Yandex Metrica

Bu detay ilk kez ortaya çıktı! Dedenizden miras kalmış olabilir! Hemen bu şekilde e-Devlet'ten sorgulayın

Bu detay ilk kez ortaya çıktı! Dedenizden miras kalmış olabilir! Hemen bu şekilde e-Devlet'ten sorgulayın

Dedem adına kayıtlı bir taşınmaz olup olmadığını nasıl araştırabilirim? Kadastro çalışmalarında itiraz ve dava süreçleri nasıldır? Bir yerden kadastro geçti, yeniden kadastro geçebilir mi?

Ekonomi

23.01.2024, 20:36

İşi Tapu ve Kadastro Müdürlüğü'ne düşenlerin en çok merak ettiği sorular kurum tarafından cevaplandı. İşte detaylar...

Asgari ücrete 6 bin 400 lira zam gelebilir: SGK uzmanlarından çarpıcı açıklama Asgari ücrete 6 bin 400 lira zam gelebilir: SGK uzmanlarından... Haberi Görüntüle

DEDEM ADINA TAŞINMAZ OLUP OLMADIĞIMNI NASIL ARAŞTIRIRIM?

Kanuni istisnalar dışında, tapu sicilinde hak sahibi olan kişiler istemde bulunabiliyor. Tescil sürecinden önce hak sahibi olmuş kişiler de hakkın tescili için gerekli belgeleri kuruma ibraz ederek istemde bulunabilirler. Bu da demek oluyor ki dedenizin mirasçısı olduğunuzu gösteren veraset belgesi ile birlikte Tapu Müdürlüğüne başvurmanız halinde dedenize ait taşınmaz olup olmadığını öğrenebileceksiniz.

Peş peşe gelen rekorlar devler ligine çıkardı: Türkiye dünya pazarında yükseliyor! Peş peşe gelen rekorlar devler ligine çıkardı: Türkiye dünya pazarında... Haberi Görüntüle

İŞLEMLERDE İTİRAZ VE DAVA SÜRECİ

Tarafların olası hak kayıplarının önlenmesi için kadastro çalışmaları sırasında ilgilisi bulundukları taşınmazlarla ilgili ellerindeki tüm bilgi ve belgeleri (eski tapu kaydı, vergi kaydı, veraset belgesi, harici senet vs.) kadastro müdürlüğüne veya kadastro teknisyenliğine teslim etmeleri, sınırlandırma, ölçü ve tespit işlemleri sırasında hazır bulunmaları, yapılacak söz konusu işlemleri yakından takip ederek eğer varsa itirazlarını, kadastro çalışmalarının devamı süresince (ölçülmedik yer kalmadığına dair bitim tutanağı düzenleninceye kadar) kadastro müdürlüğüne veya kadastro teknisyenliğine yapmaları, itirazının sonucunu, kadastro sonuçlarının ilan edileceği 30 günlük askı ilanında takip etmeleri ve bu sonuca da varsa itirazlarını 30 günlük askı ilan süresi içerisinde yetkili kadastro mahkemesinde dava açmak suretiyle yapmaları, bu sürenin geçirilmesi durumunda ise, kadastro tespitlerinin kesinleştiği tarihten itibaren 10 yıllık hak düşürücü süresi içinde mahallin hukuk mahkemelerinde genel hükümlere göre dava açmaları gerekmektedir.

3402 sayılı Kanunun 22 inci maddesinin birinci fıkrasınnda “Evvelce tespit, tescil veya sınırlandırma suretiyle kadastrosu veya tapulaması yapılmış olan yerlerin yeniden kadastrosu yapılamaz. Bu gibi yerler ikinci bir defa kadastroya tabi tutulmuşsa, ikinci kadastro bütün sonuçlarıyla hükümsüz sayılır….” hükmü yer almaktadır. Bu sebepten, kadastro gören yerin yeniden (ikinci kez) kadastrosunun yapılmasına yasal imkan bulunmamaktadır.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading