Yandex Metrica

Bakan Bayraktar açıkladı: Sakarya Gaz Sahası'nda günlük 4,5 milyon metreküp gaz üretildi

Bakan Bayraktar açıkladı: Sakarya Gaz Sahası'nda günlük 4,5 milyon metreküp gaz üretildi

Son dakika haberleri... Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Sakarya Gaz Sahası'nda günlük 4,5 milyon metreküp gaz üretildiğini ve bunun 1,8 milyon hanenin ihtiyacını karşılayabileceğini açıkladı. Sakarya Gaz Sahası'nda günlük üretimin 4,5 milyon metreküpe ulaştığını bildiren Bakan Bayraktar, "Bu, 1,8 milyon evin doğal gaz ihtiyacının Sakarya Gaz Sahası'ndan karşılandığı anlamına geliyor. Bugün, Gabar'da günde 40 bin varillik üretim yapılıyor. 2025'te Türkiye, petrol ihtiyacının yüzde 20'sini kendi kaynaklarından karşılayacak" dedi.

Ekonomi

12.05.2024, 02:23

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, İbn Haldun Üniversitesinde düzenlenen "Enerji ve Tabii Kaynaklar Perspektifinden Türkiye Yüzyıl'ına Bakış" programına katıldı.

Bakan Bayraktar, burada yaptığı açıklamada Sakarya Gaz Sahası ile ilgili müjdeli haberi duyurdu. 1,8 milyon hanenin ihtiyacının karşılanabileceğini belirten Bakan Bayraktar, Sakarya Gaz Sahası'nda günlük 4,5 milyon metreküp gaz üretildiğini ve bunun 1,8 milyon hanenin ihtiyacını karşılayabileceğini bildirdi.

Emekliye balbadem tadında müjde: 3 zam paketi onaylandı: Temmuzda şenlik var! Emekliye balbadem tadında müjde: 3 zam paketi onaylandı: Temmuzda şenlik... Haberi Görüntüle

''SAKARYA GAZ SAHASI'NDA TARİHİ KEŞİF YAPTIK''

Bayraktar, 2016'da geliştirilen Milli Enerji ve Maden Politikası kapsamında 4 gemiden oluşan bir filoyla çalışmaların başladığını anımsatarak, şunları kaydetti;

"2020'de Sakarya Gaz Sahası'nda tarihi bir keşif yaptık. Bugün itibarıyla günlük 4,5 milyon metreküp doğal gaz üretimine ulaştık. Bu, 1,8 milyon evin doğal gaz ihtiyacının Sakarya Gaz Sahası'ndan karşılandığı anlamına geliyor."

''GABAR'DA GÜNDE 400 BİN VARİLLİK ÜRETİM''

Karadeniz'deki doğalgaz keşfinden hemen sonra Şırnak'taki Gabar Dağı bölgesinde büyük bir petrol rezervi bulunduğunu belirten Bayraktar, "Bugün Gabar'da günde 40 bin varillik üretim yapılıyor. Bu sayı 100 bine çıkacak. Böylelikle 2025'te Türkiye petrol ihtiyacının yüzde 20'sini kendi kaynaklarından karşılayacak." ifadelerini kullandı.

AKKUYU NGS'DE İLK ELEKTRİK BU YIL ÜRETİLECEK

Akkuyu NGS'de ilk elektriğin bu yıl içerisinde üretileceğine dikkat çeken Bayraktar, Türkiye'nin toplam elektrik kurulu gücü içinde yenilenebilir enerji kapasitesinin yüzde 55'e ulaştığını ancak hala büyük bir potansiyelin olduğunu ve bu potansiyeli enerji portföyüne dahil etmek istediklerini söyledi.

Yenilenebilir enerjide yerel üretimin teşvik edileceğini ifade eden Bayraktar, "Rüzgar türbinlerimizi ve güneş panellerimizi Türkiye'de üretmek istiyoruz. Böylelikle Türkiye'de istihdam yaratacağız." diye konuştu.

Bayraktar, Türkiye'nin ilk nükleer enerji santrali projesi Akkuyu'daki çalışmalara ilişkin, şu ifadeleri kullandı;

"Türkiye ve Rusya bu projeyi ortaklaşa geliştiriyor. Dört reaktör olacak. İlk reaktör neredeyse yüzde 95 oranında tamamlandı ve umarım bir yıl içerisinde nükleer enerjiden ilk elektriğimizi üreteceğiz."

Türkiye'nin Sinop'ta ve Trakya'da büyük ölçekli NGS projelerinin de bulunduğunu vurgulayan Bayraktar, nükleer enerji alanında küçük modüler reaktörlere de yatırım yapmak istediklerini dile getirdi.

 

Habere Tepki Ver

1

1

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Ekonomi


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading