SON DAKİKA
Bakan Şimşek tarih verdi: Enflasyon düşmeye başlayacak

Bakan Şimşek tarih verdi: Enflasyon düşmeye başlayacak

TRT World Forum 2023 kapsamında gerçekleştirilen "Küresel Ekonomiyi Yeniden Şekillendirmek" başlıklı oturumda konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ''Enflasyon ile mücadele bir süreç işidir, yıllık enflasyondaki düşüş 2024 yılı ortasından itibaren başlayacak. 2023 yılı bütçe açığının milli gelire oranla yüzde 6'nın altında olmasını bekliyoruz. Sürdürülebilir yüksek büyüme, kalıcı refah artışı ancak ve ancak fiyat istikrarı ile mümkündür'' dedi.

Ekonomi

23.01.2024, 22:27

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Birlikte Gelişmek: Sorumluluklar, Eylemler ve Çözümler" temasıyla İstanbul'da düzenlenen TRT World Forum 2023 kapsamında gerçekleştirilen "Küresel Ekonomiyi Yeniden Şekillendirmek" başlıklı oturumun açılışında konuştu.

"Türkiye hala ciddi bir büyüme potansiyeli sunmaktadır" diyen Bakan Şimşek, Türkiye'nin coğrafi konumunun ülkeye sunduğu avantajlardan bahsederek, büyük bir üretici olan Türkiye'nin yakın ülkelerle bu özelliğini geliştirebileceğini söyledi.

Son 10 yılda Türkiye'nin büyüme performansına dikkat çeken Şimşek, Hindistan ve Çin haricindeki gelişmekte olan ülkelere göre birçok şeyi daha iyi yaptıklarını vurguladı.

Son dakika... Bakan Tunç'tan yüzde 25 zam sınırı ile ilgili... Haberi Görüntüle

''HİÇBİR ÜLKE, TÜRKİYE'Yİ GÖRMEZDEN GELEMEZ''

Bakan Şimşek, erişilebilir bir pazar olan Türkiye'nin nüfusunun 18 AB ülkesinin toplamından daha fazla olduğunu kaydederek, "Eğer burada biz kendi evimizi düzene sokarsak hiçbir ülke Türkiye'yi bu kadar önemli bir güçken görmezden gelemez. Türkiye hala ciddi bir büyüme potansiyeli sunmaktadır. Fırsatlarımız var ancak avantaj sağlamak için daha fazla şey yapmamız gerekiyor." diye konuştu.

Kira gelirini doğru beyan etmeyen yandı! Maliye Bakanı Mehmet Şimşek... Haberi Görüntüle

''ENFLASYONDAKİ DÜŞÜŞ İÇİN TARİH VERDİ''

Türkiye'nin uyguladığı ekonomik programdan bahseden Bakan Şimşek, şunları kaydetti; "2023 yılı bütçe açığının milli gelire oranla yüzde 6'nın altında olmasını bekliyoruz. Sürdürülebilir yüksek büyüme, kalıcı refah artışı ancak ve ancak fiyat istikrarı ile mümkündür. Bu sebeple en temel önceliğimiz enflasyonla mücadeledir. Programız başarılı bir şekilde işliyor. Programın olumlu yansımaları finansal göstergelerin ardından makro göstergelerde de görülmeye başlandı. Büyümede dengelenmeye doğru yol alırken cari açık düşüyor, enflasyonda ivme kaybı var ve rezervlerimiz artıyor. Enflasyondaki eğilim hakkında doğru bilgi veren yıllıklandırılmış çekirdek göstergeler hedeflerimiz ile uyumlu seyrediyor. Enflasyon ile mücadele bir süreç işidir, yıllık enflasyondaki düşüş 2024 yılı ortasından itibaren başlayacak."

Ev sahipleri ve kiracılar dikkat! Evinize gelen misafir için vergi... Haberi Görüntüle

''YABANCI YATIRIMCI İLGİSİ ARTTI''

- "Son dönemde ülkemize yönelik yabancı yatırımcı ilgisi arttı" diyen Bakan Şimşek, "Ocak-mayıs döneminde 2,9 milyar dolar çıkış olan portföy yatırımlarına, haziran-eylül döneminde 4,9 milyar dolar giriş oldu. Güncel veriler girişin devam ettiğini gösteriyor. Bankacılık sektörü ile banka dışı sektörün dış borç çevirme oranları yükseliyor. Düşen cari açık ve artan sermaye girişi ile rezervlerimiz de artmaya devam ediyor. Mayıs ayına göre brüt rezervler 42 milyar dolar yükseldi." ifadelerini kullandı.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading