Yandex Metrica

Sitede Ara

Bakan Bayraktar doğal gaz üretiminde rekoru duyurdu! Asıl müjde Temmuz'da

Bakan Bayraktar doğal gaz üretiminde rekoru duyurdu! Asıl müjde Temmuz'da

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, heyecanlandıran bir müjdeyi duyurdu. Bakan Bayraktar, doğal gazda günlük üretim için "Bugün itibari ile doğal gaz üretimimiz yeni rekora ulaştı. Günlük 5 milyon metreküpe ulaşmış durumdayız. 2 milyon haneye yetecek kadar doğal gaz üretiyoruz" açıklamasını yaptı.  

Ekonomi

25.05.2024, 09:10

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, doğal gaz üretiminde rekor kırıldığını belirterek günlük 2 milyon haneye yetecek kadar doğal gaz üretimi gerçekleştiğini söyledi. 

Gündeme ilişkin soruları HaberTürk canlı yayınında yanıtlayan Bakan Bayraktar gündeme dair açıklamalarda bulundu. Bakan Bayraktar, bugün itibariyle doğal gaz üretiminde günlük 5 milyon metreküpe ulaşılarak rekor kırıldığını açıkladı.

Fitch'ten yeni rapor: Türkiye'nin büyüme tahmini yükseltildi Fitch'ten yeni rapor: Türkiye'nin büyüme tahmini yükseltildi Haberi Görüntüle

DOĞAL GAZ ÜRETİMİNDE TARİHİ REKOR

Doğal gaz üretiminde günlük üretimde rekor kırıldığını kaydeden Bakan Bayraktar "Bugün itibari ile doğal gaz üretimimiz yeni rekora ulaştı. Günlük 5 milyon metreküpe ulaşmış durumdayız. 2 milyon haneye yetecek kadar doğal gaz üretiyoruz. İnşallah Göktepe 1 ve Göktepe 2'den de temmuz ayında bir müjde vermeyi umuyoruz." ifadelerini kullandı. 

Tarihi doğalgaz keşfi! Tam 21 milyar metreküplük rezerv bulundu: Türkiye devreye girebilir Tarihi doğalgaz keşfi! Tam 21 milyar metreküplük rezerv bulundu: Türkiye... Haberi Görüntüle

'20 MİLYON EVE ULAŞMAMIZ İÇİN BUNU 5 KATINA ÇIKARMAMIZ LAZIM'

Bakan Bayraktar açıklamalarının devamından şu ifadeleri kullandı:

Bugün 2 milyon haneye yetecek kadar doğalgazı bugün itibariyle üretiyoruz. Bugünkü rakam hane halkının yüzde 10 ihtiyacını karşılıyor. Sanayi ve elektrikte Türkiye'nin 50 milyar metreküp tüketimi var. Esas itibariyle hedefimiz hane halkının tüketimini ilk etapta kendi kaynaklarımızla karşılayabilmek.

O ilimizde tonlarca altın rezervi bulundu: Sondaj programı başladı O ilimizde tonlarca altın rezervi bulundu: Sondaj programı başladı Haberi Görüntüle

'EVLERİMİZDEKİ GAZIN TAMAMI BU SAHADAN KARŞILANMIŞ OLACAK'

Şu anda doğal gaz üretiminde ulaştığımız rakam 5 milyon metreküp. 2025'in ilk çeyreğinde 10 milyon metreküpü hedefliyoruz. 20 milyon eve ulaşmamız için bunu 5 katına çıkarmamız lazım. 2028'e kadar bunu gerçekleştirmek hedefimiz. Evlerimizdeki gazın tamamı bu sahadan karşılanmış olacak. Bunu şu anda üretimi yaptığımız saha için söylüyorum. Saha geliştirme faaliyetlerimize devam ediyoruz.

Keşif yaptığımız sahalar var. Çaycuma kuyusu ve diğer kuyularda henüz üretim aşamasına gelmedik. Göktepe 2 kuyusu yeni bir alan. Bir taraftan mevcut keşfi üretimi artırmaya devam ederken bir taraftan da yeni rezervleri bulmakla ilgili çalışıyoruz. Oralardaki ilerlemelerde hem sanayimizin hem elektrikte doğalgaz kapasitemizi inşallah geliştireceğiz.

Temmuzda emekli bayramı var! üçlü zam paketi onaylandı: Maaşlar rekor rakama çıkacak Temmuzda emekli bayramı var! üçlü zam paketi onaylandı: Maaşlar rekor... Haberi Görüntüle

'TEMMUZ AYINDA BİR MÜJDE VERMEYİ DÜŞÜNÜYORUZ'

Göktepe 2 kuyusuna daha yeni başladık. Kendi gemilerimizle yaptığımız sondaj faaliyetlerinde çok ciddi hız kazandık, maliyetlerimiz düştü. 20-25 günde bir kuyuyu kazıyor hale geldik. Temmuz ayı içerisinde sondajı tamamlayacağız. Bu sürecin sonucunda inşallah keşifle milletimizle paylaşmış olacağız. Sondajı yapmadan bir şey söylemek mümkün değil. Büyüklüğü ile alakalı bir şey söylemek mümkün değil. Şu anda sondaj borularımız deniz tabanına ulaşmış durumda. Sakarya gaz sahasının tanımaya başladık. Keşifler var, yeni sondajlar yapıyoruz. İnşallah Göktepe 1 ve Göktepe 2'den de Temmuz ayında bir müjde vermeyi düşünüyoruz. Bütün bunlardan sonra rezervle alakalı bir şey ifade edebiliriz. Onun için lütfen biraz daha sabredelim.

Habere Tepki Ver

2

0

0

0

0

0

0

0

Muhammed Öylek

TRHaber.com - Ekonomi


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading