Yandex Metrica

Bakan Şimşek sosyal medya ihbar ekibi kurdu! 100 büyük mükellefe sıkı markaj

Bakan Şimşek sosyal medya ihbar ekibi kurdu! 100 büyük mükellefe sıkı markaj

Fişte gerekenden daha düşük KDV kesen firmalar, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın takibine girdi. KDV’deki oran uyumsuzlukları tek tek kontrol ediliyor. Oran uyumsuzluğuna yönelik yapılan bu çalışmada Maliye, 100’e yakın büyük firma için sahaya inmeye hazırlanıyor. Öte yandan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medyadaki ihbarlar için sosyal medya ekibi kurdu. 

Ekonomi

07.05.2024, 13:54

KDV'deki oran uyumsuzluklarını tespit etmeye yönelik, Vergi Denetim Kurulu ve Gelir İdaresi başkanlıkları ile Risk Analizi Genel Müdürlüğü yapay zeka destekli çalışmalarını tamamladı. Vergi kayıp ve kaçağına sebebiyet vererek haksız kazanç sağlayanların, haksız rekabet oluşturanların takipçisi olunacak.

Ünlü ekonomist yatırım sırrını açıkladı: Bu fiyattan gözünüz kapalı alın! 2 ay sonra paraya para demeyeceksiniz! Ünlü ekonomist yatırım sırrını açıkladı: Bu fiyattan gözünüz kapalı alın!... Haberi Görüntüle

KDV ORANLARINI İSTİSMAR EDENLER TESPİT EDİLECEK

Hürriyet'in haberine göre; Makine öğrenmesi teknikleri ve sektörel karşılaştırmalar kullanılarak düzenlenme yapılması planlanıyor. Buna göre gereken orandan daha düşük oranda KDV hesaplanarak fatura düzenleyen mükelleflerin merkezden tespit edilmesine yönelik bir çalışma yapıldı. Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı bu modeli artık sahaya indirmeye hazırlanıyor. Bu çalışma ile özellikle temel ihtiyaç ürünleri üzerindeki vergi yükünü azaltmak amacıyla uygulanan düşük KDV oranlarını istismar edenler tespit edilecek.

Rekabet Kurulu'nun affı yok! Google'a para cezası Rekabet Kurulu'nun affı yok! Google'a para cezası Haberi Görüntüle

100 BÜYÜK MÜKELLEF İÇİN TESPİT YAPILDI

Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı, oran uyumsuzluğuna yönelik merkezi analiz çalışması yaptı. Vergi Denetim Kurulu yaptığı analiz sonucunda yaklaşık 100 büyük mükellefi test amaçlı incelemek amacıyla sahaya inecek. Yapılan risk analiz çalışmalarında özellikle; inşaat malzemeleri, elektrikli ev aletleri, plastik ve kauçuk toptan ticareti yapan mükellefler ile bilgisayar programlama sektörlerinde faaliyet gösteren mükelleflerin KDV oranlarını düşük göstererek hatalı uyguladıkları tespit edildi.

Bakan Bolat yeni yaptırımları duyurdu: Stokçuluk ve fahiş fiyata kapama cezası Bakan Bolat yeni yaptırımları duyurdu: Stokçuluk ve fahiş fiyata kapama... Haberi Görüntüle

RİSKLİ MÜKELLEFLER İÇİN DE ÇALIŞMA VAR

Haziran ayından itibaren yeni nesil bir pos makinesi konulması hedefleniyor. Ayrıca kayıtdışı çalışan işletmelere dair algoritmalar geliştirilecek. Yapay zeka ile herhangi bir şehrin işlek restoranında bütün gün su, ekmek, et fişi kesildiğinde algoritma Hazine ve Maliye Bakanlığı'na haber verecek.

Beşiktaş hisselerine ne oluyor? Aralıksız düşüşte 20 liraya kadar geldi Beşiktaş hisselerine ne oluyor? Aralıksız düşüşte 20 liraya kadar geldi Haberi Görüntüle

MEHMET ŞİMŞEK İHBAR TİMİ KURDU

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sosyal medyadaki ihbarlar için sosyal medya ekibi kurdu. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yıl Bakan Şimşek, bir vatandaşın KDV’yi eksik yansıtan bir esnafla ilgili yazdığı yazıya şu yanıta vermişti;

“Hassasiyetiniz için teşekkür ederim. Bu ve benzeri hususları Maliye Bakanlığı’nın ilgili birimleri takip edecektir” 

Gramaj oyunu! Bursa'da ekmeğe gizli zam yapıldı Gramaj oyunu! Bursa'da ekmeğe gizli zam yapıldı Haberi Görüntüle

''HAKSIZ KAZANÇ SAĞLAYANLARIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ''

Öte yandan Bakan Şimşek, sosyal medya hesabından, KDV kayıp ve kaçağının önlenmesine ilişkin yürütülen çalışmalara ilişkin paylaşım yaptı.

Temel ihtiyaç ürünleri üzerindeki vergi yükünü azaltmak için uygulanan düşük KDV oranlarını istismar ettiği tespit edilen firmalara yönelik saha denetimleri yapılacağına dikkati çeken Şimşek, "KDV'deki oran uyumsuzluklarını tespit etmeye yönelik, Vergi Denetim Kurulu ve Gelir İdaresi başkanlıklarımız ile Risk Analizi Genel Müdürlüğümüz yapay zeka destekli çalışmalarını tamamladı. Vergi kayıp ve kaçağına sebebiyet vererek haksız kazanç sağlayanların, haksız rekabet oluşturanların takipçisi olmaya devam edeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

Habere Tepki Ver

1

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Ekonomi


Loading