Yandex Metrica

Sitede Ara

Bakan Şimşek'ten kamu harcamalarıyla ilgili açıklama: Kontrol edecek ve kesintiye gideceğiz

Bakan Şimşek'ten kamu harcamalarıyla ilgili açıklama: Kontrol edecek ve kesintiye gideceğiz

Hazine ve maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten kamu harcamalarıyla ilgili açıklama geldi. Bakan Şimşek, yaptığı açıklamada "Harcamaları mümkün olduğu ölçüde kontrol edecek ve kesintiye gideceğiz. Bu yıl harcamaları incelemeye başladık. Harcama kontrolüne, olası harcama kesintilerinin neler olabileceğine ve harcamalarda verimli alanların önceliklendirilmesine bakıyoruz" ifadelerini kullandı.

Ekonomi

24.04.2024, 13:31

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından kamu harcamalarıyla ilgili yaptığı açıklamanın ardından bu kez de Hazine ve maliye Bakanı Mehmet Şimşek konuştu.

Uluslararası Para Fonu (IMF)-Dünya Bankası Bahar Toplantıları kapsamında düzenlenen "Türkiye: Değişken Küresel Ekonomide İleriye Doğru Gitmek" başlıklı etkinlikte konuşan Hazine ve maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten kamu harcamalarıyla ilgili açıklama geldi. 

THY rekora uçuyor! Net karını açıkladı THY rekora uçuyor! Net karını açıkladı Haberi Görüntüle

''BU YIL HARCAMALARI İNCELEMEYE ALDIK''

Maliye tarafında, geçen yıl düzenlemelerin çoğunun vergi artışlarıyla, yani gelir yönüyle ilgili olduğunu anımsatan Şimşek, şu ifadeleri kullandı;

"Bu yıl harcamaları incelemeye başladık. Harcama kontrolüne ve olası harcama kesintilerinin ne olabileceğine, aynı zamanda harcamalarda verimli alanların önceliklendirilmesine bakıyoruz." 

Şimşek, isteğe bağlı olmayan harcamalar söz konusu olduğunda, genellikle gelişmekte olan piyasaların çoğunun bütçelerinde sınırlı yer olduğundan bahsetti.

Ara zam bekleyenlere en net cevap Bakan Işıkhan'dan geldi: Asgari ücrete zam gelecek mi? Ara zam bekleyenlere en net cevap Bakan Işıkhan'dan geldi: Asgari... Haberi Görüntüle

''KONTROL EDECEK VE KESİNTİYE GİDECEĞİZ''

Harcamaların kontrol edilmesine dair bir beklenti olduğunu dile getiren Şimşek, "Biz de bunu gerçekleştireceğiz, harcamaları mümkün olduğu ölçüde kontrol edecek ve kesintiye gideceğiz." dedi.

Hareket Proje Taşımacılığı kaç lot verir? HRKET halka arzda kaç lot düşer? Hareket Proje Taşımacılığı kaç lot verir? HRKET halka arzda kaç... Haberi Görüntüle

''KAMUDA TASARRUF BİZİM İÇİN ÖNEMLİ''

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, geçtiğimiz günlerde gerçekleştiriken kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada kamuda tasarrufun kendileri için öncelikli olduğunu belirtmişti. Kamuda tasarrufun kendileri için öncelikli olduğunu belirten Cevdet Yılmaz, şu ifadeleri kullanmıştı;

"Mevcut harcamaların verimli hale getirilmesi boyutu da var. Kamuda tasarruf konusunda bir taraftan Hazine Maliye Bakanlığımız bir çalışma yapıyor. Bir taraftan da Strateji Bütçe Başkanlığımız ciddi bir çalışma yürütüyor. 15 değil çok daha fazla bir madde sayısı. Bütün bunları bir yerde toparlayıp, belli bir süzgeçten geçirip uygulamaya geçeceğiz. Kamuda tasarruf bizim için çok öncelikli bir konu. Ama tasarrufun özü de bir taraftan önceliklendirme, odaklanma, verimliliği arttırma. Yani tasarruf derken harcamaların azaltılmasının yanı sıra mevcut harcamaları daha verimli hale getirme, önceliklendirme, ekonominin rekabet gücüne, verimliliğine, sosyal refaha daha fazla katkı sunar hale getirme boyutları da var." 

Prim eksiği olanlar emekliliğin tadını çıkartacak: Bağ-Kur'lu esnaflar gözünüz aydın Prim eksiği olanlar emekliliğin tadını çıkartacak: Bağ-Kur'lu esnaflar gözünüz aydın Haberi Görüntüle

''YASAYA İHTİYAÇ DUYULAN KONULAR''

Bu konuda epeyce mesafe alındığına değinen Cevdet Yılmaz, yasaya ihtiyaç duyulan konuların da olduğunu dile getirirken "Epeyce bir mesafe alındı. Mehmet Bey'in yurt dışı programı var, bu dönüşünde ilgili diğer kurumlarımızla birlikte bir araya gelip sonuçlandıracağız. Yasaya ihtiyaç duyulan konular olduğu gibi ihtiyaç duyulmadan yapılacaklar da var. Konusuna göre, yani genelgeyle yapılacak iş var, idari kararla yapılacak iş var. Uygulamayla olacak işler var. Yasayla olan kısımlar da olabilir tabii." demişti.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Ekonomi


Loading