Yandex Metrica

Sitede Ara

Avrupa'daki gaz krizi Mudurnulu sobacıya yaradı: Taleplere yetişemiyor

Avrupa'daki gaz krizi Mudurnulu sobacıya yaradı: Taleplere yetişemiyor

Soğuk bir kışı kısıtlı doğalgazla atlatmaya hazırlanan Avrupa'da sobaya talep patladı. Mudurnu'da pelet soba üretimi yapan İsmail Atlı, taleplere yetişemediğini söylüyor.

Ekonomi

17.05.2024, 14:51

Bu kış Rus gazından mahrum kalacak Avrupa ülkelerinde insanlar akın akın soba satın alıyor. Soba ile birlikte yoğun talebin oluştuğu odun ve kömürde de fiyatlar astronomik seviyelere yükseldi. Avrupa'daki mevcut kriz hali Bolu'nun Mudurnu ilçesinde soba imâl eden İsmail Atlı'ya yaradı. İsmail usta, ne kadar çok çalışırsa çalışsın bugünlerde Avrupa ülkelerine soba yetiştiremediğinden dert yanıyor. 

Demirci ustası İsmail Atlı'nın ürettiği sobalar, yurt içi pazarının yanında dış pazarlardan da talep görüyor. Demirciler Çarşısı'ndaki atölyesinde soba üreten 58 yaşındaki Atlı, kendine özgü fındık kabuğu ve pelet soba tasarlayarak bunları özenle imâl ediyor. 

Altında psikolojik eşik geçildi! Gram altın tekrardan 2 bin 500 TL'nin üzerinde Altında psikolojik eşik geçildi! Gram altın tekrardan 2 bin 500... Haberi Görüntüle

GÜNDE 5 SOBA, TALEBİ KARŞILAMIYOR

Günde 5 soba yapabildiğini söyleyen Atlı, bu sobaları 2 bin 500 liradan satışa sunuyor. Sobalar, Türkiye'nin yanı sıra Almanya, Fransa, Lübnan ve İtalya'da da alıcı buluyor. Son olarak Azerbaycan'da okullarda kullanılmak üzere 650 adet siparişi alan Atlı, sobaları peyderpey bu ülkeye göndermeye başladı.

Son dönemde sobalarına yönelik yoğun ilgiden memnun olduğunu dile getiren İsmail Atlı, "Sobaları bütün dünyaya meşhur ettik. Bütün dünya istiyor. Şu anda Azerbaycan'ın okullarının sobalarını biz yapıyoruz. Geçen hafta Almanya'ya gönderdim. Kasım ayı içerisinde Lübnan ve İtalya'ya göndereceğim. Yurt dışından çok talep var ama yetiştiremiyorum. Bu sobalar el yapımı ve işçiliği ağır olan sobalardır" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz müjdeyi verdi: Kamu çalışanına destek geliyor Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz müjdeyi verdi: Kamu çalışanına destek geliyor Haberi Görüntüle

BU İŞİ GÖNÜLDEN YAPAN KALMADI

Atlı, işini severek yaptığını belirterek, "Bu işte 50 yılı geçtim. Çocukluğumdan beri buradayım. Bu iş için yetiştirdiğim elemanlar var. Bu işlerle uğraşan artık yok. Bu işi gönülden yapan kalmadı. Gönüllü olmazsan bu meslekte barınamazsın. Yaptığın işte başarılı olamazsın." ifadelerini kullandı. Fatma Atlı da 20 yıldır eşine yardım ettiğini anlatarak, atölyede çırak gibi görev yaptığını kaydetti.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading