Yandex Metrica

Bakan Uraloğlu açıkladı: Bolu Dağı Tüneli uzatılıyor! Bakın kaç günde tamamlanacak

Bakan Uraloğlu açıkladı: Bolu Dağı Tüneli uzatılıyor! Bakın kaç günde tamamlanacak

Bolu Dağı Tüneli’nin heyelanlara karşı güçlendirilmesine yönelik 2. Etap çalışmalarının temmuz ayında başlayacağını belirten Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, ''2. etap çalışmaları kapsamında Bolu Dağı Geçişi’nin Kaynaşlı-Abant Kavşakları arasında kalan ve Bolu Dağı Tüneli’ni de kapsayan 23 kilometrelik kesiminin İstanbul istikameti 2024 yılı Temmuz ayında trafiğe kapatılacak, söz konusu istikamette trafik Abant Kavşağı’ndan D-100 Devlet Yolu’na aktarılacak. Sürücüler otoyola Kaynaşlı Kavşağı’ndan tekrar katılabilecekler. Çalışmaları 50 günde tamamlamayı planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Ekonomi

18.05.2024, 21:56

Bolu Dağı Tüneli’nde 2022 yılında meydana gelen heyelan sonrası 2 etap olarak planlanan çalışmalarda, 1. etabın  7 Kasım 2023 yılında tamamlanmıştı. Bolu Dağı Tüneli’nde yolun kapanmasına neden olan heyelanlara karşı güçlendirilmesine yönelik 2. Etap çalışmalarının temmuz ayında başlayacak. Konuya ilişkin açıklama Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu'ndan geldi.

2022 yılında meydana gelen heyelan sonrası 2 etap olarak planlanan çalışmalarda, 1. etabın  7 Kasım 2023’de tamamlandığını anımsan Bakan Uraloğlu, ''2. etap çalışmaları kapsamında Bolu Dağı Geçişi’nin Kaynaşlı-Abant Kavşakları arasında kalan ve Bolu Dağı Tüneli’ni de kapsayan 23 kilometrelik kesiminin İstanbul istikameti 2024 yılı Temmuz ayında trafiğe kapatılacak, söz konusu istikamette trafik Abant Kavşağı’ndan D-100 Devlet Yolu’na aktarılacak. Sürücüler otoyola Kaynaşlı Kavşağı’ndan tekrar katılabilecekler. Çalışmaları 50 günde tamamlamayı planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Karayip açıklarındaki gizemli hazine çıkarılmayı bekliyor: Tam 200 ton altın, gümüş ve zümrüt! Karayip açıklarındaki gizemli hazine çıkarılmayı bekliyor: Tam 200 ton altın,... Haberi Görüntüle

İKİ TÜP PORTAL ÇALIŞMASI PLANLANDI

Anadolu Otoyolu Bolu Dağı Tüneli’nin İstanbul-Ankara istikametinde 2 Nisan 2022 tarihinde meydana gelen heyelanın ardından yaşanabilecek benzer durumların önlenmesi amacıyla, tünel giriş yapısının betonarme temel üzerine çelik konstrüksiyon imalatı ile uzatılmasının projelendirildiğini belirten Bakan Uraloğlu, şu ifadeleri kullandı;

“Bu doğrultuda yapılan çalışma kapsamında Bolu Dağı Tüneli’nin her iki tüpünde portal uzatma çalışması yapılması planlandı. Projede bir tüpün 90 metre diğer tüpün ise 67 metre uzatılması ile viyadüklerde 9 adet çelik genleşme derzi değişimi yer almaktadır”

Marketlerde satılıyor! Bu çikolatadan yiyenler ölüm tehlikesi ile karşı karşıya Marketlerde satılıyor! Bu çikolatadan yiyenler ölüm tehlikesi ile karşı karşıya Haberi Görüntüle

''TÜNELİN TOPLAM UZUNLUĞUNU 3 BİN 115 METREYE ÇIKARDIK''

Çalışmaların 1. etabı kapsamında, tünel portalının Ankara yönünün tünel girişinin, çelik konstrüksiyon, her biri 7 mm kalınlığında olan çift plakalı koruge çelik yapı olarak ve 370 ton çelik kullanılarak 90 metre uzatıldığını anımasatan Bakan Uraloğlu, “Böylelikle tünelin toplam uzunluğunu 3 bin 25 metreden 3 bin 115 metreye çıkardık. Yapılan bu çalışmayla söz konusu kesimde meydana gelebilecek bir heyelanın trafik güvenliği açısından tehlike oluşturmamasını hedefledik.” dedi.

İstanbul'da suya zam mı geldi? İşte güncel fiyatlar İstanbul'da suya zam mı geldi? İşte güncel fiyatlar Haberi Görüntüle

''5 ADET ÇELİK GENLEŞME DERZİ DEĞİŞİMİ YAPILDI'' 

3 adet viyadükte depreme karşı özel tasarlanmış sigorta kutulu 5 adet çelik genleşme derzi değişimi yapıldığını da anımsatan Bakan Uraloğlu, trafiğe kapatılan kesimde ağır yük şeridindeki tekerlek izi oturmalarının giderilmesi amacıyla 3.2 kilometre üstyapı onarım çalışması, 3 kilometrelik kesimde de orta refüjdeki beton bariyerlerin yenilenerek 7 Kasım 2023 tarihinde otoyolun trafiğe açıldığını belirtti.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Ekonomi


Loading