Yandex Metrica

Bakan Uraloğlu açıkladı: Hatay Havalimanı'nda uçuşlar yeniden başladı

Bakan Uraloğlu açıkladı: Hatay Havalimanı'nda uçuşlar yeniden başladı

Hatay Havalimanı'ndan 9 günde 16 uçuş yapıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, konuya ilişkin yaptığı açıklamada "Bu uçuşlarda 2 bin 237 giden, 2 bin 112 gelen yolcu olmak üzere 4 bin 349 kişi seyahat etti" ifadelerini kullandı.

Ekonomi

08.04.2024, 14:27

Asrın felaketi olarak adlandırılan Kahramanmaraş merkezli çifte depremde gördüğü hasar sonucu pisti kullanılamaz hale gelen Hatay Havalimanı, hasarların giderilmesiyle tam kapasite hizmet vermeye başladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, konuya ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Havalimanındaki çalışmaların ivedilikle yürütüldüğünü ve yolcu trafiğine açmak için gerekli tüm onarımların yapıldığını bildiren Uraloğlu, olası bir deprem durumunda pistin zarar görmemesi için zemin taşıma gücü artırılarak yüksek ve geçirimsiz dolgu üzerine yenileme çalışması yapıldığını belirtti.

Tüm akaryakıt istasyonları birleşti: Benzin ve motorinde bu gece tek fiyat uygulanacak! Tüm akaryakıt istasyonları birleşti: Benzin ve motorinde bu gece tek... Haberi Görüntüle

3 BİN METRE UZUNLUĞUNDA

Bakan Uraloğlu, depremin hemen ardından yapılan çalışmalarla, hasar gören 3 bin metre uzunluğundaki pistin 2 bin 82 metrelik kısmının geçici onarımlarla tahliye ve insani yardım uçuşları ile yalnızca gidiş seferlerinde yolcu taşımak için kullanıldığını hatırlattı.

Emekliye lokum gibi ikramiye: Kurban Bayramı'nda cepler para ile dolacak: Tam 15.000 hesaplara yatıyor Emekliye lokum gibi ikramiye: Kurban Bayramı'nda cepler para ile dolacak:... Haberi Görüntüle

GİDİŞ-GELİŞ YOLCU SEFERLERİNE AÇILDI

Pistin zemin ve kaplama iyileştirme çalışmalarını tamamlayarak havalimanını 29 Mart'ta gidiş-geliş yolcu seferlerine açtıklarına işaret eden Uraloğlu, şunları kaydetti;

"Bu iyileştirme çalışmaları yapılana kadar uçuş emniyeti için pist başına yapılacak inişlerde direkt yaklaşma prosedürü iptal edildi, turlu yaklaşma prosedürü uygulandı." 

400 kg külçe altını çaldı sırra kadem bastı: Sazan avı değil Somon avı 400 kg külçe altını çaldı sırra kadem bastı: Sazan avı... Haberi Görüntüle

4 BİN 349 YOLCU SEYAHAT ETTİ

Hatay Havalimanı'nda depremin ardından boş inişe, dolu kalkışa müsaade edildiğini, zemin güçlendirmeleri ve pist onarımları sonrasında dolu iniş ve dolu kalkış için gerekli kriterleri sağladıklarını belirten Uraloğlu, "Yaptığımız zemin iyileştirmeleri sonucunda dolu iniş ve dolu kalkış için uçuşları başlattık. 29 Mart'tan bu yana havalimanımızdan gerçekleşen 16 seferle 2 bin 237 giden, 2 bin 112 gelen yolcu olmak üzere 4 bin 349 yolcumuz seyahat etti. Uçuşa başlattığımız günden itibaren günlük 3 sefer olmak üzere 30 tarifeli sefer planlaması yapılmasına rağmen bazı seferler olumsuz hava koşulları nedeniyle hava yolu şirketleri tarafından iptal edildi." dedi.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Ekonomi


Loading