Yandex Metrica

Sitede Ara

Dikkat! Anında maaş bağlanıyor! 3600 ve 4500 primle erken emeklilik müjdesi

Dikkat! Anında maaş bağlanıyor! 3600 ve 4500 primle erken emeklilik müjdesi

Milyonlarca vatandaş emekli olacağı günü bekliyor. Bazı şartların sağlanması durumunda emeklilik öne çekilebiliyor. Bazı formüllerle birlikte vatandaşlara erken emeklilik hakkı doğuyor. Kısmi emeklilik yöntemiyle 15 yıl ve 3600 günü dolduranlar emekli olabiliyor. Erken emeklilik için 7 formül...

Ekonomi

23.01.2024, 19:52

Birçok vatandaş EYT konusunda yapılacak düzenlemeyi bekliyor. Milyonlarca vatandaşın gözü EYT düzenlemesindeyken, bazı kişiler erken emeklilik hakkı elde edebiliyor. Bu kapsamda bazı formüller ön plana çıkıyor. Bazı şartların uygulanması durumunda erken emeklilik hakkı doğuyor. İşte erken emeklilik hakkında merak edilenler...

Bakan Göktaş'tan 'maaş' açıklaması: Hesaplara aktarılmaya başlandı Bakan Göktaş'tan 'maaş' açıklaması: Hesaplara aktarılmaya başlandı Haberi Görüntüle

NASIL ERKEN EMEKLİ OLUNUR?

İşte yasalara göre emekliliği öne çeken formüller:

DOĞUM

Kadın çalışanlar için çocukları üzerinden prim kazanma imkanı bulunuyor. Bu imkan 3 çocuğa kadar borçlanma ile 2160 gün, yani 6 yıl kazandırıyor. Böylece yaşı ve yılı dolmuş bir anne 3 çocuğu varsa 6 yıl erken emekli olabiliyor. Burada tek şart, çocukların sigortadan önce doğmuş olması.

ASKERLİK

Erkeklerde ise askerlik süreleri hem yaşı geriye çekerken hem de prim kazanma imkanı veriyor. Sigortalı olmadan önce yapılan askerlik için borçlanılması, sigorta giriş tarihini borçlanılan gün kadar geriye çekiyor. Böylece en az 1 yaş önce emeklilik imkanı bulunuyor.

10 YIL PRİM

Kısmi emeklilik de denilen yöntemde ise 15 yıl ve 3600 günü dolduranlar daha fazla çalışmadan emekli olabiliyor. Burada ise yaş şartı kadınlarda 58, erkeklerde ise 60'tan başlıyor. Bu imkan 9 Eylül 1999 öncesi sigortalı olanlar için geçerli. Sonrası için ise prim 4500'e, yıl şartı 25'e çıkıyor.

İŞ YAPMA GÜCÜNÜ KAYBETMEK

Çalışırken iş yapabilme gücünü en az yüzde 60 kaybedenler sağlık raporu alarak malulen emekli olabiliyor. En az 1800 gün prim yeterli oluyor.

VERGİ İNDİRİMİ

Engelli çalışanlar en az yüzde 40 engellilik ile vergi indirimi aldıklarında yaş şartına bakılmadan 15 yıl 3 bin 600 günden başlayarak işe giriş tarihlerine göre 18 yıl 4680 güne kadar süreyle emekli olabiliyor.

YIPRANMA PAYI

Ağır işlerde çalışanlar, madenciler, gazeteciler, gemi adamları gibi mesleklerde çalışanlar sigortalılık sürelerine belli oranda gün eklenerek ve işe girişi geriye çekerek emeklilik imkanına kavuşuyor.

ENGELLİ ÇOCUĞU BULUNMAK

Başkasının bakımına muhtaç derecede engelli çocuğu bulunan annelerin de 1 Ekim 2008 sonrası primlerinin dörtte biri toplam primlerine ekleniyor. Bu süre yaş şartından da düşülüyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading