Yandex Metrica

Bakan Şimşek'ten mülk sahiplerine pişmanlık çağrısı: O şekilde verirseniz ceza kesmeyeceğiz!

Bakan Şimşek'ten mülk sahiplerine pişmanlık çağrısı: O şekilde verirseniz ceza kesmeyeceğiz!

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medya hesabından kira geliri elde eden ev sahiplerine 5 Nisan'a beyanname vermeleri için uyarmıştı. Bakan Şimşek,kira, ücret ve değer artışı kazancı kaynaklı gelir elde etmesine rağmen beyanname vermeyen mükelleflerin tespit edildiğini ifade ederek, "Beyanname doldurmayanlar, vergi dairelerinden yazı gelmeden pişmanlık hükümlerinden yararlanarak beyanname verebiliyor. Pişmanlıkla beyanname verildiğinde ceza kesilmiyor" dedi.

Ekonomi

11.04.2024, 11:58

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 5 Nisan'da sona eren kira gelirlerine ilişkin beyannamelere yönelik yapılan çalışmalara ilişkin açıklamada bulundu.Gelir İdaresi Başkanlığı'nın, mükelleflerin vergide gönüllü uyumunu artıran uygulamaları hayata geçirildiğinin altını çizen Bakan Şimşek, bu yılın başından itibaren, kira geliri elde edip beyanname vermesi gereken mükelleflerin tespitine ve bilgilendirilmesine yönelik birçok çalışma gerçekleştirildiğini altını çizdi. 

Tüm araç sahiplerini ilgilendiren karar! Tarih belli oldu: Akaryakıtta yeni dönem! Tüm araç sahiplerini ilgilendiren karar! Tarih belli oldu: Akaryakıtta yeni... Haberi Görüntüle

 1,5 MİLYON KONUT DENETLENDİ 

Bakan Şimşek, bu kapsamda ilk olarak bankalar, sigorta şirketleri, tapu ve nüfus idareleri başta olmak üzere çok sayıda kurumdan elde edilen bilgiler kullanılarak yapılan analizler neticesinde, kiraya verildiği tespit edilen yaklaşık 1,5 milyon konut nezdinde fiili denetim çalışması başlatıldığını ifade etti.

1999, 2000, 2008 SGK girişliler dikkat: SGK yaş şartı 43, 44, 45, 46'ya düşüyor: İşte erken emeklilik tablosu 1999, 2000, 2008 SGK girişliler dikkat: SGK yaş şartı 43,... Haberi Görüntüle

 FİİLİ KONTROLLER YAPILDI 

Vergi dairesi çalışanları tarafından tek tek ziyaret edilen konutlarda, evin sahibine, kiracıya ve kira tutarına ilişkin bilgilerin kayıt altına alındığını aktaran Şimşek, bu kapsamda 400 binden fazla adreste fiili kontrol yapıldığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz müjdeyi verdi: Kamu çalışanına destek geliyor Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz müjdeyi verdi: Kamu çalışanına destek geliyor Haberi Görüntüle

KİRA BİLDİRİM FORUMU ÜZERİNDEN DE BİLGİLERE ULAŞILDI

Şimşek, ayrıca Dijital Vergi Dairesine eklenen "Kira Bildirim Formu" üzerinden de kiracıların kiraladıkları konut ve iş yerlerine ilişkin bilgileri hızlı ve kolay şekilde Başkanlığa iletmelerine imkan tanındığını anımsatarak, şunları kaydetti:

"Başkanlık, beyan döneminin başlangıcı olan 1 Mart'tan önce beyanname vermesi gereken ile beyan dönemi içinde beyanname vermeyen 1 milyondan fazla mükellefe bilgilendirme ve hatırlatma SMS'leri gönderdi. Beyan dönemi boyunca vergi dairelerinin yanı sıra alışveriş merkezlerinde kurulan stantlar aracılığıyla da mükelleflerin beyannamelerini kolayca verebilmeleri sağlandı."

Halk Ekmek zam mı geldi, ne kadar oldu 2024? Halk Ekmek zam mı geldi, ne kadar oldu 2024? Haberi Görüntüle

1 MİLYON 811 KİŞİ BEYANNAME VERDİ 

Beyanname döneminin sonuçları içinde açıklamada bulunan Bakan Şimşek, "5 Nisan Cuma günü sona eren beyan dönemi içinde kira, ücret, menkul sermaye iradı ile diğer kazanç ve iratlardan gelir elde eden 1 milyon 811 bin mükellef beyanname verdi. Söz konusu mükellefler tarafından verilen beyannameler ile 399,2 milyar lira matrah ve 126,9 milyar lira vergi beyan edildi" ifadelerine yer verdi.

Bilim insanlarının uçağını düşürdüler fakat engelleyemediler: O bölgemizde bulunan uranyum rezervi Türk Donanmasına katkı sağlayacak! Bilim insanlarının uçağını düşürdüler fakat engelleyemediler: O bölgemizde bulunan uranyum... Haberi Görüntüle

BEYANNAME SAYISINDA YÜZDE 27 ARTIŞ 

Bakan Şimşek, geçen yılın mart ayında 1 milyon 423 bin mükellefin 192,4 milyar lira matrah ve 63,2 milyar lira vergi beyan ettiğini anımsatarak, geçen yıla oranla beyanname sayısında yüzde 27, matrahta yüzde 107 ve hesaplanan vergide yüzde 101 artış gerçekleştiğini dile getirdi.

2024'te en çok hangi araba satıldı? En çok satılan otomobil markası modeli hangisi? 2024'te en çok hangi araba satıldı? En çok satılan otomobil... Haberi Görüntüle

"PİŞMANLIKLA BEYANNAME VERİLDİĞİNDE CEZA KESİLMİYOR"

Bu yıl beyanname sayısı ile beyan edilen matrah ve vergi tutarlarının, Hazır Beyan Sistemi'nin hayata geçirildiği 2016 yılından bugüne kadarki en yüksek sayı ve tutar olduğunu vurgulayan Şimşek, şu değerlendirmede bulundu:

"Gelir İdaresi Başkanlığı beyan döneminin sona ermesinin ardından kira, ücret ve değer artışı kazancı kaynaklı gelir elde etmesine rağmen beyanname vermeyen mükellefleri tespit etti. Bu mükellefler, haklarında cezalı işlem yapılmak üzere en kısa süre içinde vergi dairelerine gönderilecek. Gelir elde etmesine rağmen beyanname doldurmayanlar, vergi dairesinden yazı gelmeden Vergi Usul Kanunu'nun pişmanlık hükümlerinden yararlanarak beyanname verebiliyor. Pişmanlıkla beyanname verildiğinde ceza kesilmiyor. Beyanname, Hazır Beyan Sistemi ile internetin olduğu her yerden verilebiliyor ve vergi de yine bu sistem üzerinden banka kartı ya da kredi kartı ile çevrim içi ödenebiliyor."

Zehra EVCİL

TRHaber.com - Ekonomi


Loading