Yandex Metrica

Sitede Ara

Bor madeninde önem adım: Yıllık 800 ton üretim dünyada bir ilk olacak

Bor madeninde önem adım: Yıllık 800 ton üretim dünyada bir ilk olacak

Türkiye'nin ilk Ferrobor Üretim Tesisi’nin temeli atıldı. Yıllık 800 ton üretim yapacak olan tesis dünyada ilk olacak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Bor karbürün neredeyse tamamını yurt dışından ithal ediyorduk. Bor karbür tozunun tonu yaklaşık 40 bin dolar. Zırh yapıldığında tonu 400 bin dolara kadar çıkıyor. İnşallah bor karbür tesisimizle bu değer zincirinin tamamına sahip olacağımız imkanlara kavuşacağız. Soruyorum boru madenden çıkarıp ihraç etmek nerede, katma değerli ürün haline getirip, değer katıp ihraç etmek nerede? Aradaki devasa farkı görüyorsunuz” dedi.

Ekonomi

23.01.2024, 19:49

Eti Maden Ferrobor Üretim Tesisi'nin temeli Balıkesir Bandırma ilçesinde atıldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Bor karbürün neredeyse tamamını yurt dışından ithal ediyorduk. Bor karbür tozunun tonu yaklaşık 40 bin dolar. Zırh yapıldığında tonu 400 bin dolara kadar çıkıyor. İnşallah bor karbür tesisimizle bu değer zincirinin tamamına sahip olacağımız imkanlara kavuşacağız" açıklamasında bulundu.

"DÜNYA BOR ÜRETİMİNDE VE İHRACATINDA LİDERİZ"

Fatih Dönmez, "Türkiye'nin dört bir yanında yeni fabrikalar yükseliyor. Avrupa enerji krizi nedeniyle bırakın yeni tesisler, fabrikalar açmayı mevcutların kapanmaması için büyük bir çaba içindeyken, Türkiye'de her gün yeni bir tesis devreye giriyor." dedi. 

Dönmez, Cumhuriyet tarihinden bor ihraç rekoru kırdıklarına vurgu yaparak, "2018 yılında yeni bor stratejimizi ilan etmiştik. Dünya bor üretiminde ve ihracatında lideriz. Geçtiğimiz yıl 1 milyar 30 milyon dolar ile Cumhuriyet tarihimizin bor ihraç rekorunu kırmıştık. Bu yıl yola çıkarken hedefimiz 1,1 milyar dolardı. Ancak bu yıl yeni sözleşmeler, yeni pazarlar, yeni bağlantılar sayesinde hedefimizi yukarı yönlü revize ettik. Bu yıl hedefimiz 1,25 milyar dolar ile geçen yılki rekorumuzu tazelemek." ifadesini kullandı. 

Milyonlarca kişinin beklediği Torba Yasa'da esnafa erken emeklilik müjdesi! Milyonlarca kişinin beklediği Torba Yasa'da esnafa erken emeklilik müjdesi! Haberi Görüntüle

Ne petrol, ne doğalgaz yeni kral o! O bölgenin her yerinden beyaz altın fışkırıyor Ne petrol, ne doğalgaz yeni kral o! O bölgenin her... Haberi Görüntüle

FERROBOR ALANINDA RAKİPSİZ 

Bakan Dönmez konuşmasına şu şekilde devam etti; 

"Sadece yüksek üretim ve ihraç değil hedefimiz. Borda katma değerli ürün dönemini başlattık. Geleneksel bor ürünlerinden ileri teknoloji bor ürünlerine geçişi temel hedef olarak belirledik."

"2019 yılında bor karbür tesisimizin temelini atmıştık. İnşallah bu yılın sonuna doğru bor karbür tesisimizi devreye alacağız. Bor karbür yüksek mukavemet ve sertlik oranı sayesinde savunma sanayinde sıklıkla kullanılan bir ürün. Personel kıyafetleri ve araçların zırhlanmasında, nükleer enerjide ve aşınmaya dayalı mekanik parçaların üretiminde bor karbür kritik bir bileşen."

"Bor karbürün ardından lityum üretim tesisimiz için de kolları sıvamıştık. 2 yıl önce dünyada ilk defa sıvı bor atıklarından lityum üretimine Eskişehir Kırka'daki pilot tesisimizde başlamıştık. Lityum üretimi Eti Maden'deki arkadaşlarımızın 3 yıllık AR-GE faaliyetlerinin ürünü. Yüzde 100 Eti Maden'e özgü bir yöntemle, dünyada ilk defa kullanılan bu teknik sayesinde atıklardaki bor ve lityum ayrıştırıldı. Eti Maden bu üretim yönteminin patentini almak için ilgili kurumlara başvurusunu yaptı. Şunu çok rahat söyleyebiliriz."

"Bor cevherinde katma değer odaklı yeni bir tesisimizin daha temelini atıyoruz. İleri teknoloji ürünlerde kullanılan ferrobor özellikle çeliğe eklendiğinde mukavemetini artıran bir ürün. Biliyorsunuz Türk çeliği dünyada kalitesiyle meşhur bir ürün. İnşallah ferrobor üretiminin ardından bu alanda rakipsiz olacağımıza inanıyoruz. Çelik üretiminin yanı sıra, neodiyum mıknatıs, transformatör çekirdekleri, otomobillerin çelik aksamları, metal enjeksiyon dökümleri gibi pek çok alanda ferrobor kullanılıyor."

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading