banner2

Bakanlık duyurdu: BAŞVURU YAPAN EV HANIMLARINA HER AY 1870 TL ÖDEME! Kimlikle PTT'den alın 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde yapılan ödemeler hakkında yeni bir açıklama yapıldı. Bakanlık, ev hanımı olduğunu belirten ve maddi desteğe ihtiyacı olan kadınlara her ay düzenli ödeme yapıyor. Ödemelerin her ay 1870 TL olarak PTT üzerinden hesaplara aktarılacağı belirtildi. İşte detaylar...

Ekonomi 06.06.2023, 10:23 06.06.2023, 10:49
Abone ol
Bakanlık duyurdu: BAŞVURU YAPAN EV HANIMLARINA HER AY 1870 TL ÖDEME! Kimlikle PTT'den alın 

Devlet pek çok farklı kalemde ödeme yaparken, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı destek ödemeler kapsamında kadınları da unutmadı. Ev hanımı olduğunu belirten ve maddi destek ihtiyacı bulunan kadınlara, her ay ödeme yapılıyor. Yapılan açıklamaya göre; çalışmayan ev hanımlarına dul ve yetim aylığı olarak ödeme yapılıyor. 

ÖDEME KİMLERE VERİLİYOR?

Sigortalı olarak çalışan bir eşin vefat etmesi halinde, geride kalan eşyada çocuklarına eğer varsa anne ve babasına maaş bağlanıyor. Yasalarda belirtilen kural ise alınan son maaş miktarının %75'i eşe bağlandığı eş çalışıyorsa bu %50 olarak hesaplandığı belirtilerek ikiden fazla yetim çocuk bulunuyorsa eş için %50, yetim çocuklar için %25 oranında maaş bağlandığı da bildirildi.

NE KADAR ÖDENİYOR?

Dul ve yetim maaşı alanlar için en düşük emekli maaşı üzerinden hesaplama yapılıyor. 2023 yılı Ocak ayı kapsamında en düşük emekli maaşı 5.500 TL olarak belirlendi. Hesaplamaların belirlenen tutar üzerinden yapıldığı aktarılırken %25'lik bilimde yer alan kişiler için 1.375 TL, %50'lik dilimde yer alan kişiler için 2.750 TL, %75'lik dilimde yer alan kişiler içinde 4.125 TL ödeme yapılmaktadır. 2023 yılı kapsamında yetersiz görülen emekli maaşlarına %36 zam yapılma kararı alındı. Bu kapsamda maaş tutarı 7.500 TL yükselirken zam oranında ödemeleri de 1.870 TL ekleme yapıldı.

25 YAŞINA KADAR ÖDEME

Kız ve erkek çocukları belirlenen kuralları karşılamaları durumunda yetim maaşı alabiliyor. Erkek çocukları için 18 yaşına kadar ödeme yapılırken öğrenci olması durumunda ödemeler 20 yaşına kadar devam ediyor. Üniversite öğrencisi olması durumunda ise 25 yaşına kadar yetim aylığından yararlanabiliyor.

ÖMÜR BOYU ÖDEME ALIYOR

Kız çocukları evlenmediği sürece ömür boyu yetim aylığı ödemesinden yararlanabiliyor. Sigortalı olarak çalışan bir babanın evli kızı ise babası öldüğünde evli olsa dahi boşandığı anda yetim kapsamında yer aldığı için ödemelerden yararlanabilir. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!