SON DAKİKA
Bakan duyurdu! O ücretler artırıldı! Hububat alım fiyatları güncelledi

Bakan duyurdu! O ücretler artırıldı! Hububat alım fiyatları güncelledi

TMO hububat alım fiyatlarının güncellendiğini açıklayan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, TMO, buğday alım fiyatını ton başına 400 TL arttığını ifade etti. Arpa alım fiyatı ise ton başına 200 TL artırıldı. Ürünlerini 1 Eylül'e kadar TMO'ya satan çiftçilere buğday için ton başına 1000 TL, arpa için ton başına 500 TL prim verilecek.

Ekonomi

23.01.2024, 19:29

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, sosyal medya hesabından 2022 dönemi hububat alım fiyatlarındaki değişikliğe ilişkin açıklamada bulundu. 

Türkiye'de mayıs ortasında yerel olarak başlayan hasadın, bugün itibarıyla yüzde 20'ler seviyesinde olduğunu belirten Kirişçi, hasadın, yağış rejimindeki kaymalar sebebiyle birçok bölgede normaline göre yaklaşık 2-3 hafta ötelendiğine işaret etti.

Değer artış vergisi cep yakıyor! Ev araba satacaklar bu tarihe... Haberi Görüntüle

HUBUBAT ALIM PRİMLERİ TEMMUZ AYINDA ÖDENECEK 

Kirişci, hasat edilen ürünlerin büyük bir kısmının hala üretici elinde olduğunun ve ticarete konu edilmediğinin gözlendiğini kaydetti.Kirişci, Bakanlık ve TMO tarafından iç ve dış piyasadaki gelişmelerin yakından takip edildiğini vurgulayarak, "TMO alım fiyatlarının ton başına buğdayda 400 lira, arpada ise 200 lira artırılmasına ve hububat alım primlerinin temmuz ayından itibaren ödenmesine karar verilmiştir." dedi. 

Öte yandan paylaşımda verilen bilgilere göre, makarnalık buğdayın (2. grup) TMO alım fiyatı ton başına 6 bin 900 lira, sert ekmeklik buğdayda (2. grup) 6 bin 450 lira iken, hububat alım primi ton başına 1000 lira olarak belirlendi.

TMO alım fiyatı, arpada (2. grup) ise ton başına 5 bin 700 lira iken, hububat alım primi ton başına 500 lira oldu.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading