Yandex Metrica

Bakan Şimşek duyurmuştu! Gayrimenkul yatırım fonu son aşamada: İsteyene ev isteyene ek gelir!

Bakan Şimşek duyurmuştu! Gayrimenkul yatırım fonu son aşamada: İsteyene ev isteyene ek gelir!

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada konut üretimini artıracak yeni çalışmada son aşamaya gelindiğini açıklamıştı. Peki vatandaşlar gayrimenkul yatırım fonlarının konut projelerine yatırım yapmasının önünü açacak düzenlemeye nasıl ulaşacak?

Ekonomi

27.05.2024, 17:52

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yapılacak düzenleme ile gayrimenkul yatırım fonlarının gayrimenkul projelerine yatırım yapabileceğini belirtti. Bu fonla birlikte isteyen yatırdığı para karşılığı ev alacak, isteyen de elde edilen karı alabilecek. 

Kurban Bayramı'nda emekliye dev ikramiye: 1000 değil, 2000 değil tam 3000 lira! İşte ödeme tarihi Kurban Bayramı'nda emekliye dev ikramiye: 1000 değil, 2000 değil tam... Haberi Görüntüle

KONUTA ERİŞİM HERKESİM İÇİN KOLAYLAŞACAK 

Yapılacak düzenlemede son aşamaya gelindiğini ifade edenBakan Şimşek, “Kurul tarafından yapılacak düzenlemeyle gayrimenkul yatırım fonlarının (GYF) gayrimenkul projelerine yatırım yapmasının önü açılacak. Düzenlemeyle, bu fonların portföyleri uygun hale getirilip tür değişikliği yapılacak. Konut arzının artmasıyla birlikte konut fiyatlarının yukarı yönlü piyasa baskısı azalacak ve böylelikle konuta erişilebilirlik her kesim için kolaylaşacak” dedi.

Gayrimenkul Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, gayrimenkul yatırım fonlarının yatırımcıya iki önemli avantajının neler olduğunu Milliyet'e anlattı. 

Bakan Işıkhan'dan emekli ikramiyelerine ilişkin açıklama: Ödemeler için tarih verdi Bakan Işıkhan'dan emekli ikramiyelerine ilişkin açıklama: Ödemeler için tarih verdi Haberi Görüntüle

184 TANE GAYRİMENKUL YATIRIM FONU VAR 

Özelmacıklı konuşmasında şu açıkalamalarda bulundu;  Ülkemizde gayrimenkul yatırım fonu büyüklüğü gittikçe artıyor. Bakan Şimşek’in bahsettiği gibi 184 gayrimenkul yatırım fonu var. Portföy büyüklükleri de 80 milyar lira seviyesini aşmış durumda.

Gayrimenkul yatırım fonları gayrimenkule erişimin zorlaştığı bu dönemde yatırımcının ilgisini çekebilecek hale getirilmeye çalışılıyor. SPK’nın hazırlayacağı yeni mevzuatta gayrimenkul projelerinin geliştirilmesi aşamasında gayrimenkul yatırım fonlarının kullanılabilmesi hedefleniyor.

60000 TL anında cebinizde: Garanti Bankası'ndan borç kapatma kredisi 60000 TL anında cebinizde: Garanti Bankası'ndan borç kapatma kredisi Haberi Görüntüle

GAYRİMNEKUL PAZARI YENİ FONLA DAHA ÇOK ARTACAK 

Gayrimenkul yatırım fonları mevcut durumda projelere yatırım yapamıyorlar. Şu an için yapılan yatırımlar TOKİ ve Emlak Konut dışında bitmiş ve iskanı alınmış kat mülkiyetli taşınmazlardan oluşabiliyor, arsa ve arazi türü taşınmazlardan oluşabiliyor. Geliştirilecek sistemle bu fonların gayrimenkul yatırım ortaklığı ile rekabetin daha ileri boyutta olmasına imkan sağlayacaktır.

Otomobil almak isteyenler 8 Temmuz'a dikkat: 500 bin TL'yi bulan zam kapıda! Otomobil almak isteyenler 8 Temmuz'a dikkat: 500 bin TL'yi bulan... Haberi Görüntüle

YATIRIMCILAR DÜŞÜK RİSKTE BULUNARAK FONA YATIRIM YAPABİLİR

Gayrimenkul yatırım fonlarının sunduğu portföy çeşitliliği ve profesyonel yönetim imkanları aslında bireysel yatırımcıların daha düşük bir risk alarak gayrimenkule yatırım yapmalarını sağlamış oluyor.

Bu sistemin çok avantajlı bazı vergisel muafiyetleri de var. Halihazırdaki yönetmelikte gayrimenkul yatırım ortakları arsa geliştirme yapabiliyorlar. Gayrimenkul yatırım fonlarının da bu kapsama açılacak olması konuta erişimin özellikle üreticiler tarafından da konutun başlangıçta üretilirken fonlar tarafından yatırım yapılmasına imkan sağlaması nedeniyle müteahhitlere fon girişi sağlar. Gayrimenkul yatırım fonlarının, gayrimenkul yatırım ortaklarındaki gibi bir halka açılma zorunluluğu yok. Buraya girişimciler bir para yatırıp nitelikli yatırımcı statüsünde fona yatırım yapmış oluyorlar.

Fahiş fiyat ve stokçulara geçit yok: Ticaret bakanlığı ceza yağdırdı Fahiş fiyat ve stokçulara geçit yok: Ticaret bakanlığı ceza yağdırdı Haberi Görüntüle

FON PROJESİ KONUT ÜRETİMİNİ ARTIRIR MI? 

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in açıkladığı yeni düzenleme çerçevesinde gayrimenkul projelerine geliştirme aşamasından başlayarak yatırım yapma imkanı sunulması bekleniyor. Bu fonlar çoğunluğu belki de konut niteliğindeki taşınmazlardan oluşacak gayrimenkul projeleri geliştirebilecekler. Bu amaçla fon kurulursa proje gayrimenkul yatırım fonu adını alacak. Farklı kişilere ait arsalar üzerinde de proje yapabilir hale gelecek. Bu düzenleme konut üretimini artırır, belli şartları taşıyan müteahhitlerce bu fondaki kaynaklar değerlendirilebilir.

Bakanlık ödemelere zam yapmaya hazırlanıyor! Vatandaşların hesabına 7 bin 608 lira yerine 9 bin 281 lira yatacak Bakanlık ödemelere zam yapmaya hazırlanıyor! Vatandaşların hesabına 7 bin 608... Haberi Görüntüle

GAYRİMENKUL YATIRIM FONLARININ GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIKLARINDAN FARKI NE? 

Gayrimenkul yatırım fonlarının, gayrimenkul yatırım ortaklıklarından bazı farkları var. Gayrimenkul yatırım fonları katılma payı ihraç ediyor, borsada işlem görmüyor. Katılma payları nitelikli yatırımcılar tarafından alınabiliyor. Gayrimenkul yatırım fonu kurmak için fon büyüklüğünün birinci yıl sonunda 40 milyon TL’ye ulaşması konusunda çeşitli şartlar var. Fona alınan gayrimenkuller mutlaka ekspertiz raporu ve incelemelere tabi tutularak fon karar vericileri tarafından kontrol ediliyor. Nispeten doğru gayrimenkul projelerine yatırım sağlanmış oluyor.

Gayrimenkul yatırım fonlarındaki katılımcıların katılma paylarının değeri portföydeki varlıkların değeri ile ölçülmüş oluyor. Bu durum gayrimenkul yatırım ortaklıklarında daha farklı. Gayrimenkul yatırım ortaklıkları hisse senedi fiyatı üzerinden değerlendiriliyor. Borsada işlem görmek zorunlu ve hisse senetleri de halka arz ediliyor. Gayrimenkul yatırım fonlarında borsada işlem görme zorunluluğu yok.

THY'den son dakika açıklaması: 'Avrupa'daki yoğunluk seferlerde gecikmelere neden oluyor' THY'den son dakika açıklaması: 'Avrupa'daki yoğunluk seferlerde gecikmelere neden oluyor' Haberi Görüntüle

EKSTRA BİR VERGİ ÖDENMİYOR 

Gayrimenkul yatırım fonlarında çok önemli vergisel avantajlar var. Bu avantajlara baktığımızda iki yıldan uzun süre elde tutulan katılma paylarından elde edilen gelirlerde stopaj oranı sıfır olarak uygulanıyor ve beyannameye dahil edilmiyor. Kişi aldı, sattı arada oluşan değerler ve benzeri nedeniyle herhangi bir ekstra vergi ödemiyor. Gayrimenkul yatırım fonlarında hacmin daha da artacağını söylemek mümkün.

Emeklilerin yüreğine su serpti! O bankalardan haziran ayı promosyon duyurusu: Başvuranın anında cebinde! Emeklilerin yüreğine su serpti! O bankalardan haziran ayı promosyon duyurusu:... Haberi Görüntüle

KİŞİ İSTERSE FONDAKİ PARASINI ÇEKİP BAŞKA BİR YERDEN GAYRİMENKUL ALABİLİR 

Nitelikli yatırımcılar proje gayrimenkul yatırım fonlarına para yatırdıkları zaman yatırım yaptıkları projeler inşaat bitiminde değerlenecek. Değer artışından fon sistemi aracılığı ile faydalanacaklar. Bunu gayrimenkul sertifikası gibi düşünmemek lazım. Proje gayrimenkul yatırım fonları tek bir proje ve bu projenin karşılığında üretilen fonlar gibi değil. İçinde birden fazla proje olabilir. Burada amaç proje gayrimenkul yatırımında sermaye piyasası araçları çerçevesinde bir para biriktiriyor olmak. Bunun karşılığında bir metrekare ya da arsa hissesi karşılığı gibi bir durum yok. Kişi fondaki parasını çekip başka bir yerden gayrimenkul alabilir.

Son dakika: Avrupa Merkez Bankası'ndan (ECB) faiz kararı! İlk indirim geldi Son dakika: Avrupa Merkez Bankası'ndan (ECB) faiz kararı! İlk indirim... Haberi Görüntüle

MÜTEAHHİDİN FİNANSMANINDA FARKINDALIK OLUŞTURACAK

Gayrimenkul yatırım fonlarının mevcut konut projelerine yatırım yapması özellikle üreticiler tarafında müteahhitlerin daha yüksek finansman maliyeti ile para bulmaları konusunda kolaylık sağlar. Projenin başlangıcında projenin belli bir kısmını gayrimenkul yatırım fonuna satarak proje sonunda elde edeceği primi başlangıçta yatırımcı ile paylaşmış olur. Bu toplu ve yüksek meblağlı finansman imkanı sağladığı için finansmanın maliyeti projenin oluşturacağı değere bağlı olacağı için gayrimenkul yatırım fonu karar verici ekibinin bu projenin bittiğinde oluşacağı değere güvenmesi müteaahhidin de bunu doğru bir bütçe ile gerçekleştirmesi gerekiyor. Türkiye’de bankalar dışında müteahhidi finanse edebilecek alternatif sermaye araçlarımız yok. Müteahhidin finansmanında bu farkındalık oluşturacaktır.

TOKİ, neredeyse bedavaya ev veriyor! Aylık 9000 TL taksitle 3+1 daireler sizi bekliyor! Başvuru için son 3 gün... TOKİ, neredeyse bedavaya ev veriyor! Aylık 9000 TL taksitle 3+1... Haberi Görüntüle

İKİ ÖNEMLİ AVANTAJI VAR 

Gayrimenkul yatırım fonlarını bireysel yatırımcı gözüyle şöyle değerlendirebiliriz: Diyelim ki ben bir konut projesinden daire almak istiyorum. Daireyi alacak kadar param var. Projeye yatırım yaptım ama ‘bu proje prim yapar mı, müteahhit bitirebilir mi, zamanında teslim eder mi?’ gibi birçok risk var. Proje gayrimenkul yatırım fonu olduğunda bu riskleri minimize eder ve yatırımcıların doğru projelere yatırım yapmasını sağlar.

Bir diğer avantajı da şu: Benim belki bir daire alacak param olmasa bile kısmi bir para yatırarak proje yatırım fonlarına para yatırabilirim. Burada meblağlar kurulan gayrimenkul yatırım fonlarındaki kriterlere göre belirleniyor. Bu her fonda farklılık gösteriyor. Nitelikli yatırımcıların başlangıç sermayesi olarak girebileceği tutarlar belli miktarlar üzerinden yapılıyor.

Geri ödemesiz 150 bin TL! Aile ve Sosyal Bakanlığı duyurdu: Bugün hesaplara yatırılacak! Geri ödemesiz 150 bin TL! Aile ve Sosyal Bakanlığı duyurdu:... Haberi Görüntüle

DÜZENLEME FİYATLARI DÜŞÜRÜR MÜ?

Uzun vadede gayrimenkulde konut arzı artarsa fiyatlar uzun vadede normal seviyelere inebilir. Enflasyonun yüksek olduğu bir yerde fiyat düşüşü değil de reel bazda bazı düşüşler olabilir. Türkiye, genç nüfusu ile her zaman yaklaşık yılda 1 milyona yakın konut arzının sağlanması gereken bir ülke. Yabancıların çeşitli bölgelerdeki talepleri, kentsel dönüşüm nedeniyle binaların dönüşüm sürecinde kullanılamıyor olması, birçok yerde riskli yapı stoku nedeniyle yenilenmeye ihtiyaç duyulan konutlara baktığımızda Türkiye’de her durumda güvenilir bir konut arzına ihtiyaç var. Bu sürdürülebilir bir şekilde olmalıdır.”

Habere Tepki Ver

3

1

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Zehra EVCİL

TRHaber.com - Ekonomi


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading