Yandex Metrica

Sitede Ara

'Ayrışmanın Ortasında Dayanıklılık 'başlığıyla yayımlandı! IMF, Türkiye için büyüme tahminini açıkladı!

'Ayrışmanın Ortasında Dayanıklılık 'başlığıyla yayımlandı! IMF, Türkiye için büyüme tahminini açıkladı!

IMF, Dünya Ekonomik Görünüm Raporu'nun nisan sayısını "İstikrarlı ama Yavaş: Ayrışmanın Ortasında Dayanıklılık" başlığıyla yayımladı. Raporda Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 3,1 ve gelecek yıl yüzde 3,2 büyümesi beklendiği belirtildi.   

Ekonomi

30.04.2024, 11:58

IMF raporunda, parasal sıkılaşmanın sona ermesi ve tüketimin toparlanmaya başlamasıyla birlikte 2024'ün ikinci yarısında ekonomik aktivitenin güçleneceğine vurgu yapıldı. 

Ortaya çıkan rakamlar şaşırttı! 22 yılın zirvesini gördü:  2 milyon liranın getirdiği faiz rakamı dudak uçuklattı! Ortaya çıkan rakamlar şaşırttı! 22 yılın zirvesini gördü: 2 milyon... Haberi Görüntüle

EKONOMİK AKTİVİTELER DEZENFLASYONA KARŞI ŞAŞIRTICI DERECEDE DAYANIKLI 

IMF, Dünya Ekonomik Görünüm Raporu'nun nisan sayısını "İstikrarlı ama Yavaş: Ayrışmanın Ortasında Dayanıklılık" başlığıyla yayımladı. Raporda, ekonomik aktivitenin 2022-2023'teki küresel dezenflasyona karşın şaşırtıcı derecede dayanıklı olduğu, küresel enflasyon 2022 ortasındaki zirvesinden gerilerken "ekonomik aktivitenin stagflasyon ve küresel resesyon uyarılarına meydan okuyarak istikrarlı bir şekilde büyüdüğü" aktarıldı. 

Borsa haftayı rekorla kapattı! İşte öne çıkan hisseler Borsa haftayı rekorla kapattı! İşte öne çıkan hisseler Haberi Görüntüle

İSTİHDAM VE GELİRLERDEKİ BÜYÜME İSTİKRARLI 

Raporda, istihdam ve gelirlerdeki büyümenin istikrarlı bir seyir izlediğinin altı çizilerek bu durumun beklenenden fazla hükümet harcamaları ve hanehalkı tüketimi de dahil olmak üzere destekleyici talep gelişmeleriyle özellikle iş gücüne katılımda beklenmedik bir artışın ortasında arz yönlü bir genişlemeyi yansıttığı ifade edildi. 

Bir garip dolar/TL tahmini: Merdivenden düşer gibi düşecek Bir garip dolar/TL tahmini: Merdivenden düşer gibi düşecek Haberi Görüntüle

ENFLASYON HEDEFLENEN SEVİYELERE YAKLAŞIYOR 

Enflasyonun hedeflenen seviyelere yaklaştığı ve merkez bankalarının birçok ekonomide politika gevşemesine yöneldiği bildirilen raporda, yüksek vergiler ve azalan hükümet harcamalarıyla yüksek kamu borcunu frenlemeyi amaçlayan maliye politikalarının sıkılaştırılmasının büyüme üzerinde baskı oluşturmasının beklendiği aktarıldı. 

900 yıllık hazine tüyleri diken diken etti: İçinde yok yok 900 yıllık hazine tüyleri diken diken etti: İçinde yok yok Haberi Görüntüle

BÜYÜMENİN BU YIL VE GELECEK YIL AYNI HIZDA DEVAM ETMESİ BEKLENİYOR 

Dünya ekonomisinin geçen yıl yüzde 3,2 büyüdüğü, büyümenin 2024 ve 2025 yıllarında da aynı hızla devam etmesinin öngörüldüğü vurgulanan raporda, bu yıla ilişkin büyüme tahmininin ocak ayında yayımlanan tahmine kıyasa 0,1 puan yukarı yönlü revize edilerek yüzde 3,1'den yüzde 3,2'ye çıkarıldığı, gelecek yıla ait tahminin de yüzde 3,2 olarak sabit tutulduğu belirtildi. 

Son dakika... Gece yarısından itibaren geçerli olacak: Otoyol ve köprü geçiş ücretlerine zam geldi Son dakika... Gece yarısından itibaren geçerli olacak: Otoyol ve köprü... Haberi Görüntüle

BÜYÜMENİN DÜŞÜK OLMASI JEOEKONOMİK FAKTÖRLERDEN KAYNAKLANIYOR 

Büyüme hızının tarihsel standartlara göre düşük olduğuna vurgu yapılan raporda, bunun hem borçlanma maliyetlerinin hala yüksek olması ve mali desteğin geri çekilmesi gibi kısa vadeli faktörlerden hem de Kovid-19 salgını ile Rusya'nın Ukrayna'daki savaşının etkileri, verimlilikteki zayıf artış ve artan jeoekonomik ayrışma gibi uzun vadeli faktörlerden kaynaklandığı ifade edildi.

Ölüm kalım savaşı başladı: 'Şakkadanak' Necmettin Batırel gemileri yaktı: Artık geri dönüş yok! Ölüm kalım savaşı başladı: 'Şakkadanak' Necmettin Batırel gemileri yaktı: Artık... Haberi Görüntüle

KÜRESEL GÖRÜNÜME YÖNELİK RİSKLER ARTIK GENEL OLARAK DENGELENDİ

Raporda, küresel manşet enflasyonun 2023'teki yıllık ortalama yüzde 6,8'den seviyesinden 2024'te yüzde 5,9'a ve 2025'te yüzde 4,5'e düşmesinin beklendiği dile getirilerek, gelişmiş ekonomilerin enflasyon hedeflerine yükselen piyasa ve gelişmekte olan ekonomilerden daha erken ulaşacağının öngörüldüğü bildirildi.

65, 66, 67, 68... yaşında olanlara müjde: 3.616 TL devlet desteği hesaplara yatacak: Başvuru yap parayı kap 65, 66, 67, 68... yaşında olanlara müjde: 3.616 TL devlet... Haberi Görüntüle

KÜRESEL EKONOMİK EŞİTSİZLİK DEVAM EDİYOR 

Bundan 5 yıl sonraki küresel ekonomik büyüme tahmininin yüzde 3,1 ile son yılların en düşük seviyesinde olduğuna işaret edilen raporda, orta ve düşük gelirli ülkelerde daha yüksek yaşam standartlarına ulaşma hızının yavaşlamasının küresel ekonomik eşitsizliklerin devam ettiğine işaret ettiği değerlendirmesine yer verildi.

Ali Koç bankasını Araplara satıyor: Milyar dolar gelince Atatürk şartı aramadı Ali Koç bankasını Araplara satıyor: Milyar dolar gelince Atatürk şartı... Haberi Görüntüle

DÜNYADA VAR OLAN SAVAŞLAR FAİZ ORANI BEKLENTİLERİNİ ARTIRABİLİR 

Raporda, küresel görünüme yönelik risklerin artık genel olarak dengelendiği, Ukrayna'daki savaş ile Gazze ve İsrail'deki çatışmalar dahil olmak üzere jeopolitik gerilimlerden kaynaklanan yeni fiyat artışlarının iş gücü piyasalarının hala sıkı olduğu bir ortamda kalıcı çekirdek enflasyonla birlikte faiz oranı beklentilerini artırabileceği ve varlık fiyatlarını düşürebileceği uyarısı yapıldı.

Büyük ekonomiler arasında enflasyonla mücadele hızlarındaki farklılıkların da finansal sektörleri baskı altına alan döviz hareketlerine neden olabileceğine işaret edilen raporda, Çin'de ise sorunlu emlak sektörüne kapsamlı bir müdahale yapılmaması halinde büyümenin duraklayabileceği ve bunun ticaret ortaklarına zarar verebileceği belirtildi.

Maliye'den POS cihazlarına sıkı takip! 3 bin 662 kişi tespit edildi Maliye'den POS cihazlarına sıkı takip! 3 bin 662 kişi tespit... Haberi Görüntüle

TÜRKİYE EKONOMİSİNİN BÜYÜME TAHMİNLERİ SABİT TUTULDU

Ülkelerin ekonomik büyüme tahminlerinin de paylaşıldığı raporda, Türkiye ekonomisinin bu yıl ve gelecek yıla ilişkin büyüme tahminleri değiştirilmedi.

Amerikalı dev bankadan korkutan dolar/TL açıklaması: Panik yapmayın ama... Amerikalı dev bankadan korkutan dolar/TL açıklaması: Panik yapmayın ama... Haberi Görüntüle

2024'ÜN İKİNCİ YARISINDA EKONOMİK AKTİVİTE GÜÇLENECEK 

Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 3,1 ve gelecek yıl yüzde 3,2 büyümesi beklenen IMF raporunda, parasal sıkılaşmanın sona ermesi ve tüketimin toparlanmaya başlamasıyla birlikte 2024'ün ikinci yarısında ekonomik aktivitenin güçlenmesi öngörüldü.

Milyonlarca emekli Temmuz ayına odaklandı! Emekliye yeni taban aylık geliyor: İşte yeni zam için masada olan iki formül! Milyonlarca emekli Temmuz ayına odaklandı! Emekliye yeni taban aylık geliyor:... Haberi Görüntüle

İŞSİZLİK ORANIYLA İLGİLİ TAHMİN AÇIKLANDI 

Enflasyon tahmini ise bu yıl için yüzde 59,5 ve gelecek yıl için yüzde 38,4 olurken, ülkede işsizlik oranın bu yıl ve gelecek yıl yüzde 9,6 seviyesinde gerçekleşmesinin beklendiği aktarıldı.

Her dediği çıkan ünlü ekonomist aylar sonra konuştu: Ne borsa, ne altın! Artık o var Her dediği çıkan ünlü ekonomist aylar sonra konuştu: Ne borsa,... Haberi Görüntüle

ABD EKONOMİSİNİN BÜYÜME TAHMİNİ YÜKSELTİLDİ, AVRO BÖLGESİ'NİN DÜŞÜRÜLDÜ

ABD ekonomisine ilişkin büyüme beklentisinin 2024 yılı için yüzde 2,1'den yüzde 2,7'ye yükseltildiği raporda, ülke ekonomisinin gelecek yıla ilişkin büyüme tahmini ise yüzde 1,7'den yüzde 1,9'a çıkarıldığı ifade edildi.

Raporda, Avro Bölgesi ekonomisine ilişkin büyüme tahmininin ise bu yıl için yüzde 0,9'dan yüzde 0,8'e ve 2025 yılı için yüzde 1,7'den yüzde 1,5'e düşürüldüğü kaydedildi.

Başvuran parayı alıyor! İŞKUR'dan 7 bin 900 TL destek ödemesi! İşte başvuru detayları... Başvuran parayı alıyor! İŞKUR'dan 7 bin 900 TL destek ödemesi!... Haberi Görüntüle

ALMANYA VE FRANSA'NIN BÜYÜME TAHMİNİ DÜŞÜRÜLDÜ 

Avrupa'nın önde gelen ekonomilerinden Almanya'nın büyüme tahminin bu yıl için yüzde 0,5'ten yüzde 0,2'ye ve gelecek yıl için yüzde 1,6'dan yüzde 1,3'e indirildiği belirtilen raporda, Fransa ekonomisine ilişkin büyüme beklentisinin ise bu yıl için yüzde 1'den yüzde 0,7'ye ve gelecek yıl için yüzde 1,7'den yüzde 1,4'e düşürüldüğü aktarıldı.

Raporda, İtalya ekonomisine ilişkin büyüme tahmini 2024 yılı için yüzde 0,7 olarak korunurken, gelecek yıl için yüzde 1,1'den yüzde 0,7'ye indirildi.

Çalışanları kıskandıran emekli destek paketinin içinde yok yok: Sosyal destek ödemesi, indirim kartı ve Temmuz zammı! Çalışanları kıskandıran emekli destek paketinin içinde yok yok: Sosyal destek... Haberi Görüntüle

ÇİN'İN EKONOMİK BÜYÜMESİ SABİT TUTULDU 

Raporda, yükselen piyasalar ve gelişmekte olan ülke ekonomileri grubunda ise Çin ekonomisine ilişkin büyüme beklentisinin bu yıl için yüzde 4,6 ve gelecek yıl için yüzde 4,1 olarak korunduğu aktarıldı.

Hindistan ekonomisinin bu yıla dair büyüme beklentisinin yüzde 6,5'ten yüzde 6,8'e yükseltildiği belirtilen raporda, ülke ekonomisinin gelecek yıla ilişkin büyüme tahmininin ise yüzde 6,5'te sabit tutulduğu kaydedildi.

Raporda, Rusya ekonomisine ilişkin büyüme tahminin ise bu yıl için yüzde 2,6'dan yüzde 3,2'ye, gelecek yıl için de yüzde 1,1'den yüzde 1,8'e yükseltildiği bildirildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Zehra EVCİL

TRHaber.com - Ekonomi


Loading