Yandex Metrica

Sitede Ara

Bakan Dönmez duyurdu! Karadeniz gazı filosu ‘Mukavemet’li oldu

Bakan Dönmez duyurdu! Karadeniz gazı filosu ‘Mukavemet’li oldu

Karadeniz’de keşfedilen 710 milyar metreküplük doğal gazı karaya çıkarmak için süren çalışmalara yeni bir gemi katılıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 'Mukavemet' gemisinin deniz tabanındaki işlemler için filoya katıldığını belirtti.

Ekonomi

23.01.2024, 20:20

Karadeniz’de keşfedilen 710 milyar metreküplük doğal gazı karaya çıkarmak için çalışmalar devam ederken filoya yeni bir gemi katılıyor.

Filyos Doğal Gaz İşleme Tesisi karada yükselirken, Sakarya Gaz Sahası'nda ise denizin 2 bin 200 metre altındaki enerji üssü bitiyor. Sakarya Gaz Sahası'ndan Filyos Doğal Gaz İşleme Tesisi'ne gazı taşıyacak boruların yanı sıra deniz içerisindeki çalışmalar da sürüyor. Çalışmalarda 10 bin kişi görev alırken, 50'nin üzerinde gemi de mesaiye katılıyor.

Annelere bal gibi destek: Şartsız koşulsuz her ay 11 bin 500 lira sosyal yardım ödemesi yapılacak Annelere bal gibi destek: Şartsız koşulsuz her ay 11 bin... Haberi Görüntüle

FİLOYA BİR GEMİ DAHA KATILDI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, filosuna 'Mukavemet' isimli bir gemi daha kattı. İsmini Türk Mukavemet Teşkilatı'ndan alan gemi, Filyos Limanı'nda demirlendi. Su altı inşaat gemisi olarak geçen 'Mukavemet', daha çok su altındaki çalışmalara destek verecek. 100 metre uzunluğunda, 21 metre genişliğindeki gemide 2'den fazla su altı robotu aynı anda çalıştırılabiliyor.

Aile destek ödemeleri bu ay erken yatar mı? Aile destek ödemeleri bu ay erken yatar mı? Haberi Görüntüle

BAKAN DÖNMEZ: ÖZEL GEMİLERE İHTİYACIMIZ VAR

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Karadeniz gazını vatandaşla buluşturmak için gece-gündüz çalışmaların devam ettiğini belirtirken şu ifadeleri kullandı; "Bunlar için de özel nitelikli, özel gemilere ihtiyacımız var. 'Mukavemet' adını verdiğimiz bu gemi deniz tabanındaki işlemleri yapmak üzere filomuza katılmış durumda. Bu gemimiz de çok kısa içinde yerli gazımızı milletimizle buluşturmak için çalışan enerji filomuza katılacak.''

Sigaraya 10 TL zam o tarihte geliyor! Marlboro, Parliament, Winston, Rothamns, Kent sigara paketleri cep yakacak Sigaraya 10 TL zam o tarihte geliyor! Marlboro, Parliament, Winston,... Haberi Görüntüle

''SU ALTI ROBOTLARI İÇİN ALTI PATFORM HAZIRLANIYOR''

Geminin teknik özelliklerinden bahseden Bakan Dönmez, "Bu gemimizde ağır tonajlı ekipmanları deniz tabanına yerleştirmek üzere donatılmış nitelikte vinçler var. Birisi 150 diğeri 40 tonluk olmak üzere. Yine şu an su altı robotları için su altı platformu hazırlanıyor. Yaklaşık 100 metre uzunluğunda, 21 metre genişliğindeki gemide ikiden fazla su altı robotu aynı anda çalıştırılabiliyor. 2 bin 200 metre derinlikteki operasyonları biz gemilerin üzerinden uzaktan yapıyoruz. Adeta bir cerrah hassasiyetinde bu operatörlerimiz, mühendislerimiz bu işlemleri insan eli değmeden gemi üzerinden yapabilir hale geldiler" ifadelerini kullandı.


Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading