataş, binasının dış cephesinde yalıtım olmayan vatandaşlar için pratik tavsiyelerde bulunarak, "Binasında yalıtım yaptıramayan vatandaşlar için ise; en pratik yöntem peteklerin arkasına nalburdan alabilecekleri basit bir yalıtım malzemesi koymak. Çünkü binada yalıtım olmadığı zaman petek ısısının bir kısmını içeriye veriyor, bir kısmını ise dışarıya veriyor. Nalburdan alınan yalıtım malzemesini peteğin arkasına koyduğunuz zaman, doğal gaz faturasından tasarruf sağlayabilirsiniz." diye konuştu.

Tavsiyelerine devam eden Karataş, "Şerit şeklinde alınan yalıtım süngerleri yine tasarrufa etki ediyor. Pencerelere, kapılara bu şeritler çekildiği zaman, yüzde 5'lere yakın bir enerji tasarrufu sağlamış oluyorsunuz. Bu da fatura miktarını düşürmüş oluyor. Isınma amaçlı kullanılan doğal gazdan bu şekilde tasarruf edebilirsiniz." şeklinde konuştu.

Sıcak su ve mutfakta kullanılan doğal gazdan da tasarruf etme yöntemleri olduğunu vurgulayan Karataş, "Mutfakta harcanan doğal gaz tüketiminde de tasarruf etmek mümkün. Bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; tencerenin kapağı açık yemek yapmamak. Bu şekilde yemek yapma süresini yarıya yarıya kısaltabilirsiniz böylece daha az doğal gaz kullanmış olursunuz. Bunun yayında ocağın altında yanan alevi tencereye verimli bir şekilde temas ettirecek üniteler çıkmaya başladı. Bu şekilde boşa giden ısıyı verimli kullanabilirsiniz." şeklinde konuştu.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading