SON DAKİKA
Bir dönem terör yuvasıydı! Terörün bittiği bölgede dev proje: Seyahat süresi kısalıyor!

Bir dönem terör yuvasıydı! Terörün bittiği bölgede dev proje: Seyahat süresi kısalıyor!

Şırnak'ta bir dönem terör kamplarının bulunduğu Uludere ilçesi yakınlarında yer alan Bestler-Dereler bölgesi, huzur ve güven ortamının sağlanmasıyla birlikte modern tünel ve yola kavuşuyor. Bölgede seyahat süresini 2 saate düşürecek mega proje için geri sayım devam ediyor.   

Ekonomi

14.02.2024, 10:41

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin başarılı operasyonlarıyla terörden arındırılan Bestler-Dereler bölgesinde seyahat süresini 2 saate düşürecek mega proje hayata geçiyor.  Seyahat süresini 2 saate düşürecek mega proje 'Şırnak-Van Karayolu Projesi' ile toplam 15 kilometrelik 12 tünel inşa ediliyor. Yapılan tünellerden biri olan Şırnak merkeze 3 kilometre uzaklıktaki ilk tünelde ışık göründü. Şırnak Valisi Cevdet Atay, Şırnak- Van Karayolu Tüneli'nin yapım çalışmalarını yerinde denetledi.

B ehliyet 125 cc yasası çıktı mı, ne zaman? B... Haberi Görüntüle

390 KM'LİK YOL 190 KM'YE DÜŞECEK 

Sarp dağlar aşılarak Şırnak-Van arasında yapılan yol ve tüneller sayesinde iki şehir arasındaki 390 kilometrelik karayolu 190 kilometreye, 6 saat olan yolculuk süresi ise 2 saate düşecek. Yapımına 2012'de başlanan, terör olayları nedeniyle ara verilen, PKK'lı teröristlerin saldırılarında 7 şehit verilen yol ve tünel inşaatının önümüzdeki yıl tamamlanması planlanıyor.

18 Şubat akaryakıt fiyatları! Benzin ve motorine yeni zam var... Haberi Görüntüle

TERÖR BİTTİ, HIZ KAZANDI

Terör örgütü PKK'nın yıllarca engellemeye çalıştığı Şırnak-Van arasındaki yol ve tünel inşaatı, terörle etkili mücadele sonucunda çalışmalar hızlandı. Doğu Anadolu'daki Van'ı Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki Şırnak'a bağlayan güzergâhta sarp dağlar aşılarak yapılan yolun uzunluğu 190 kilometre olacak. Yol üzerine toplam uzunluğu 15 kilometre olan 12 tünel yapılıyor. 

Lüks rezidans, yazlık ve villa sahiplerinin dikkatine! Konut vergisinde son... Haberi Görüntüle

YOL GÜVENLİ HALE GELECEK 

PKK'nın kamp olarak kullandığı Bestler-Dereler bölgesi bu yol ile daha güvenli hale gelecek. Bölgede yaşayan vatandaşlar daha güvenli bir şekilde hayvancılık ve yayla faaliyetlerini gerçekleştirebilecek. PKK'lı teröristlerin hareket alanı, yolun bitmesiyle birlikte daha da kısıtlanacak.

Altın fiyatlarında rekor yükseliş devam ediyor! Gram altın 2000 TL'nin... Haberi Görüntüle

DAHA AZ MASRAFLI SEYAHAT

Şırnak merkezine 3 kilometre uzaklıkta yapılan ilk tünel 2 bin 845 metre uzunluğunda. Projenin tamamlamasıyla birlikte Şırnak-Van arasındaki 390 kilometrelik yol 190 kilometreye düşecek. Konfor ve ekonomi açısından daha az masraflı bir seyahat olacak. Şırnak- Van arası 6 saatlik yol tünellerle birlikte 2 saate düşecek. Yolun güvenliğinin sağlanması için güvenli kule çalışmaları da sürüyor. 2012'de yapımına başlanan Şırnak-Van arasındaki dev proje daha önce terör örgütünün hedefi olmuştu.

Merkez Bankası kararı açıklamıştı: Kredi kartı kullananlar merakta! Yeni düzenleme... Haberi Görüntüle

TERÖR ÖRGÜTÜ ÇALIŞMALAR SIRASINDA SALDIRI DÜZENLEMİŞTİ 

Teröristlerin yoğun olduğu Bestler-Dereler bölgesinin de geçiş güzergâhında olan tünel çalışmaları sırasında terör örgütü PKK'nın saldırıları sonucu 26 Eylül 2016'da 6 asker, 2 Temmuz 2017'de yol çalışmasında ise görevli 1 işçi şehit olmuştu. Saldırılarda onlarca araç ise yakılmıştı.

Borsa İstanbul (BIST100)'den tarihi rekor! 2024 yılına BIST100 damgası! BIST100... Haberi Görüntüle

IŞIK GÖRÜNDÜ

Terör örgütünün tüm engelleme girişimlerine rağmen hem yapılan operasyonlarla bölge terörden temizlendi hem de proje kararlılıkla sürdürüldü. Şırnak-Van Karayolu Tüneli Projesi kapsamında yapılan tünellerden biri olan Şırnak merkeze 3 kilometre uzaklıktaki ilk tünelde ışık göründü. Şırnak Valisi Cevdet Atay, Şırnak- Van Karayolu Tüneli'nin yapım çalışmalarını yerinde denetledi. Proje kapsamında, yolun girişi olan ilk tünelin yapımı Şırnak-Uludere yolunda devam ediyor. Altyapısı tamamlanan tünel 2 bin 845 metre uzunluğunda olacak.

Emeklilere 15 bin TL nakit avans fırsatı! Hangi banka emekliye... Haberi Görüntüle

KARAYOLUNDA 35 GÜVENLİK KULESİ İNŞA EDİLİYOR

Yolgüvenliği için güvenlik kulesi çalışmaları devam ederken bölgede şu ana kadar 8 güvenlik kulesi yapıldı. Bu sayının 35'e çıkması planlanıyor. Şırnak-Van yolunun tünelleriyle birlikte 2025'te bitmesi hedefleniyor. Yol aynı zamanda uluslararası bir nitelik de taşıyor. Türkiye'nin en işlek sınır kapılarından biri olan Habur Sınır Kapısı, Şırnak sınırı içerisinde ve yıllık ortalama 12-15 milyar dolar ticaret hacmi var. Habur Sınır Kapısı, Doğu Anadolu ve Kuzey Anadolu'ya bağlanacak, İran ve Irak arasında güvenli bir hat olacak. Karayolunun Irak'tan Karadeniz'e uzanan hat için de oldukça önemli olduğu belirtiliyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading