SON DAKİKA

Sitede Ara

Bakan Kirişçi duyurdu! O hizmet artık e-Devlet'ten alınabilecek! Bu geceden itibaren geçerli olacak

Bakan Kirişçi duyurdu! O hizmet artık e-Devlet'ten alınabilecek! Bu geceden itibaren geçerli olacak

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi'den milyonlarca çiftçiyi ilgilendiren haber geldi. Çiftçi Kayıt Sistemi işlemleri 1 Ekim'den itibaren e-Devlet üzerinden yapılabilecek. e-Devlet üzerinden alınacak ÇKS belgelerinden ücret talep edilmeyecek.

Ekonomi

23.01.2024, 19:52

Çiftçiler için e-Devlet üzerinden yeni hizmet başlıyor. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, bu geceden itibaren yeni uygulamanın başlayacağını duyurdu. 

Bakan Kirişçi, "Bugün itibarıyla 2 milyon 171 bin 646 çiftçimizin Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) başvurularını e-Devlet üzerinden gerçekleştirebileceği sistemi bu geceden itibaren hizmete alıyoruz." diye duyurdu.

Tüp fiyatlarına zam geldi mi? Tüpgaz, Aygaz ve Bizimgaz 27... Haberi Görüntüle

"BU GECE YARISINDAN İTİBAREN HİZMETE AÇIYORUZ"

Geçmiş dönemde belirlenen bazı aksaklıkları Çiftçi Kayıt Sistemi Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikle düzelttiklerini dile getiren Kirişçi, şöyle dedi:

2 milyon 171 bin 646 çiftçimizin yer aldığı ÇKS'ye başvuruların e-Devlet üzerinden gerçekleştirilerek üreticimize emek ve zaman tasarrufu sağlayacak sistemi, bugün gece yarısı 00.00'dan itibaren hizmete açıyoruz. ÇKS'deki başvuru süreç ve şartlarında getirilen düzenlemeyle dijitalleşme, bürokrasinin azaltılması ve üretim planlaması amaçlanmıştır.

Yani çiftçimiz, dijital çağın imkanlarından faydalanacak, daha kolay bir süreç izleyerek başvurusunu yapacak ve Bakanlığımız da ÇKS verilerini kullanarak üretim planlamasına zemin hazırlayacak.

İmzalar atıldı: Avrupa'nın en büyük enerji depolama tesisi hayata geçiyor Haberi Görüntüle

"ÇİFTÇİMİZİN İŞ YÜKÜNÜ AZALTACAK"

Kirişçi, ayrıca e-Devlet Kapısı hizmetinden arazi bilgilerinde değişiklik yapmayan, sadece ürün güncellemesine gidecek çiftçilerin yararlanacağını ifade etti. 

Sistemin çiftçilerin kullanabileceği basit bir iş akışından oluştuğunu dile getiren Kirişçi, "e-Devlet Kapısı'ndan başvuruların süreç içinde gelişerek çiftçimizin iş yükünü azaltacak şekilde güncelleneceğini hep birlikte göreceğiz. Bu arada e-Devlet'ten başvurunun çiftçilerimiz için bir seçenek olduğunu, isteyen çiftçilerimizin il veya ilçe müdürlükleri üzerinden de başvuru yapabileceklerini ifade etmek isterim.

Ürün beyan formlarındaki muhtar ve 2 azanın imzası, muhtarlarımızın da talepleri doğrultusunda çiftçilerimizin başvuru sürecini sadeleştirmek amacıyla kaldırılmıştır." dedi.

Merkez Bankası rezervleri belli oldu! Haberi Görüntüle

31 ARALIK'TA SONA ERİYOR

Ziraat odalarından her yıl alınan "çiftçi belgesi"nin, sadece ÇKS'ye ilk defa başvuran çiftçilerden isteneceğini de söyleyen Kirişçi, şunları kaydetti:

Çiftçilerimiz bize başvurusunu yaparken aktif olarak ziraat odasına üye olduğunu da beyan edeceklerdir. Halen 1 Eylül'de başlayıp sonraki yılın 30 Haziran'ında son bulan, yani 10 ay süreyle devam eden başvuru süresi, başarılı bir üretim planlaması yapılabilmesi için 4 aya düşürülmüştür. Yani 2023 üretim yılı için başvurular 1 Eylül 2022 tarihinde başlamıştır ve 31 Aralık 2022 tarihinde sona erecektir.

Her yıl başvuru tarihleri bu şekilde uygulanacaktır. 31 Aralık tarihine kadar başvuru yapan çiftçilerimiz, ürün değişiklik bildirimlerini şubat ayı içinde yapabilecektir.

Tam yüzde 50 artacak! Emeklinin gözü kulağı bu haftada! Bayram... Haberi Görüntüle

ÜCRET İSTENMEYECEK

Kirişci, e-Devlet üzerinden alınacak ÇKS belgelerinden ücret talep edilmeyeceğini, çiftçilerin, arazi büyüklüklerine göre 9 ile 39 lira arasında değişen ve ÇKS başvurusunu yaparken ödedikleri başvuru ücretlerinin, beyan etmeleri halinde kendilerine verilecek tarımsal destek ödemesinden karşılanacağını söyledi.

e-Devlet üzerinden müracaatı örnek bir başvuru işlemi gerçekleştirerek anlatan Kirişci, "Tarım Cebimde" mobil uygulamasının da en kısa sürede hizmete sunulacağını bildirdi.


 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading